وزیر کشور: همه مشکلات را با تکیه بر توان خود می توانیم حل کنیم

جمعه 1 اردیبهشت 1396 - 02:28
رحمانی فضلی

«عبدالرضا رحمانی فضلی» وزیر کشور با اشاره به اینکه می توان همه مشکلات را با تکیه بر توان خود حل کنیم گفت: فقط لازم است خود را باور داشته باشیم.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از وزارت کشور، رحمانی فضلی روز پنجشنبه در جشن دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به نحوه ورود خود به این دانشگاه و همچنین گرامیداشت یاد دکتر شکوهی از اساتید این دانشگاه اظهار کرد: من همواره خود را مدیون این استاد می دانم و از روز اول تا لحظه فوتش همیشه درکنارش بودم. دکتر شکوهی نگاه ساختارگرایی در جغرافیا را به من آموخت و من همیشه با این نگاه زندگی کرده ام و مسئولیت های خود را پیش برده ام.
وی افزود: نگاه ساختارگرایی یعنی نحوه ایجاد ارتباط میان پدیده ها در کارآمدی و رسیدن به نتیجه بسیار مهم است. من انسان و طبیعت را لایتناهی و متغیر می دانم و رابطه این دو را بی نهایت می دانم. معتقدم با تغییر در رابطه ها می توان در نقش ها تغییر ایجاد کرد و شرایط جدیدی بوجود آورد، بنابراین هیچ گاه در کارها احساس بن بست نمی کنم.
وزیر کشور همچنین خاطرنشان کرد: انسان قادر است همه مشکلات را با تکیه توان و باور خود حل کند فقط باید باور کنیم که می شود همه چیز را تغییر داد. یک مثالی که در این زمینه در ذهن دارم این است که شهر ما هم مرز با شوروی آن دوران بود. مراتع داخل مرز ما، کم و فقیر بود اما مراتع شوروی برای چرای گوسفندان مناسب بود. مردم گوسفند را برای چرا به مراتع شوروی می بردند و بخاطر همین میان آنها و مرزبان شوروی همیشه اختلاف وجود داشت. یکی از خواسته های مردم هم از نمایندگی شهر این بود که مجوز چرای گوسفند را بگیرند اما ما هرچه مذاکره کردیم موفق به این کار نشدیم. پس از آن مدلی را برای پرورش زنبور طراحی کردیم. ما کندوها را ایجاد کردیم و زنبورها 70_80 کیلومتر داخل خاک شوروی پرواز می کردند کسی هم نمی توانست جلو آنها را بگیرد. به مردم هم نحوه پرورش زنبور را آموزش دادیم و اکنون بیش از 200 تن در سال عسل در شهر ما تولید می شود. در واقع با ایجاد رابطه جدید بین انسان و طبیعت این مشکل حل شد.
رحمانی فضلی همچنین با بیان اینکه ما در کشور ظرفیت های طبیعی و انسانی فراوانی داریم که به دلیل برنامه ریزی نادرست نتوانسته ایم از آنها بهره ببریم گفت: در بسیاری از روستاها با یک تغییر کوچک در وضع موجود، یک دگرگونی ایجاد شده است. من این گونه مسایل را زیاد در روستاها دیده ام به‌طور مثال در کاشان در 500 خانه ماهی تزیینی پرورش داده می شود که در سال 100 میلیون تومان درآمد از آن بدست می آید یا در ایلام با، بانویی مواجه شدم که با کمک 50 میلیون تومانی کارگاهی ایجاد کرده که اکنون 200 نفر در آن شاغل هستند و در سال 400 میلیون تومان گردش مالی دارد. ما 1150 طرح مبتکران را از روستاها جمع آوری کرده ایم.
وی با اشاره اقدامات انجام گرفته برای محرومیت زدایی در منطقه قلعه گنج در جنوب استان کرمان اظهار کرد: این منطقه‌ بسیار فقیر بود و 70 درصد مردم تحت پوشش کمیته امداد بودند. ما تصمیم گرفتیم با ظرفیت خود مردم منطقه به آنها کمک کنیم. تصمیم گرفتیم صندوق ذخیره ای ایجاد کنیم و به مردم گفتیم به هر میزانی که شما در این صندوق پس انداز کنید ما هم به همان میزان کمک می کنیم. مردم در ظرف 8 ماه، 1 میلیارد تومان پس انداز کردند و ما هم با کمک آقای سعیدی کیا به همان میزان به صندوق کمک کردیم.
وزیر کشور در پایان تاکید کرد: لازم است ما خود را باور داشته باشیم و تغییرات را ایجاد کنیم چون نظام هستی مبتنی بر تغییرات بی نهایت است. فقط باید یاد بگیریم رابطه ها را چگونه تنظیم کنیم.

خبرنگار:علی درخشان

کد خبر: 760033 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار

آرشیو