ضریب بیکاری زنان دو برابر مردان است/عملکرد دولت در حوزه زنان از زبان یک فعال

سه‌شنبه 5 اردیبهشت 1396 - 09:51
کد مطلب: 761399
زهرا نژاد بهرام

یک فعال حوزه زنان گفت:عملکرد دولت یازدهم در حوزه زنان مثبت ارزیابی می‌شود هرچند که نقدهای بسیاری به آن وارد است. امیدواریم دولت در دور دوم اصلاحاتی را در این حوزه انجام دهد که البته این امر مستلزم عزم جدی است.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از ایسنا، زهرا نژاد بهرام به اقدامات مثبت دولت یازدهم در حوزه زنان اشاره کرد و گفت: یکی از این اقدامات دولت یازدهم انتخاب زن توانمندی در حوزه زنان بود که با دغدغه‌های زنان آشنا است و مسائل آنان را می‌شناسد. شهیندخت مولاوردی- معاون رییس جمهوردر امور زنان و خانواده- یکی از فعالان و با سابقه ترین افراد در حوزه زنان است زیرا هم ساختارهای اجرایی را می‌شناسد و هم با مسائل زنان آشنایی دارد.

وی ادامه داد: اقدام دیگر دردولت یازدهم انتصاب دو معاون رییس جمهور زن بود و این امر در رویکرد دولت در پست‌های ارشد مدیریتی نقش مثبتی داشت همچنین انتخاب فرماندار زن در استانی مانند سیستان و بلوچستان منجر به رقم خوردن اتفاقات خوبی در محدوده استان به رغم تمام محرومیت‌های اقتصادی ومشکلات شد و این رویکرد موجب شد که حدود ۷۰ پست مدیریتی در اختیار زنان گذاشته شود.

به گفته نژادبهرام از اتفاقات خوب دیگر در این حوزه می توان به قرار گرفتن چندین پست مدیریتی در وزارتخانه‌ها و سازمان‌های در اختیار زنان اشاره کرد.

این فعال حوزه زنان گفت: این اقدامات الگوسازی می‌کند و وقتی الگوسازی اتفاق بیفتد امکان الگوبرداری جامعه از آن وجود دارد. در حقیقت وقتی جامعه شاهد حضور زنان در برخی از سازمان‌های ارشد و مجموعه‌های اداری در کشور باشد نسبت به زنان رویکرد متفاوت‌تری پیدا خواهد کرد و نگرش‌های جنسیتی صرف که در گذشته بر جامعه حاکم بوده است دچار اختلال می‌شود. این اختلال فرصت بازسازی و پدیدآمدن رویکردهای جدید را فراهم می‌کند علاوه بر آن رویکردهایی قبلی نیز اصلاح می‌شوند.

ضریب بیکاری زنان دو برابر مردان است

نژادبهرام اظهارکرد: انتظار داشتیم در دولت یازدهم لایحه امنیت زنان و نفی خشونت علیه زنان به سرانجام برسد و دولت در کابینه در مناصب وزراتی از نیروی زنان استفاده کند که متاسفانه این امکان فراهم نشد.

وی یکی دیگر از انتظارات خود از دولت یازدهم را فراهم شدن بستر برای توسعه اشتغال و حل مساله بیکاری ذکر کرد و گفت: ضریب بیکاری زنان دو برابر مردان است البته بیکاری موضوعی عمومی در کشور است بنابراین انتظار داریم اگر شغلی ایجاد می‌شود امکان دسترسی‌ آن برای زنان و مردان به تساوی باشد. در دولت تدبیر و امید لایحه استخدامی کشور و اطلاعیه ثبت‌نام آن آماده شد اما تبعیض جنسیتی فاحشی در آن وجود داشت که با اعتراض معاون رییس جمهور در امور زنان مواجه و این موضوع از سوی رییس جمهور رسیدگی و رفع شد.

شاخص‌های آموزش و بهداشت در وضعیت مناسبی هستند

نژادبهرام با بیان اینکه مطالبات و انتظارات زنان به دو شکل عملیاتی و روندی هستند،اظهارکرد: وقتی با شاخص‌های جمعیتی روبه‌رو می‌شویم، سلامت‌ و بهداشت ،آموزش ،مشارکت سیاسی و اقتصادی مطرح می‌شود. وضعیت شاخص بهداشت و سلامت و شاخص آموزشی زنان در کشور مطلوب است اما در شاخص مشارکت سیاسی و اقتصادی زنان ضعف‌هایی داریم و ممکن است شاخص‌های خوب تحت تاثیر شاخص‌های بد قرار گیرند بنابراین دولت باید درزمینه ارتقای شاخص مشارکت سیاسی و اقتصادی زنان بیشتر تلاش کند.

وی ادامه داد:اعزام اولین سفیر زن در این دولت اتفاق افتاده است که این تعداد باید به پنج سفیر زن برسد. این کار منجر به پدید آمدن الگویی در جامعه می‌شود تا نگاهی که جامعه یا برخی از زنان به خودشان دارند و این نگاه مبنی بر این است که آنان نمی توانند برخی از کارها را انجام دهند، اصلاح شود و زنان واقعی‌تر به جامعه و توانمندی‌هایشان نگاه کنند.

انتظار داشتیم در مذاکرات هسته‌ای چندین کارشناس زن هم حضور داشتند

وی در ادامه اظهارکرد: انتظار داشتیم در مذاکرات هسته‌ای که منجر به برجام شد و یکی از اتفاقات دیپلماتیک بزرگ جهانی بود حداقل چندین کارشناس زن از وزارت خارجه ایران حضور داشته باشند. بخشی از مذاکره کنندگان طرف مقابل زن بودند؛ در حالی که ما در این شرایط از توانمندی‌های زنان کارشناس بهره نبردیم.در حقیقت حضور زنان می‌توانست جنبه ‌آموزشی برای آنان داشته باشد.

نژادبهرام تصریح کرد: بهتر است که حضور زنان در هیات‌های رسمی به عنوان یک دستور العمل نهایی در تمام وزراتخانه‌ها با دستور رییس جمهور و خواست وزرا رعایت تا در سطوح کارشناسی در مذاکرات و نشست‌های دیپلماتیک از حضور زنان کارشناس استفاده شود.

مردان امروزی توسعه یافته‌تر هستند

این فعال حوزه زنان در ادامه گفت: اصولا مطالبات زنان مطالبات اجتماعی است. زنان نیازمند اتفاقات خوب در جامعه هستند و با تغییر دیدگاه در جامعه فرصت اصلاح نگرش ‌های سنتی و نگرش ‌هایی که در طی قرون متمادی نسبت به زنان در اذهان عمومی شکل گرفته،ایجاد می‌شود.این امر یک رویکرد کلی است که همه زنان به دنبال اصلاح آن هستند.

وی ادامه داد: همراهی بعضی از مردان در برخی از مطالبات زنان امری طبیعی است زیرا مردان نیز پابه پای زنان در جامعه زندگی می‌کنند. تعدادی از مردان نیز تبعیض علیه زنان راقبول ندارند. این امر از گذشته وجود داشته اما در حال حاضر بیشتر شده است زیرا مردان امروزی توسعه یافته‌تر هستند.

به گفته نژادبهرام، وقتی دولت رویکرد عدم تبعیض را در پیش بگیرد بر جامعه نیز تاثیر می‌گذارد و منجر به بازتولید اندیشه‌های رفع تبعیض در همه مردان و زنان جامعه می‌شود. این روند موجب اصلاحاتی در جامعه می‌شود و با تسری این اصلاحات، زن و مرد مدافع رفع تبعیض خواهند شد.

وی با اشاره به طرح سنجش مطالبات زنان که سال گذشته توسط معاونت امور زنان در هشت استان اجرا شد، اظهارکرد: دولت بعدی بهتر است این مطالبات را در اولویت کاری خود قرار دهد. از جمله این مطالبات می‌توان به رفع تبعیض، رفع بیکاری و امنیت اشاره کرد. دولت باید با توجه به مطالبات جامعه و ظرفیت‌هایش این موارد را در دستور کار خود قرار و به آنها پاسخ دهد.

نژاد بهرام در پایان گفت: عملکرد معاونت امور زنان در حوزه تحکیم بنیان خانواده مثبت بوده است زیرا زن و خانواده را جدا از هم نمی‌بیند و معتقد است که خانواده بستری برای تعامل زن و مرد است. همچنین نهاد خانواده پایه اجتماع است، بنابراین معاونت امور زنان در این زمینه قصوری نداشته است، همچنین تلاش کرده است تا با توانمندسازی زن درون خانواده ظرفیت‌های موثری را برای اعضای خانواده ایجاد کند بدین ترتیب با افزایش توانمندی‌های آنان موقعیت خانواده در جامعه ارتقاء می‌یابد.

دریافت کننده و انتشار:نیوشا یعقوبی

700/701

31 / 31
کد خبر: 761399 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار