ضرغام:  حمایت از 90 طرح فناورانه مصوب شد

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی گفت: در آخرین جلسه کمیته تخصصی صندوق 90 طرح علمی و فناورانه برای حمایت تصویب شد که این طرح‌ها در حوزه‌های مختلفی همچون کشاورزی، مهندسی، علوم پایه، پزشکی و هنر هستند.

به گزارش ایسکانیوز، نصرت الله ضرغام رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی با اشاره به شکل گیری این صندوق از سال 82 با هدف حمایت از پژوهشگران کشور اظهار کرد: با فعالیت های مختلف صندوق در حوزه علم و فناوری حدود 40 میلیون شغل ایجاد می شود، همچنین تشکیل کارگروه تجاری سازی را آغاز کرده ایم تا از این طریق محصولات علمی و فناورانه به بازار عرضه شود.

وی ادامه داد: در حوزه دانش آموزی نیز اقدامالت بسیاری همچون کارگاه های خلاقانه برای دانش آموزان برای پرورش استعدادهای نخبه ایجاد شده که خلاقیت و ثبت اختراع، برگزاری کارگاه های آموزشی، آموزش ایده پردازی و آشنایی دانش آموزان با کارآفرینی از محتویات این برنامه است.

ضرغام درباره استفاده از ظرفیت های خارج از کشور گفت: در این راستا نیز در صندوق فعالیت هایی همچون عضویت در شورای جهانی پژوهش، عضویت در یاسا و انجام پروژه های همکاری مشترک با بنیاد علم آلمان، چین، روسیه، ژاپن، اتریش و ایتالیا مد نظر قرار گرفت.

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی درباره کرسی های پژوهشی نیز عنوان کرد: تا کنون صندوق 56 کرسی پژوهشی به پژوهشگران اعطا کرده تا در این کرسی ها موضوعات مورد نیاز کشور یا مرز دانش با حمایت صندوق بررسی و انجام شود. همچنین در سال گذشته 12 کرسی پژوهشی در صندوق مصوب شد.

وی همچنین بیان کرد: در آخرین جلسه کمیته تخصصی صندوق 90 طرح علمی و فناورانه برای حمایت تصویب شد که این طرح ها در حوزه های مختلفی همچون کشاورزی، مهندسی، علوم پایه، پزشکی و هنر هستند که 53 مقاله در سطح کی یو وان، چاپ کتاب، ثبت اختراع، نمونه محصول و ارائه سند راهبردی برخی از دستاوردهای مد نظر صندوق برای حمایت ها است.

ضرغام با اشاره به حمایت از اساتید جوان و خلاق دانشگاه ها گفت: با حمایت صندوق به فارغ التحصیل های جوان که از دانشگاه های معتبر فارغ التحصیل شده اند و در دانشگاه های کشور مشغول فعالیت های علمی هستند تا ۱۰۰ میلیون تومان گرنت پژوهشی داده می شود.

200

کد خبر: 788246