اژه ای:اظهارات بقایی صحیح نیست/۱۲۰ فقره سرقت در سابقه متهم پرونده بنیتا صحت ندارد

یکشنبه 8 مرداد 1396 - 15:22
کد مطلب: 821490
نود و پنجمین نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه

سخنگوی قوه قضاییه در مورد اظهارات بقایی گفت: آنچه را که لازم است دادستان تهران توضیح داده و اقدامات انجام گرفته، این مسائل صحیح نیست؛ افراد بدانند اگر چنانچه خلاف قانون عمل کنند به ضرر آنها است و تحت تعقیب قرار می‌گیرند.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از فارس، غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه در صد و پانزدهمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه با تبریک ایام ولادت حضرت معصومه، امام رضا و همچنین روز خبرنگار در پاسخ به سوالی در خصوص اظهارات بقایی علیه قوه قضاییه و خود ایشان بعد از آزادی و دروغگو خطاب کردن ایشان اظهارداشت: آنچه را که لازم است در خصوص این پرونده انجام شود دادستان تهران توضیح داده و اقدامات را انجام داده‌اند.

سخنگوی قوه قضاییه به آیه‌ای از قرآن اشاره و تصریح کرد: «شمعان قوم» که مضمون به آیه از قرآن است که اگر خدایی نکرده کسانی زبان گشودند به نامهربانی ما نباید از مرز قانون و عدالت خارج شویم.

وی تاکید کرد: این مسائل صحیح نیست و آن قسمت از صحبت‌ها و دستخط ایشان مورد انتقال از سوئیت و امکانات دربسته هرچه را که لازم باشد دادستان در مورد آن توضیح خواهند داد.

وی به مبارزه قوه قضاییه با جرائم اقتصادی اشاره و تصریح کرد: قوه قضاییه در راه مبارزه با جرائم اقتصادی با یقه سفیدها، دانه درشت‌ها و جریان‌ها و کسانی که ادعایی دارند برخورد می‌کند و بدیهی است مسائلی از آنها گفته یا سر بزند.

معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: اگرچه افراد خلاف قانون عمل کنند بر ضرر آنان است و تحت تعقیب قرار می‌گیرند.

سخنگوی قوه قضاییه خاطرنشان کرد: مسائلی از این قبیل از هر جریان و هر فرد که صورت بگیرد دستگاه قضایی به عنوان مدعی‌العموم در صورت نیاز وارد خواهد شد و در این زمینه نیز دادستان تهران با تشریح و چهارچوب قانون وارد خواهد شد.

۱۲۰ فقره سرقت در سابقه متهم پرونده بنیتا صحت ندارد

سخنگوی قوه قضائیه گفت: اینکه گفته می‌شود یکی از متهمان پرونده مرگ بنیتا ۱۲۰ فقره سرقت در سابقه خود داشته و با کفالت آزاد شده صحت ندارد.

وی در خصوص تغییر وزیر دادگستری گفت: این وزیر از جمله وزاریی هستند که در انتخابشان هر سه قوه دخیل هستند، وزیر از ناحیه رییس قوه پیشنهاد می شود ، گزینه هایی مطرح بوده که به رییس جمهور معرفی می شوند، به زودی به صورت رسمی معرفی می شوند، معمولاً هم با تعامل است و هرکدام که نهایی شد ظرف همین زمان کوتاه به دولت معرفی می شوند

وی در خصوص مجرمینی که در زندان هستند و با وثیقه آزاد می شوند و اینکه قاتل بنیتا نیز با فیش حقوقی آزاد شده گفت: اولاً به خانواده این طفل ٨ ماهه که این جانیان جان او را گرفتند تسلیت می گویم. سفارش شده که پرونده با سرعت و دقت بررسی شود

به جهاتی رسیدگی اش به تهران ارجاع شد چون خانواده کودک در تهران مستقر هستند ضمن اینکه شروع جنایت از تهران آغاز شده

مسائلی که در خصوص حواشی پرونده و سوابق متهم ذکر شده صحت ندارد ،گفته شده یکی از متهمین ١٣٠ سابقه سرقت داره و با قرار کفالت و با فیش حقوقی آزاد شده که صحت ندارد و خوب است دادستان تهران پیگیری کند که این خبر از کجا نشأت گرفته است.

رییس کل دادگستری استان تهران گزارش دادند که این متهم که ادعا می شود ١٣٠ فقره سرقت داشته صحت ندارد، یک پرونده داشته که ١٢ فقره سرقت داخل ماشین داشته، ١٤ ماه بازداشت شده، بیش از این مقدار دادسرا نمی تواند نگه دارد به دلایلی که می گویم.

بعد با قرار وثیقه١٦٠ میلیونی آزاد شده، بابت ١٢ فقره سرقت به ٥٥ ماه حبس محکوم شده ، سه سال از این ٥٥ ماه طبق قانون جدید قایل اجرا بوده است نفر دوم با ٤ گرم شیشه دستگیر و به دادگاه رفته و به ٢ سال حبس جزای نقدی و ٥٠ ضربه شلاق محکوم شده و بعد محکومیت آزاد شده است.

صدور قرار بازداشت تنها در ۵ مورد جایز است

سخنگوی قوه قضاییه گفت: بر اساس ماده ٢٣٧ آیین دادرسی کیفری صدور قرار بازداشت موقت جایز نیست مگر در ٥ مورد که در قانون مشخص شده است.

وی در ادامه تشریح پرونده مرگ بنیتا و اتهام متهمان این پرونده گفت: قاضی باید طبق قانون عمل کند، در غیر این صورت باید به او معترض شویم.

وی ادامه داد: یکی از معیارها و شاخص های عدالت اجرای قانون است، هرچند برخی به اجرای قانون گلایه دارند مثلاً در دولت دوم خرداد خدمت یکی از مسئولان عالی اجرایی بودیم من اون موقع تجدید نظر بودم یک فردی را محکوم کرده بودم ایشان گفت این رو به خاطر یک میلیون محکوم کردی؟

من گفتم یک میلیون که سهل است اگر ١٠ هزار تومان هم باشد طبق قانون محکوم می شود این فرد اعتراض کرد گفتم شما در شعار انتخاباتی گفتی باید ملتزم به قانون باشیم.

اژه‌ای گفت: بر اساس قانون به قاضی تکالیفی داده شده است که قاضی باید مطابق آن عمل کند.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: بر اساس ماده ٢٣٧ آیین دادرسی کیفری صدور قرار بازداشت موقت جایز نیست مگر در ٥ مورد که در قانون مشخص شده است.

وی ادامه داد: بازپرس ملزم به صدور قرار مناسب است و می خواهم که یک بار قانون را کامل بخوانید.

اژه‌ای گفت: ممکن است بازپرس دلیل کافی برای بازداشت نداشته باشد، یا مثلا بیم تبانی بود و نفر دوم بازداشت شد نمی تواند نفر اول را بیشتر از حد قانونی در بازداشت نگه دارد.

وی تصریح کرد: در ماده ٢٤٣ آمده بازپرس می تواند دز تمام مراحل تحقیقات قرار صادره را تشدید یا تقلیل کند، مثلا مطلب جدیدی در طول تحقیقات مشخص می شود که قرار کفالت به قرار وثیقه تبدیل می شود.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: بنابراین متهم نه با فیش حقوقی آزاد شده و نه ١٣٠ فقره سابقه داشته است.

701

31 / 24

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار