یک روحانی در بحرین بازداشت شد

مقامات رژیم آل خلیفه در ادامه سلسله اقدامات خود در نقض حقوق بشر، سخنران مسجد الخیف در منطقه الدیر را بازداشت کردند که موج شدیدی از اعتراض‌ها را به دنبال داشته است.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از سایت شبکه العهد، مقامات رژیم آل خلیفه بعد از احضار شیخ عیسی المومن، سخنران مسجد شیعیان الخیف به منظور اجرای حکم حبس وی به مدت سه ماه که به دلیل سخنرانی اش در روز جمعه صادر شده بود، وی را بازداشت کردند.

المومن با حکم دیگری مبنی بر حبس به مدت سه ماه به اتهام سخنرانی دیگری در روز جمعه مواجه است اما دادگاه استیناف هنوز در مورد آن حکمی صادر نکرده است.

مقامات رژیم بحرین المومن را سال گذشته نیز به مدت کمتر از دو ماه بازداشت کرده بودند.

در همین راستا، یوسف المحافظه، معاون مرکز حقوق بشر بحرین، گفت: مقامات بحرینی 10 تن از شهروندان از جمله یک کودک را طی روزهای گذشته بازداشت کرده‌اند. وی گفت، اعتراضات هنوز در بحرین ادامه دارد.

به گفته وی، مرکز حقوق بشر بحرین توانسته است 40 مورد اعتراض را در 29 منطقه مختلف ثبت کند که مقامات این کشور 9 مورد را با نوعی از تفنگ‌های ساچمه‌ای ممنوعه در سطح جهانی و گازهای سمی سرکوب کردند.

المحافظه گفت: طی روزهای گذشته 59 تن نیز در 12 پرونده سیاسی در دادگاه‌های ابتدایی و استیناف محاکمه شده‌اند.

از سوی دیگر، مریم الخواجه، فعال حقوقی بحرین گفت، پدرش که رئیس سابق مرکز حقوق بشر بحرین است بعد از گذشت هفت روز از اعتصاب غذا دچار دردهای جسمانی شده است. این اعتصاب غذا در اعتراض به رفتار تحقیرآمیز مدیریت زندان مرکزی در حق بازداشت شدگان صورت گرفته است.

همچنین زید بن رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل تاکید کرد، ادامه اقدامات رژیم بحرین در نقض حقوق بشر در بحرین و سرکوب نه تنها موجب پایان دادن به نارضایتی‌ها و دادخواهی مردم نخواهد شد بلکه آن را تشدید خواهد کرد.

وی از محدودیت‌های شدید در مورد آزادی بیان در بحرین و مغایرت آن با تعهدات بین‌المللی این کشور در خصوص حقوق بشر انتقاد کرد.

او گفت: دولت بحرین تابعیت دستکم 250 تن را به اتهام خیانت به منافع کشور سلب کرده است.

منبع: ایسنا

306

کد خبر: 759895