معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی:

نشریه های دانشجویی فرصتی برای نخبه پروری سیاسی و فرهنگی است

پنج‌شنبه 12 مرداد 1396 - 00:45
کد مطلب: 822710
حجت الاسلام دکتر ابراهیم کلانتری

حجت الاسلام دکتر ابراهیم کلانتری معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی ، تاکید کرد : «نخبه پروری سیاسی و فرهنگی که مقام معظم رهبری بر آن تاکید فرموده اند با قلم به دست گرفتن و نوشتن در نشریه های دانشجویی و یا  حضور عملی در تشکل های سیاسی دانشجویی میسر می شود.»

به گزارش ایسکانیوز، تازه ترین نشست شورای مرکزی ناظر بر فعالیت نشریه های دانشجویی این دانشگاه به ریاست حجت الاسلام دکتر ابراهیم کلانتری در معاونت دانشجویی و فرهنگی این دانشگاه تشکیل شد.
در این نشست که با حضور رضا نصیری مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی ، دکتر محمد ودود حیدری نماینده نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، محمد سروش نماینده معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، دکتر احمد شمس رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران و عضو حقوقدان کمیته ناظر بر نشریه های دانشجویی این دانشگاه ، محمد امین کاشانی ، امیرپویا پیشخوان و علیرضا وحدانی (نمایندگان منتخب مدیران مسوول نشریه های دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی ) تشکیل شد ، مهم ترین موضوع های مطرح در حوزه نشریه های دانشجویی ، مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
حجت الاسلام دکتر ابراهیم کلانتری معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به فعالیت های خود در زمینه انتشار نشریه دانشجویی ، گفت : به نقش و تاثیرگذاری نشریه دانشجویی در فضای دانشگاهی ایمان دارم و بر این باور هستم که فضای مجازی هیچ زمانی نمی تواند منجر به بی اثر شدن نشریه و توقف انتشار کتاب شود ؛ استدلالم هم این است که چون قرآن کریم به عنوان معجزه جاودان ، به صورت کتاب هست امکان ندارد جایگزینی داشته باشد.
او افزود: در دانشگاه ، نشریه های دانشجویی ، یکی از عرصه های بسیار مهم است ؛ البته بحث تیراژ این نشریه ها خیلی مطرح نیست بلکه خود تمرین نوشتن ، موضوعیت دارد. قلم به دست گرفتن یک دانشجو بسیار مهم است و به حتم ارزش هزینه کردن را دارد.
عضو هیات رییسه دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: همین نخبه پروری سیاسی که مقام معظم رهبری بر آن تاکید فرموده اند و یکی از کارهای واجب در کشور ما به شمار می آید با حضور عملی در تشکل های سیاسی دانشجویی یا قلم به دست گرفتن و نوشتن در نشریه های دانشجویی میسر می شود. در واقع نشریه های دانشجویی ، فرصتی برای نخبه پروری سیاسی و فرهنگی است.
کلانتری با اشاره به نقش تعیین کننده حضرت امام خمینی (ره) در عرصه سیاسی ایران و جهان خاطرنشان کرد: به صرف حضور در کلاس درس ، نخبه پروری سیاسی امکانپذیر نیست. چه بسا افرادی هستند که مدرک دکترای علوم سیاسی دارند اما نخبه سیاسی نیستند و افرادی هم هستند که درس علوم سیاسی را نخوانده اند اما نخبه سیاسی هستند.
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: موضوع نشریه های دانشجویی در دانشگاه آزاد اسلامی باید خیلی جدی تلقی و از بازی های سیاسی پرهیز شود. این عرصه ، بسیار باارزش و مقدس است و نباید به یک عرصه مقطعی و سیاسی بازی که عاقبت خوشی ندارد ، کشیده شود.
او اضافه کرد: کیفیت نشریه های دانشجویی مهم است و البته این نشریه ها باید جهت دار باشد ، یعنی علاوه بر اینکه می خواهیم نخبه پروری سیاسی و فرهنگی داشته باشیم باید در یک مسیر مثبت گام برداریم. اگرچه رعایت خطوط قرمز در نشریه دانشجویی بسیار مهم است اما خطوط قرمز کاذب باید برچیده شود.
کلانتری اذعان داشت: اصول کلان نظام اسلامی و امنیت ملی ، قانون اساسی جمهوری اسلامی ، اندیشه های حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری ، چارچوب اصلی خطوط قرمز ما هستند و در صورت رعایت این موارد ، نیازی به ممیزی پیش از چاپ نشریه دانشجویی نیست.
عضو هیات رییسه دانشگاه آزاد اسلامی افزود: یکی از مشوق های اصلی این عرصه ، مقام معظم رهبری هستند و به سبب اهمیت ، امسال در دیدار دانشجویان با معظم له شاهد بودیم مجدد بر اهمیت نشریه های مکتوب دانشجویی تاکید فرمودند. همچنین در دانشگاه آزاد اسلامی ، مسوولان مربوط از جمله دکتر فرهاد رهبر که سال ها در فضای دانشگاه بوده به موضوع اشراف کامل دارند.
او ابراز امیدواری کرد که فضای آینده دانشگاه آزاد اسلامی درباره فعالیت های فرهنگی و دانشجویی از جمله نشریه های دانشجویی و تشکل های با اصالت ، بهتر خواهد شد.

همچنین دکتر کلانتری اظهار داشت: امیدواریم که امسال دومین جشنواره نشریه های دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی به میزبانی واحد شهرقدس به بهترین شکل ممکن برگزار شود.

200

12 / 14

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار