آیت الله اعرافی:

اولین برنامه ۵ ساله حوزه‌های علمیه ارائه می‌شود

دوشنبه 2 مرداد 1396 - 10:21
کد مطلب: 819596
حوزه‌های علمیه

مدیر حوزه‌های علمیه کشور از ارائه اولین برنامه ۵ ساله حوزه‌های علمیه خبر داد و گفت: ارتقای علمی حوزویان از مهمترین رسالت‎های مدیران در حوزه است.

به گزارش ایسکانیوز، آیت‎الله علیرضا اعرافی در هشتمین اجلاسیه مدیران حوزه‌های علمیه استان‌ها با معاونان و مدیران ستادی که در ساختمان مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در قم برگزار شد، گفت: مدیران حوزه با امام عصر(عج) پیمان می‎بندند که در این مسیر استوار باشند؛ دعای عهد ما حتی یک روز هم نباید ترک شود؛ زیرا در این دعا از توحید به ولایت الهیه می‌رسیم و هر روز دست در دست ولی‎الله الاعظم می‎نهیم.

وی افزود: امام علی(ع) می‎فرمایند، غلبه بر شیطان، نیازمند یک توفیق الهی است؛ امام در خطبه خود بیان می‎کنند؛ اگر این توفیق حاصل شد، می‎توانیم بر شیطان درون غلبه کنیم؛ دنیای درون انسان، دنیای بسیار پیچیده است.

مدیر حوزه‏‎های علمیه کشور بیان کرد: اگر اعانه الهی حاصل شد، می‎توان مسیر الهی را پیمود؛ این غم و ترس مقدس لازمه حرکت تکاملی است؛ حزن و اندوه و بیم و هراس می‎تواند ما را در حرکت خود کمک کند.

وی گفت: چونان که بدون امید نمی‎توان پیشرفت کرد، بدون بیم نیز نمی‎توان در کار خود موفق بود، زیرا اگر امید بیش از حاصل شود و بیمی وجود نداشته باشد موفقیت حاصل نمی‎شود.

آیت‎الله اعرافی اظهارکرد: غم و بیم معارف دین ما غم و بیم انفعالی نیست، بلکه غم و بیم فعال و آینده سازی است که زمینه ساز پیشرفت است؛ از دل این بیم و اندوه چراغ‎های هدایت در قلب انسان ایجاد می‎شود.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه تصریح کرد: طلبه‎ای که در نظام علمی و آموزشی حوزه تحصیل می‎کند، باید چنین جریانی را درک و آن را طی کند؛ وقتی از این منزلگاه‎ها عبور کردیم که امام در خطبه خود در نهج البلاغه به آن اشاره می‎کنند، به مفتاح هدایت مبدل می‎شویم.

طلاب باید نهج البلاغه را در کنار دست خود داشته باشند

امام جمعه قم بیان کرد: طلاب باید نهج البلاغه را در کنار دست خود داشته باشند و هر روز این کتاب شریف را مطالعه کنند؛ ورای ادبیات فاخر این کتاب، محتویات معنایی آن نیز به ارتقای روحی و معنوی طلاب منجر خواهد شد.

مدیر حوزه‏‎های علمیه بیان کرد: مجموعه نظرات حوزویان در طول یک ساله یا ده ماه گذشته از جمله مصاحبه‎ها و نامه نگاری‌ها و...جمع‌آوری شد که بیش از هزار مورد بود و محورهای آن نیز جمع آوری شد.

وی گفت: نقطه نظرات مراجع عظام و رهبری معظم انقلاب که بیش از ۱۰۰ مورد بود در شورای عالی و مدیریت حوزه بررسی شد.

آیت‎الله اعرافی اظهارکرد: در عرصه برنامه‎های کلان با صاحب حوزه عهد بسته‏‎ایم که نهایت تلاش خود را برای پیشبرد امور صرف کنیم و در این مسیر، نیازمند هدایت اولیای الهی هستیم.

عضو شورای عالی حوزه تصریح کرد: منشوری بر اساس چشم انداز و مجموعه مباحثات نوشته شد و این منشور راهنمای عمل شد؛ برای امسال نیز جلساتی برگزار و برای هر معاونت و حوزه ستادی وظایفی تعیین گردید.

امام جمعه قم بیان کرد: نظامات جامع سال‌ها مطرح بوده است و در ماه‏های اخیر بیش از ۱۵ نظام نهایی شده است که در ادامه این کار تکمیل خواهد شد.

مدیر حوزه‏‎های علمیه کشور بیان کرد: اولین برنامه ۵ ساله حوزه‌های علمیه ارائه می‌شود که امیدواریم سال آینده بر اساس یک برنامه پنج ساله حرکت کنیم که این برنامه در طول اجرا نیز قابل تکمیل است.

وی گفت: اصلاح ساختار حوزه از فعالیت‌های ماه‌های اخیر بوده است که به تصویب شورا رسید؛ این ساختار به اجرا رسیده است؛ تجمیع ستاد از فعالیت‌هایی بود که انجام شد که با عنایت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در ساختمان دارالولایه این ساختار در این ساختمان تجمیع شد.

آیت‎الله اعرافی اظهار کرد: فعال سازی نظام شورایی در ماه‌های اخیر دنبال شده است که در هر یک از این حوزه یک شورا و کمیسیون طراحی شده است که در این شوراها بخش‌های ستادی و صفی با حضور صاحب نظرات حوزوی حضور دارند.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه تصریح کرد: شورای هماهنگی نهادهای عالی حوزه از جمله مرکز خدمات، دفتر تبلیغات اسلامی،جامعه المصطفی و مرکز مدیریت حوزه های علمیه برادران و خواهران تشکیل شد و امیدداریم که با نگاه هم افزا، این نهادها قدم های جدی برای حوزه ها بردارند؛ در این شورا بیش از ۲۰ محور مورد بررسی قرار گرفته است.

امام جمعه قم بیان کرد: مدیریت حوزه علمیه قم با مدیریت حوزه‌ها یک فاصله‌ای به عنوان مسئول داشت که با تشکر از زحمات حجت الاسلام والمسلمین فرخ فال، بنده متکفل کار شدم که در این مدت به دنبال تقویت ارتباط با معاونت‎ها بوده‌ایم.

مدیر حوزه‏‎های علمیه بیان کرد: از جمله مسائل در دست اقدام، طرح آمایش است که جلساتی در این حوزه برگزار شده است؛ مرکز مطالعات راهبردی در مطالبات رهبری است که در شورای عالی نیز به آن توجه شد که این مرکز نیز فعالیت جدی خود را اجرا می‌کند؛ بخش آموزش‌های کاربردی و زبان عربی از دیگر فعالیت‌هایی است که در آینده فعالیت جدی‌تری در این خصوص انجام می‌شود.

وی گفت: شورای گسترش در ماه‌های جاری بیش از ۵۰۰ مصوبه داشته و فعالیت جدی در این عرصه انجام شده است؛ آیین نامه مجوزات، کار را تسهیل خواهد کرد و مراحل مجوز منقه شده است و قطعا در آینده شاهد این ثمرات خواهیم بود.

آیت‎الله اعرافی اظهارکرد: آیین نامه کوتاه کردن فرایند اعطای مجوز، اخذ رشته در مراکز علمی و مدارس سطوح عالی در استان ها با شرط تامین زیرساخت و اساتید از جمله مصوباتی است که به توسعه علمی حوزه در شهرستان ها کمک خواهد کرد.

عضو شورای عالی حوزه تصریح کرد: شورای اعطا و مرکز نخبگان نیز فعالیت‌های خوبی در مدت اخیر داشته‌اند و فعالیت‌های آنها باید عنوان شود، نقشه جامع و درختواره علمی حوزوی، طرح اصلاحی و تکمیلی سطوح دو و سه، نظام جامع آموزشی و.. از جمله مواردی است که در دست اقدام است.

مدیر حوزه‏‎های علمیه کشور بیان کرد: افرادی که باید به سمت اجتهاد بروند باید افزایش یابند، ولی برای بخش‎های دیگر باید تدابیر دیگری بیاندیشیم که این کار در طرح نظام جامع دنبال می‎شود.

وی گفت: طرح جدیدی در حوزه امتحانات شفاهی تأیید و به تصویب شورای عالی رسید و نظرات مدیران و فعالان حوزوی نیز در این طرح دیده شده است؛ امتحانات شفاهی نظم جدیدی پیدا کرد که امیدواریم در آینده شاهد ثمرات آن باشیم. فضای خوبی در این آیین نامه،‌ در خصوص آزمون شفاهی و آزمون کتبی در عرصه تحقیق و پژوهش انجام شده است.

زمینه فعالیت اساتید و افاضل در شهرستان‌ها فراهم شود

آیت‎الله اعرافی تصریح کرد: آیین نامه ۳۱۳ در دستور کار بررسی قرار گرفته است؛ نظام جامع استادی نیز تهیه شده است؛ طرح هدایت تحصیلی نیز در دست تهیه است؛ رسمیت بخشی دروس خارج از دیگر مباحثی است که در دست بررسی جامع است؛ مدیران حوزوی باید به تکمیل این طرح در استان‌ها کمک کنند.

امام جمعه قم بیان کرد: مدیران حوزه‌های علمیه باید زمینه فعالیت اساتید و افاضل را در شهرستان‌ها فراهم کنند؛ در برخی دروس نیز می‌توان برخی از اساتید را از قم به شهرستان‌ها اعزام کرد؛ برگزاری جلسات به شکل کنفرانسی از دیگر ظرفیت‎هایی است که باید در حوزه شهرستان‎ها توسعه یابد.

وی گفت: مدارس علمیه باید طرح هدایت تحصیلی طلاب را به دقت دنبال کنند؛ مباحثه و اشراف و جزوه نویسی درست و تحقیق از مواردی است که طلاب باید به آن مشغول باشند.

آیت‎الله اعرافی اظهار کرد: طرح شهریه و خدمات هدفمند در شورای عالی بررسی شده است که به استحضار رهبر انقلاب و مراجع عظام نیز رسیده است که در این طرح سعی در همسان سازی خدمات در کشور هستیم و سعی داریم که امتیازات به شکلی چیده شود که خدمات به حوزویان به شکل دقیق و قوی و هدفمندی توزیع شود.

عضو شورای عالی حوزه بیان کرد: طرح معیشت هدفمند نیز در مرکز خدمات دنبال می‌شود که ما نیز روی آن تأکید داریم که امیدواریم در آینده شاهد اتفاقات مثبتی در این حوزه باشیم.

وی گفت: ارتقای علمی حوزویان از مهمترین رسالت‎های مدیران در حوزه است؛ ارتقای جایگاه اجتماعی حوزه و مدارس در شهرها، پذیرش فعال و کیفی نیز از دیگر مهمترین تأکیدات مدیریت حوزه در استان‎ها است؛ با این الگوی کیفی به دنبال حضور افراد قوی و با انگیزه در حوزه هستیم.

مدیر حوزه‎های علمیه یادآور شد: از مدیران حوزوی تقاضا داریم که اصل فعالیت را روی مدارس بنا کنند؛ مدیر و استاد مدرسه هستند که تحولات علمی و آموزشی و تهذیبی را در کشور رقم می‎زنند.

آیت‎الله اعرافی اظهار کرد: در نظام جامع اساتید به همراه رتبه بندی باید مطالبات علمی و تحقیقی نیز از اساتید داشته باشیم؛ مسائل اخلاقی نیز باید در حوزه ما در استان‌ها به شکل جدی دنبال شود؛ اخلاق درون زا و مبتنی بر معارف الهی باید درون دروس در میان طلاب نهادینه شود.

عضو شورای عالی حوزه بیان کرد: سطوح ۲ و ۳ و دروس خارج و رشته‌ها و اعزام استاد از محورهایی است که باید برای ارتقای مدارس در دستور کار باشد.

وی گفت: در عرصه منابع پایدار نیز باید تلاش گسترده‎ای انجام شود؛ هر مدرسه باید به یک منابع وقفی و آبرومند متناسب با عزت حوزه وابسته باشد و این امر قطعا میسر است.‎

مدیر حوزه‎های علمیه یادآور شد: تقویم آموزشی حوزه اعلام شده است و در این زمینه باید نهایت دقت انجام شود که تعطیلات بیش از آنچه در تقویم لحاظ شده است نباشد؛ باید مهندسی لازم در این زمینه انجام شود.

آیت‎الله اعرافی اظهار کرد: مدیران باید در عرصه احیای و رشد سنن حوزوی تلاش گسترده‌ای انجام دهد؛ رونق مباحثات علمی و مشاوره ونظام مشاوره با رویکرد دینی و.. از دیگر تأکیداتی است که مدیران باید نسبت به اجرای آن اهتمام داشته باشند.

عضو شورای عالی حوزه بیان کرد: جمع بندی آنچه در این اجلاس انجام می‌شود به عنوان مصوبات تلقی می‌شود که امیدواریم پس از این اجلاس همه به دنبال تحقق این موارد باشیم.

200/202

94 / 14

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار