معدن زمستان یورت ۶ماه تعطیل شد | تکذیب استشمام بوی گاز در روزهای پیش از حادثه

شناسایی ۴ پیکر دیگر از معدن یورت/ جست‌وجوها ادامه دارد

پنج‌شنبه 14 اردیبهشت 1396 - 20:28
کد مطلب: 764441
معدن یورت

به گفته سرپرست اورژانس کشور، ۷۳ مصدوم حادثه معدن آزادشهر استان گلستان به مراکز درمانی منتقل شده اند و از این تعداد 60 نفر از بیمارستان مرخص و 13 مصدوم همچنان در بیمارستان بستری هستند. دو تن از مجروحان بد حال و در بخش «آی.سی.یو.» تحت مراقبت های ویژه هستند. ضمن اینکه ۴ پیکر دیگر هم پیدا شده است.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از خبذ آنلاین خبری باز همگان را متاثر و شگفت‌زده کرد. این بار خبری از ساختمان بلند و مدرنی شبیه پلاسکو نبود. این بار حرف از انفجار معدن زغال سنگ آزادشهر بود. انفجاری که حدس‌ها و گمان‌ها در ساعات اولیه حکایت از محبوس شدن ۴۰ کارگر در معدن داشت.

روز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه شاهین فتحی معاونت عملیات امداد و نجات که اولین کسی بود که خبر انفجار معدن را به رسانه‌ها داد در تشریح این خبر گفت: از انفجار در معدن زغال سنگ در استان گلستان، منطقه خوش ییلاق، معدن زمستانه یورت ساعت ١٢:٥ رخ داده و ٥٥ نفر حادثه دیده احتمالی هستند و ۱۵ نفر مصدوم شده‌اند. به گفته او، در همان ساعت اولیه ٦ نفر از مصدومان توسط اورژانس و هلال احمر به بیمارستان منتقل شدند و احتمال می‌رود که ۴۰ نفر در معدن محبوس شده باشند.

دقایقی بعد تعداد افراد مصدوم به 12 نفر رسید که افراد به بیرون از معدن منتقل شده بودند. از میان آنها 4 نفر به بیمارستان حضرت معصومه (س) اعزام شدند.

به دنبال این اخبار، خبرهایی از افزایش شمار محبوس شدگان به ۸۰ نفر و ریزش بخش هایی از معدن به گوش می‌رسید. رییس اروژانس کشور در آن زمان اعلام کرد که 2 قسمت از معدن ریزش کرده است و پیش بینی می شود حدود 40-50 نفر در این قسمت محبوس شده باشند.احتمال داده میشود حدود 30 نفر دیگر از کارگران در قسمت دیگر معدن محبوس شده باشند که دسترسی به این قسمت کمی دشوار است.

دقایقی بعد از خبرهایی از خارج شدن جنازه دو کارگر از زیر آوار معدن زغالسنگ زمستان یورت غربی در رسانه‌ها منتشر شد و اعلام شد که ۲۵ کارگر نیز تا آن لحظه در بیمارستان بستری شده‌اند.

به دنبال انتشار اولین خبرها از بیرون کشیدن اجساد قربانی حادثه انفجار معدن اظهار نظرها درباره دلیل این آن توسط کارشناسان و مسئولان آغاز شد. خبرگزاری ایلنا با انتشار گزارشی از این حادثه دلیل انفجار را جمع شدن گاز و ضعف تهویه علت انفجار معدن زغال سنگ در معدن زغال سنگ زمستان یورت غربی اعلام کرد و نوشت: از قرار معلوم، ضعف دستگاه تهویه 24 ساعته معدن باعث جمع شدن گاز در فضای معدن شده؛ در ساعت 11 صبح وقتی موتور دیزل از کار می‌افتد کارگران خارج می‌شوند و هنگام برگشتن و تعمیر دیزل، با روشن شدن آن، در اثر یک جرقه، و به علت تجمیع گاز انفجار رخ می‌دهد.

پس از آن حمیدرضا منتظری معاون بحران استان گلستان از بستری شدن 25 نفر از مصدومان در بیمارستان‌های مختلف خبر داد و گفت که این مصدومان افرادی بوده‌اند که برای کمک داخل تونل شده اند و دچار گازگرفتگی شده‌اند. او همچنین هشدار دارد که وجود گاز زیاد در تونل ورودی معدن زغال سنگ زمستان یورت آزادشهر، دسترسی به کارگران محبوس شده در معدن را دشوارکرده است.

پس از آن بررسی قضایی این اتفاق آغاز شد و هادی هاشمیان رئیس کل دادگستری استان گلستان از استقرار بازپرس دادسرای آزادشهر در محل حادثه معدن زغال سنگ زمستان یورت خبر داد و گفت: پرونده قضایی در این زمینه تشکیل شده است. علت حادثه در دست بررسی است و هنوز گزارشی مبنی بر عمدی بودن آن اعلام نشده است.

امداد رسانی برای بیرون کشیدن افراد محبوس با کار آوار برداری و حفر تونل فرعی برای دسترسی به کارگران محبوس شده در معدن ذغال سنگ زمستان یورت آزادشهر آغاز شد و از طرف دیگر، مدیر کل مدیریت بحران گلستان خبر داد که با فعالیت گروه‌های تخصصی امداد و نجات هلال احمر، اورژانس و سپاه تلاش می‌کنند تا کارگران را زنده از داخل معدن خارج کنند اما به دلیل فضای محدود تونل و وجود گاز فراوان دسترسی دشوار شده است.

خبر تاثر برانگیز انفجار معدن که به دنبال آن شمار مصدومان، جان باختگان و محبوس شدگان را هر لحظه بالا می‌برد، محمد رضا نعمت زاده، وزیر صنعت معدن و تجارت را برآن داشت تا دستور ویژه برای پیگیری حادثه انفجار معدن زغال سنگ زمستان یورت آزادشهر صادر کرد و معاون معدنی و مدیرکل دفتر امور بهداشت، ایمنی، محیط زیست و انرژی وزارتخانه را برای بررسی علت حادثه به منطقه اعزام کند. به دنبال آن علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای اطلاع از وضعیت انفجار در معدن ذغال سنگ زمستان یورت نشست خبری را رها کرد و به نمایندگی از رییس‌جمهور عازم گلستان شد.

شرح اتفاق از زبان کارفرما

همچنان بی احتیاطی و عدم رعایت ایمنی و کمبود تجهیزات از جمله علل وقوع حوادث در ایران است. اتفاقی که این بار نیز در معدن رخ داد. فیض الله کاکوئی، مسئول معدن زمستان یورت شمال غربی در تکمیل گفته‌ها درباره علت وقع این حادثه گفت: زمانی که موتور دیزل از کار می‌افتد کارگران توسط یک دستگاه باطری که خارج از تونل تهیه کرده بودند قصد روشن کردن متور دیزل کشنده لوکوموتیو را داشتند که به محض برقراری اتصال با جرقه ایجاد شده تونل منفجر شده وتعداد زیادی از کارگران دچار حادثه می شوند.

در حالی که در خبرها اسامی برخی از مصدومان این حادثه منتشر می‌شد، صادقعلی مقدم، مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان آمار منتشره از محبوس شدن ۸۰ معدنچی را تکذیب کرد.

گرچه مسئولان امیدوار بودند که با افزایش امکانات امدادی امکان نجات محبوس شدگان بالابرود در مقابل چشمان خانواده‌های کارگران معدن ۲۱ جنازه از معدن ذغال‌سنگ آزادشهر خارج شد. رمضان بهرامی رئیس خانه صنعت و معدن استان گلستان گفت: گمانه‌زنی‌های بسیاری در مورد 21 جنازه پیداشده در معدن ذغال‌سنگ آزادشهر مطرح است، برخی معتقدند تعدادی از این جنازه‌ها مربوط به معدن‌کارانی است که برای کمک به مصدومان وارد معدن شده بودند و این آمار مجزا از 32 معدن‌کار محبوس‌شده در معدن است.

دقایقی بعد، علی ربیعی وزیر کار نیز از جان باختن ۳۵ معدنکار در حادثه معدن زمستان یورت آزادشهر خبر داد.

حدود ۲۰ ساعت پس از انفجار مهیب معدن زمستان یورت مروتی مدیرکل بحران گلستان اعلام کرد که امیدوار است تا ظهر یا بعدازظهر جستجوها برای شناسایی پیکر معدن‌کاران مفقود در جاده انفجار معدن یورت به نتیجه برسد.

کمی بعد، مروتی معاون استاندار گلستان از پیدا شدن پیکر بیست و دومین کارگر فوت شده خبر داد که به دلیل طولانی بودن مسیر هنوز از معدن خارج نشده است. صادقعلی مقدم مدیرکل بحران گلستان اما از سرنوشت نامعلوم ۱۳ نفر از معدن کاران خبر داد و گفت: تاکنون پیکر ۲۱ معدنکار از تونل بیرون آمده است. با توجه به اینکه پیش بینی شده بود ۳۵ نفر داخل تونل باشند، جستجو برای ۱۳ نفر که در انتهای تونل حاضر بودند، ادامه دارد.

سه روز عزای عمومی در استان گلستان

آیت‌الله سید کاظم نورمفیدی نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان و دکتر حسن صادقلو استاندار گلستان در پیامی به مناسبت جان باختن مظلومانه جمعی از هم استانی های عزیز در حادثه تلخ معدن آزادشهر سه روز عزای عمومی در استان اعلام کردند.

دستور روحانی برای امداد رسانی به مصدومان و محبوسان

صبح روز پنجشنبه حسن روحانی، رییس‌جمهوری در پیامی ضمن تسلیت کشته شدن تعدادی از کارگران زحمتکش در حادثه معدن آزادشهر استان گلستان و همچنین آرزوی شفای کامل برای مصدومین این حادثه تاکید کرد که "لازم است همه بخشها و نهادها با هماهنگی از تمامی امکانات در دسترس برای تسریع امداد رسانی و بخصوص نجات محبوسین، بهره گیری نمایند."

به دنبال هجمه به دولت در پی این حادثه سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت در پیامی ضمن تسلیت به جان باختن جمعی از کارگران شریف و زحمتکش معدن ذعال سنگ استان گلستان از همه خواست تا به جای پرداختن به بحث‌های سیاسی، به فکر سلامت مردم باشند.

توضیحات وزیر کار درباره حادثه

علی ربیعی وزیر کار که به عنوان نماینده هیات دولت در محل حادثه حضور پیدا کرد در تشریح حادثه و تلفات آن بیان کرد: اطلاعات حاکی از آن است که 26 کارگر معدن و 9 کارگر پیمانکار در این حادثه به دام افتادند. ربیعی افزود: خوشبختانه معدن افقی است و در حال حاضر امدادگران ما توانستند 500 متر پایین برود. وی گفت: امید داریم بتوانند امدادگران ما به عمق یک هزار و 300 متری برسند و در حال حاضر برای امدادرسانی از دو مسیر هوا وارد تونل می‎شود و از مسیر فرعی دیگر با استفاده از دستگاه‎ها حفاری در صدد هستیم که به مسیر تونل برسیم. وزیر کار در مورد ایمنی این معدن گفت: آذر ماه سال گذشته مسئولان صنعت معدن بازرسی از این معدن داشتند و این معدن جزو معدن‎های کم مسئله مطرح شده بود و ارزیابی مناسب از بازرسان گزارش شد. ربیعی با بیان اینکه بازرسان کار نیز نیم ساعت قبل از حادثه در محل حضور داشتند، افزود: علت وقوع حادثه سهل‎انگاری بوده است.

در ادامه امداد رسانی به محبوس شدگان، صادقعلی مقدم، مدیرکل بحران گلستان از رسیدن معدن‌کاران به عمق ۱۴۰۰متری معدن یورت خبر داد و افزود: تلاش برای جلوگیری از ریزش سقف ادامه دارد. مشکل ریزش آرک بالاست که به دلیل انفجار سست شده. به همین دلیل معدن‌کاران برای امن کردن تونل و منطقه تلاش می کنند تا امدادگران به کارگاه شماره دو برسند. او افزود: یکی از معضلات اصلی ما وضعیت گاز است. هرچند با هوادهی، غلظت متان و منوکسید کربن پایین آماده، اما همچنان خطرناک هست. مدیر کل بحران گلستان گفت: معدنکار از سمنان، کرمان، مازندران، طبس و خراسان شمالی به کمک آمده اند. چون شرایط تونل و غلظت گاز بالاست، نیروهای محدودی می‌توانند همزمان کار کنند و به همین دلیل باید چند شیفت اماده وجود داشه باشد.

محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت که به همراه علی ربیعی در محل حادثه حضور داشت، از تعطیلی تمامی فعالیت های معدن زغال سنگ زمستان یورت شهرستان آزادشهر تا بررسی کارشناسانه علت حادثه و رفع مسائل و مشکلات آن خبر داد و درباره مالکیت این معدن گفت: نعمت زاده، افزود: معدن زغال سنگ زمستان یورت آزادشهر که توسط بخش خصوصی اداره می شود، حداقل 30 دستگاه گاز سنج داشته که البته به گفته برخی کارگران، تعدادی از آنها دچار نقص فنی بوده است که باید بررسی شود.

به دنبال ادامه جست و جوها برای یافتن محبوس شدگان زیر آوار معدن، حسین زارعی، مدیرکل پزشکی قانونی استان گلستان از انتقال پیکر ۲۱ قربانی انفجار معدن یورت آزادشهر به پزشکی قانونی خبر داد و گفت: در پی وقوع حادثه معدن زغال سنگ زمستان یورت شهرستان آزادشهر تا کنون جسد ۲۱ متوفی به پزشکی قانونی گنبد منتقل شده که از ۲۱ جسد ارجاعی، ۲۰ جسد شناسایی شده اند.

کمی بعد، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از پیدا شدن یک پیکر دیگر از معدن‌کاران خبر داد و گفت: این پیکر در حال خروج از تونل است و تاکنون ۲۲ نفر شناسایی شدند. با محاسباتی که شد،‌متوجه شدیم احتمال ۳۶ نفر باید در مجموع در این حادثه حضور داشته باشند. تعدادی که هستند، از پیمانکاران معدن هستند و کارگرانی که پیمانکار آورده بوده. پیمانکار هم به طور دقیق نمی‌دانست چند نفر در تونل هستند. علی ربیعی افزود: از ۷۰ مصدوم حادثه ملاقات کردم. عمدتا مرخص شدند. غیر از یک نفر که سطح هوشیاری او هم بالا آمده است و به ۵ رسیده. عمده آنها در سطح ۴۰۰متری بودند که دچار گاز گرفتگی شدند.

از جمله خبرهایی دیگری که علی ربیعی به خانواده جان باختگان داد این بود که مستمری خانواده جان باختگان حادثه ریزش معدن یورت برقرار می شود. او همچنین از تشکیل کمیته‌ای برای پیگیری مسائل حقوقی، بیمه‌ای و عقب ماندگی‌های پرداختی به کارگران این معدن خبر داد.

با نزدیک شدن به ساعت ۱۵ ظهر، حسینقلی قوانلو، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان از ادامه ریزش در معدن یورت آزادشهر خبر داد و گفت: علت اصلی فوت معدنچیان گاز گرفتگی بوده و دیگر امیدی به زنده‌ بودن محبوس شدگان نیست.

به دنبال آنکه اسامی ۱۴ جانباخته حادثه معدن زغال سنگ آزاد شهر اعلام شد، حسین حبیبی، بازرس کانون عالی شوراهای اسلامی کار از بازرسی قاطع درباره علت حادثه معدن آزادشهر خبر داد و در پاسخ به این سوال که آیا کارگران این معدن مطالبات مالی داشتند یا خیر گفت: مواردی مبنی بر مطالبات معوق ۱۷ ماه، ۱۳ ماه یا کمتر مطرح می شود اما این موضوع هم هنوز مشخص نیست اما حتی اگر کارگری یک ماه هم حقوق نگرفته باشد مصداق کامل بهره کشی از کارگران است. بهره کشی یعنی حقوق کارگر به اندازه ارزشی که ایجاد می‌کند به وی پرداخت نشود چه بسا حتی حقوق کارگر در موعد مقرر پرداخت نشود این جنایت است.

سرپرست اوژانس کشور در آخرین آماری که از حادثه داده، گفته است: 73 مصدوم حادثه معدن آزادشهر استان گلستان به مراکز درمانی منتقل شده اند و از این تعداد 60 نفر از بیمارستان مرخص و 13 مصدوم همچنان در بیمارستان بستری هستند ️دو تن از مجروحان بد حال و در بخش «آی.سی.یو.» تحت مراقبت های ویژه هستند.

دستیابی به 4 جسد دیگر در معدن یورت استان گلستان

به گزارش واحد مرکزی خبر، امدادگران به 4 جسد دیگر در معدن زغال سنگ آزادشهر دست یافتند و این اجساد تا دقایقی دیگر به خارج از معدن منتقل می شود با کشف این اجساد تعداد جسد های کشف شده در معدن زمستان یورت آزادشهر به 25نفر می رسد

سه نقطه از تونل معدن یورت ریزش کرده بود / 30 نفر کار امدادرسانی را در داخل معدن انجام می دهند

به گزارش ایسنا؛ رئیس صنعت، معدن و تجارت استان گلستان گفت: در حادثه انفجار معدن یورت آزاداشهر در سه نقطه از تونل ریزش اتفاق افتاده بود.

حسینقلی قوانلو افزود: بین هر کدام از ریزش‌ها 4 تا 5 متر فاصله است.

وی گفت: ریزش اول این تونل گسترده‌ترین ریزش بود، با تلاش نیروهای امدادی آواربرداری از این منطقه انجام شده و به زودی به پایان می‌رسد.

قوانلو افزود: محل ریزش اول به دلیل آرک بندی سقف تونل، به کندی پیش رفت اما در ریزش‌های دوم و سوم نیاز به آرک بندی و آوار برداری نیست و نیروهای امدادی می‌توانند از آنها عبور کنند.

وی با بیان این‌که به طور قطعی 15 تا 16 نفر در معدن محبوس شده‌اند، گفت: 5 تا 6 نفر از معدنچیان در کارگاه پایین معدن و مابقی در قسمت کارگاه بالایی معدن قرار دارند.

رئیس صنعت، معدن و تجارت گلستان گفت: در حال حاضر 30 نفر کار آواربرداری و امدادرسانی را در داخل تونل معدن انجام می‌دهند.

منتشر کننده : زهره حاجیان

700700

20 / 20
کد خبر: 764441 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار