وزیر بهداشت:

برخی از کشورها از صنعت توریسم سلامت سالیانه 5 میلیارد دلار درآمد دارند

سه‌شنبه 31 مرداد 1396 - 13:34
کد مطلب: 829065
وزیر بهداشت

وزیر بهداشت گفت: تا 5 سال آینده سالیانه حداقل 150 میلیارد دلار در جهان در صنعت توریسم سلامت درآمد حاصل می شود و برخی از کشورها از این محل سالیانه 5 میلیارد دلار درآمد دارند.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر سید حسن هاشمی در آیین بهره برداری از بیمارستان بزرگ فوق تخصصی میلاد اصفهان، با بیان این مطلب، اظهار داشت: جامعه پزشکی با خداوند معامله کرده اند و او هم در دنیا و آخرت به آنها عزت می دهد اما علیرغم برخی کج فهمی ها، جهالت ها و بداخلاقی هایی که علیه جامعه پزشکی وجود داشته، همچنان مردم در نظر سنجی های مختلف، اعتماد خود به آنها را ابراز می کنند.

وزیر بهداشت اضافه کرد: مردم ایران قدرشناس هستند و قدرت تشخیص بالایی دارند و خدمتگزاران خود را به خوبی می شناسند.

دکتر هاشمی در ادامه ضمن قدردانی از سرمایه گذاری جامعه پزشکی اصفهان در ساخت بیمارستان بزرگ فوق تخصصی میلاد، این اقدام را نمونه ای از توجه به مردم عنوان کرد و گفت: من در بخش خصوصی بیمارستان ساخته و اداره کرده ام و با اقتصاد سلامت آشنایی دارم و 4 سال است که مسئولیت حوزه سلامت را نیز بر دوش دارم بنابراین ارزش این کار بزرگ را به خوبی درک می کنم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: نوع تعرفه بخش خصوصی و افزایش آن، شرایط بیمه های دولتی و تجاری، موانع نگاه دولتی به بخش خصوصی و عملکرد مسئولان و کارشناسان حوزه سلامت موانع عدم مشارکت بالای بخش خصوصی در حوزه سلامت است و اگر آنها سرمایه خود را در واسطه گری، دلالی و حتی بانک قرار دهند، بازگشت سرمایه آنها به سرعت انجام می شود اما سرمایه گذاری در این حوزه، با عشق همراه است زیرا پزشک، سرمایه خود را از محل کار، ویزیت، تشخیص بیماریها و اعمال جراحی جمع می کند و وقتی قصد سرمایه گذاری دارد، حمایت های مالی و معنوی لازم از آنها انجام نمی شود.

دکتر هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: این بیمارستان به قدری مجهز و پیشرفته است که مشابه آن در اصفهان وجود ندارد و در تهران نیز مردم تا این حد از نظر هتلینگ، نیروی انسانی مجرب و کارآمد و نیز خدمات با کیفیت مورد احترام قرار نمی گیرند و معاونت درمان و اورژانس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز می توانند بیماران دارای بیمه تکمیلی که هزینه اضافی به آنها تحمیل نمی شود را با درخواست خود بیماران به این مرکز بی نظیر هدایت کنند.

وزیر بهداشت افزود: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می تواند برای جبران کمبودهای تخت بیمارستانی جدید از بیمارستان میلاد اصفهان خرید خدمت کند و معاونت درمان این دانشگاه نیز باید بخش خصوصی را تشویق کند و برای سرمایه گذاران دلگرمی ایجاد کند چراکه تشویق و ترغیب آنها می تواند موجب افزایش مشارکت سرمایه گذاران دیگر در حوزه سلامت شود.

دکتر هاشمی با بیان اینکه در استان اصفهان تعداد زیادی تخت بیمارستانی در بخش دولتی و خصوصی، مورد نیاز است، اضافه کرد: دولت برای ایجاد تخت های بیمارستانی جدید در کشور، منابع لازم را در اختیار ندارد و شرایط اقتصادی آن هم مناسب نیست زیرا باید بودجه جاری را تامین کند. ضمن اینکه مشکل مردم هم فقط محدود به حوزه بهداشت و درمان نیست.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: از کل بودجه 300 هزار میلیارد تومانی کشور، حدود 140 هزار میلیارد تومان از پیش مصرف شده و هنر ما باید در جذب سرمایه و سرمایه گذار باشد زیرا آنها بار سنگین بخش دولتی را بر دوش می کشند و لازم است که از آنها حمایت کنیم و وزارت بهداشت نیز در حدی که قانون به آن اجازه داده و سازمان های نظارتی نیز تأیید می کنند، به بخش خصوصی کمک می کند اما در مورادی که نیاز به تغییر قوانین وجود دارد، نمایندگان و مجلس می توانند به این حوزه کمک کنند.

دکتر هاشمی یادآور شد: در بیمارستان میلاد اصفهان، پزشکان مقیم، اساتید برجسته و بهترین خدمات وجود دارد اما ضریب اشغال تخت آن پایین است در حالی که در بیمارستانهای دولتی، تعداد بیماران بسیار زیاد است بنابراین باید افرادی که دارای بیمه تکمیلی هستند و هزینه اضافی به آنها تحمیل نمی شود را به این بیمارستان هدایت کنیم چراکه در این صورت، هزینه های دولت و بیمه ها کاهش می یابد، مردم از خدمات بهتری بهره مند می شوند و از شلوغی بیمارستانهای دولتی نیز کاسته می شود.

وزیر بهداشت گفت: امیدوارم که رفتار ما نه تنها برای بخش خصوصی بازدارنده نباشد بلکه مشوق آن باشد و در استان اصفهان که علاوه بر جاذبه های گردشگری، در حوزه پزشکی به استانهای مجاور خود کمک های زیادی کرده است، این گونه مراکز راه اندازی شود تا توریسم سلامت ایرانی و خارجی را جذب کند.

دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: تا 5 سال آینده سالانه حداقل 150 میلیارد دلار در جهان در صنعت توریسم سلامت درآمد حاصل می شود و برخی از کشورها از این محل سالانه 5 میلیارد دلار درآمد دارند بنابراین در ایران که اساتید برجسته بسیار زیادی در حوزه پزشکی وجود دارد، می توان به توسعه توریسم سلامت امیدوار بود و اصفهان نیز می تواند یکی از این قطب ها باشد.

وزیر بهداشت در پایان یادآور شد: به احتمال فراوان در دولت دوازدهم بخش ها و معاونت های وزارت بهداشت در حوزه درمان و آموزش متفاوت و مهربان تر عمل می کنند و سعی ما بر این است که اگر سنگی وجود دارد آن را از سر راه برداریم.

701

31 / 14

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار