"فراری" جایزه برترین موتور سال 2017 را به خانه برد

برندگان برترین موتورهای خودرو با نظر روزنامه‌نگاران تخصصی حوزه خودرو در بخش‌های مختلف معرفی شدند که جایزه برترین موتور خودروی سال 2017 به شرکت "فراری" تعلق گرفت.

به گزارش ایسکانیوز، با پیشرفت سریع استانداردهای صنعت خودرو شاید انتظار داشته باشید جایزه برترین موتور سال (از همه جهات) به یک موتور فوق پیشرفته و هوشمند برقی یا موتوری که در مصرف سوخت‌های ترکیبی خساست بالایی خرج می‌دهد، اختصاص یابد.


جالب اینجاست که بر خلاف تصور رایج هیچ‌کدام از 58 روزنامه‌نگار متخصص حوزه خودرو در اشتوتگارت آلمان چنین تصوری نداشتند و جایزه برترین موتور خودروی سال را به موتور دو توربوی فراری V8 اهدا کردند.

این موتور دو توربو با حجم 3.9 لیتری V8 روی خودروی فراری مدل 488 GTB تعبیه شده است. این موتور دارای قدرت 660 اسب بخار و 7600 نانومتر گشتاور است.

مصرف سوخت آن 11.21 لیتر در 100 کیلومتر است که برای یک سوپرخودرو تحسین‌برانگیز است، اما در کل مصرف خیلی خوبی نیست.

در ادامه به معرفی دیگر برندگان در بخش‌های مختلف می‌پردازیم:

برترین موتور جدید سال 2017

این عنوان به موتور هیبریدی شرکت هوندا مدل NSX تعلق گرفت. این موتور مجموعه‌ای از سه موتور الکتریکی است که به یک موتور توربوی V6 وصل شده است.

این موتور اولین موتور الکتریکی است که به منظور ایجاد گشتاور فوری به چرخ‌های عقب و پر کردن خلاهای گشتاوری حاصل از توربوشارژ به میل لنگ متصل شده است.

یک میل لنگ نیز برای چرخ‌های جلو تعبیه شده است. این موتور دارای قدرت 573 اسب بخار است.

برترین موتور سبز سال و برترین موتور برقی

اگر چه که موتور سبز با موتور برقی دو چیز متفاوت هستند؛ اما داوران هر دو عنوان را به شرکت تسلا اهدا کردند.

موتور تسلا S صاحب عنوان برترین موتور سبز سال و موتور تسلا X حائز عنوان برترین موتور برقی سال شدند.

ظرفیت باتری این موتورها بین 75 تا 100 کیلو وات ساعت است که خودرو توسط آن‌ها نهایتا می‌تواند 623 کیلومتر مسیر را طی کند.

برترین موتور با حجم بیش از 4 لیتر

موتور 6.3 لیتری V12 فراری F12 Berlinetta صاحب این عنوان شد.

برترین موتور با حجم 2 تا 4 لیتر

گویا کمیته داوران علاقه وافری به خودروهای اسپرت داشته است، چرا که جایزه برترین موتور با حجم 2 تا 2.5 لیتر را به موتور توربوشارژ 5 سیلندری آئودی RS3 و TT RS، بهترین موتور با حجم 2.5 تا 3 لیتر را به موتور توربوشارژ تخت 6 سیلندری پورشه 911 Carrera (که توانست در رقابتی تنگاتنگ موتور دو توربوی 6 سیلندری بی ام و M3 وM4 را شکست دهد) اهدا کرد.

غافلگیر نخواهید شد اگر بفهمید جایزه برترین موتور با حجم 3 تا 4 لیتر را موتور 3.9 لیتری دو توربوی فراری V8 که جایزه بهترین بهترین‌ها را نیز از آن خود کرده بود، به خود اختصاص داده است.


برترین موتور با حجم 1 تا 2 لیتر

در قسمت 1.8 تا 2 لیتر موتورهای 4 سیلندری خودروهای پورشه Boxter و Cayman حائز رتبه شدند و موتور 3 سیلندر هیبریدی بی ام و i8 نیز صاحب عنوان برترین موتور با حجم 1.4 تا 1.88 لیتر شد.

جایزه برترین موتور با حجم 1تا 1.4 لیتر نیز به موتور 3 سیلندری توربوی پژو سیتروئن PSA رسید.

برترین موتور با حجم کمتر از 1 لیتر

طی سالیان اخیر شرکت فورد در این قسمت بی رقیب بوده است و هر ساله این فهرست در قبضه این شرکت است و موتور 999 سی سی Ecoboost امسال برای ششمین بار متوالی جایزه این بخش را تصاحب کرد.

البته لاین موتور طی 6 سال اخیر دستخوش تغییرات بهینه‌ای شده است و از اوایل سال آینده با فناوری غیرفعال کردن سیلندر عرضه خواهد شد.

غیرفعال کردن سیلندر یک فناوری جدید است که به منظور کاهش مصرف سوخت فسیلی و بهبود عملکرد خودرو در حال توسعه است و توسط شرکتهای بزرگ خودروسازی پیگیری می‌شود.

401

کد خبر: 800038