مدیر کل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو:

داروهای مخدر باید در داروخانه‌های موردنظر وزارت بهداشت ارائه شود

سه‌شنبه 27 تیر 1396 - 11:34
کد مطلب: 807761
دارو

مدیر کل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو گفت: مخالفت ستاد مبارزه با مواد مخدر با فروش داروهای مخدر در داروخانه‌ها نه تنها کاربردی نیست بلکه منجر به ترس بیماران صعب‌العلاج نسبت به مصرف داروهای مخدر شده و بازار فروش سیاه داروها را گرم می‌کند.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از میزان، اکبر عبداللهی اصل در خصوص واکنش ستاد مبارزه با مواد مخدر و نارضایتی نسبت به فروش داروهای مخدر در داروخانه‌ها گفت: بر طبق قوانین بین‌المللی و داخلی محل عرضه دارو، داروخانه است و حساسیت نسبت به داروهای مخدر موجه نیست و امکان سوء‌استفاده و بهره‌برداری از هر دارویی وجود دارد بنابراین نمی‌توان گفت داروهای مخدر باید در یک محل خاص به بیماران تحویل داده شود.

وی افزود: ایجاد واکنش‌های بد و نامناسب نسبت به داروهای مخدر در سطح جامعه منجر به ذهنیت بد مردم شده است و تا حدی پیش رفته است که بیماران صعب‌العلاج نسبت به مصرف داروهای مخدر واهمه دارند. این در حالی است که با وجود درد زیاد و تجویز پزشک از مصرف این داروها و حتی شیاف و قرص نیز خودداری می‌کنند و به سمت داروهای شیمیایی سوق پیدا می‌کنند در حالی‌که مصرف این داروها عوارضی چندبرابر بدتر از مصرف داروهای مخدر خواهد داشت.

مدیر کل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو گفت: ایران از نظر سرانه مصرف مواد مخدر در عرصه خاورمیانه در کمترین رتبه قرار دارد در حالی که ممکن است مصرف آزاد تریاک در روز درصد بالایی از اعتیاد را به بار آورد.

وی عنوان کرد: باید داروهای مخدر در داروخانه‌های موردنظر وزارت بهداشت و تحت نظارت‌های دقیق به بیماران ارائه شود و این طرح بیش از دو سال است که در استان فارس اجرایی شده و بیماران با مراجعه به داروخانه‌ها با ارائه نسخه پس از ثبت نسخه و مشخصات بیمار داروی مورد نظر خود را تهیه می‌کنند.

عبداللهی اصل در خصوص ترفندهای خروج دارو از داروخانه‌ها عنوان کرد: خروج غیرقانونی داروهای مخدر از داروخانه‌ها دلیل منطقی برای جلوگیری از اجرایی شدن این طرح نیست چرا که افراد به‌جای تلاش و سختی برای خرید داروهایی چونمرفین از داروخانه ها به چهارراه‌ها مراجعه می‌کنند و از مواد مخدر سرب‌دار برای کاهش درد استقبال می‌کنند در حالی که این مواد سرب‌دار خطرناک بوده و بسیاری از خانواده‌ها را بدبخت کرده است. بنابراین با تصورات منفی نمی‌توان برای خرید و فروش هردارویی کمیسیون پزشکی تشکیل داد و با ایجاد مشکل در تهیه داروی مورد نیاز بیماران آنها را راهی بازار سیاه و مصرف مواد مخدر سرب‌دار کرد.

وی گفت: مصرف اکسی‌کدون در کشورهای دنیا آزاد است و به راحتی استامینوفن فروخته می‌شود اما در کشور ما با ارائه نسخه این داروها عرضه می‌ شود. بنابراین سؤالی که مطرح می‌شود این است که آیا خرید مواد مخدر بهتر است یا تأمین نیاز دارویی مردم از طریق مجاری قانونی و کسی که باید به این سؤال پاسخ دهد ستاد مبارزه با مواد مخدر است.

مدیر کل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو گفت: با بی اعتمادی به مردم نمی‌توان جامعه را اداره کرد براین اساس با ایجاد ترس از مصرف داروهای مخدر هیچ نتیجه خوبی در جامعه حاصل نمی‌شود و بیماران را به تحمل بیماری و کم‌طاقتی نسبت به درمان آن وادار می کند. بهترین راه برای تأمین نیازهای دارویی بیمارانی چون سرطانی‌ها تأمین مجاری قانونی و فروش آنها توسط داروخانه‌های معتبر و دولتی است.

703

110 / 14

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار