معاون بهداشتی وزارت بهداشت در همایش روز ملی جمعیت:

30 درصد جمعیت کشور را جوانان تشکیل می دهند/11 تا 13 میلیون جوان در سن ازدواج هستند

شنبه 30 اردیبهشت 1396 - 14:52
کد مطلب: 779508
سیاری

معاون بهداشتی وزارت بهداشت با بیان اینکه اصلی ترین عنصر تداوم کشور جمعیت سالم است، بر فرصت طلایی کشور در این که باید از جمعیت مولد کشور نهایت بهره را برد، تاکید و سهولت در ازدواج را از اولویت های کشور عنوان کرد.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر علی اکبر سیاری، معاون بهداشتی وزارت بهداشت در همایش روز ملی جمعیت و دومین کنگره بین المللی علوم سلامت باروری و فرزندآوری گفت: مسئولیت اصلی وزارت بهداشت تامین سلامت مردم است و آرزوی ما این است که جوانان، مادران و فرزندان سالمی داشته باشیم.

وی گفت: ایران در دوران طلایی جمعیت قرار دارد؛ یعنی با جمعیت مولد و درحال کار روبرو است. 30 درصد جمعیت کشور را جوانان و 60 تا 70 درصد را افرادی که آماده اشتغال هستند، تشکیل می دهند، لذا فرصت خوبی در اختیار کشور است تا از این فرصت که مانند ابری بر کشور سایه افکنده، استفاده کند .

دکتر سیاری ادامه داد: برای فرزندآوری و افزایش جمعیت، فرصت های زیادی پیش روی کشور قرار دارد؛ یکی اینکه جمعیت بالایی در سن باروری هستند و دوم، جوانانی که مایل به داشتن دو یا سه فرزند هستند.

وی گفت: اکنون با وجود اینکه نرخ باروری کاهش پیدا کرده، سالانه حدود یک میلیون و پانصد نفر به جمعیت کشور افزوده می شود که فرصت خوبی است و دغدغه وزارت بهداشت هم این بوده که این تعداد کودک، با زایمان آسان متولد شوند و از مرگ نابهنگام نوزادان جلوگیری شود.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در طرح تحول سلامت، در برنامه گسترده آموزشی برای بهداشت باروری و فرزندآوری در کشور، برای هر 2 تا 3 هزار نفر در کشور، یک کارشناس سلامت درنظر گرفتیم که دو سوم آنها ماما هستند.

دکتر سیاری با تاکید بر این که ماماها نقش مهمی در سلامت مادر و نوزاد ایفا می کنند، تصریح کرد: درحال حاضر هیچ ایرانی وجود ندارد که یک کارشناس سلامت نداشته باشد.

وی گفت: یکی از دستاوردهای بزرگ جمهوری اسلامی، آمار بالای 90 درصد زایمان ایمن است. زایمان طبیعی رایگان در کشور نیز فرصت خوبی را فراهم کرد تا مادران ترغیب به فرزندآوری شوند.

دکتر سیاری تصریح کرد: یکی از برنامه های مهم در وزارت بهداشت، برنامه ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر است. ما توانستیم از مرگ نابهنگام مردم در سن میانسالی به میزان 25 درصد تا 10 سال آینده پیشگیری کنیم.

وی گفت: فرصت دیگری که ایجاد شد، دسترسی همگانی مردم به سلامت و امکانات بهداشتی و درمانی است که در طرح تحول سلامت سه هدف؛ سهولت دسترسی، خدمات باکیفیت مناسب و محافظت مالی عملیاتی شد.

دکتر سیاری یادآور شد: سیاست های جمعیتی، ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری افق روشنی را برای سایر وزارتخانه ها در زمینه سیاست های جمعیتی فراهم کرد و همه متعهد هستند تا این سیاست ها را اجرا کنند و در راس آنها وزارت بهداشت قرار دارد که برای تحقق سیاستهای جمعیتی اهتمام دارد.

معاون بهداشت در ادامه گفت: در حال حاضر تمام مادران قبل از ازدواج، زمان ازدواج و بعداز ازدواج از مشاوره های لازم برخوردار می شوند، لذا مساله جمعیت و فرزندآوری با برنامه های مناسب روند خوبی را طی خواهد کرد.

دکتر سیاری با بیان اینکه 11 تا 13 میلیون نفر در کشور در سن ازدواج هستند ، ادامه داد: اگر فقط بر مقوله ازدواج کار شود، شیب کاهشی روند ازدواج متوقف شده و جوانان تمایل بیشتری برای همسرگزینی و فرزندآوری خواهند داشت.

دکتر سیاری با بیان اینکه 3 میلیون زوج نابارور در کشور وجود دارد، تصریح کرد: در طرح تحول سلامت، زوج های نابارور تحت حمایت های مالی و درمانی قرار گرفته اند.

دریافت کننده:نیوشا یعقوبی/انتشار:زهره حاجیان

700/701

31 / 20
کد خبر: 779508 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار