سخنگوی قوه قضاییه:

صدور کیفرخواست برای پزشک تبریزی/اظهارات کذب یک وکیل درباره تعرض پدر به دختر 5 ساله

یکشنبه 26 شهریور 1396 - 16:17
کد مطلب: 837866
پزشک تبریزی

سخنگوی قوه قضاییه در خصوص آخرین وضعیت پرونده پزشک تبریزی گفت: کیفرخواست این پرونده صادر شده و احتمالاً اواخر ماه آینده محاکمه خواهد شد و حکم صادر می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایسکانیوز و به نقل از فارس، حجت الاسلام محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی در خصوص مسئولانی که هنوز لیست اموالشان را اعلام نکرده‌اند، گفت: کسانی که مشمول ماده قانونی می‌شوند و قبل از ورود به دوره کاری خود و بعد از اتمام دوره کاری خود باید لیست اموالشان را بدهند 12 نفر هستند که 6 نفر انها گزارش پایان دوره خود را داده اند اما هنوز 6 نفر دیگر اعلام نکرده‌اند.
وی گفت: از کسانی که در دولت دوازدهم هستند هم تعداد 9 نفر لیست اموالشان را داده‌اند اما باقی هنوز لیست اموالشان را ارائه نکرده‌اند، از این 9 نفر 2 نفر جدید و 7 نفر وزیر سابق هستند.
اژه ای در پاسخ به این سوال که سازمان بازرسی از وقوع یک سری آتش سوزی‌های عمدی برای مخدوش شدن یک سری اسناد با خبر شده است، آیا صحت دارد؟ گفت: در بازرسی از شبکه بهداشتی در شیروان یک آتش سوزی عمدی رخ می‌دهد که البته عمدی بودن آن فعلاً در اولین گزارش قید شده است و فردی هم دستگیر شده اما هنوز اعترافی به دخالت در این آتش سوزی نداشته است.

سخنگوی قوه قضائیه درخصوص این موضوع که علوی گفته است ما به مرتبطان با کانال آمدنیوز تذکر داده‌ایم و می‌شود فهمید که این ارتباط با مرتبطین وجود دارد و چرا با اینها برخوردی نشده است، گفت: در خصوص شبکه های مختلف تلگرامی که جریانات ضد انقلابی هم در آن مرتکب جرائم سنگینی می‌شوند تلاش می‌کنیم تا برخورد شود اما اینکه دادستان از وزیر توضیحی خواسته یا خیر اطلاعی ندارم اما این نکته را عرض کنم که کسانی که با ضد انقلاب مرتبط هستند چه بسا این خبر را نداشته باشند و ندانسته این کار را کرده باشند، اینگونه تذکرات به این افراد طبیعی است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه در بهمن ماه در خصوص رسیدگی به اموال مسئولان گفتید نمی شود تا اردیبهشت ماه این قانون را اجرا کرد و ایراداتی دارد، گفت: این قانون که در مجمع مورد بررسی قرار گرفت و تصویب شد اما اختلافاتی پیش آمد، برای مثال ماده شماره یک در حال اجراست اما سایر مواد مشکلاتی دارد و آیین نامه آن هم هنوز کامل نشده است.
وی گفت: به هر تقدیر بخشی از مصوبه در حال انجام و بخشی از آن معلق مانده است.

صدور کیفرخواست برای پرونده دکل نفتی/ اظهارات کذب وکیل در یک پرونده خانوادگی

اژه ای درخصوص پرونده نویسنده کتاب شنود ارواح گفت: جلسه‌ای برگزار شده اما هنوز حکمی صادر نشده است و گویا نیاز به جلسه دیگری دارد، البته متهمان بازداشت نبودند و نمیدانم الان بازداشت شده اند یا خیر.

وی در خصوص این سوال که یکی از وکلا یعنی خانم ستوده گفته در کرج وکیل پرونده‌ای است که دختر پنج ساله مورد تعرض پدرش قرار گرفته است، گفت: با دادستان کرج صحبت کردم و مشخص شد این مطالب صحیح نبوده و کذب محض است.

اژه ای گفت: دادستان کرج به من گفت اینها یک خانواده‌ای هستند که با هم اختلاف دارند و بچه در اختیار مادرش است و پدر هم هفته‌ای یک بار می‌تواند فرزندش را ببیند اما اینها درخصوص زمان ملاقات اختلاف دارند.

وی افزود: برخی گفته‌اند پدر مشکل روانی دارد اما پزشک گفته پدر مشکلی ندارد و خوب است ملاقات با فرزندش صورت گیرد اما موضوع اینجاست که ستوده وکیل هیچ یک از طرفین نیست و احتمالاً خواسته اند تا با این دروغ مانع از بازدید پدر و فرزندش شوند.

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: در این پرونده مادر و مادربزرگ فرزند بازداشت نشده اند و اینها کذب محض است.

وی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص آخرین وضعیت پرونده دکل نفتی گفت: این پرونده از لحاظ محتوا بزرگ بود و کیفرخواست برایش صادر شده و به دادگاه رفته است اما هنوز در دادگاه تعیین وقت نشده است.

اژه ای گفت: دادگاه در حال مطالعه پرونده است اما هنوز تعیین وقت نشده که البته بعد از تعیین وقت به وکلا اعلام خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اتهامات و پرونده‌های احمدی نژاد و اینکه ایشان اعتراضاتی داشته و جایگاه دیوان محاسبات را زیر سوال برده است، گفت: درباره صلاحیت دیوان محاسبات خود دیوان باید سخن بگوید البته آن دیوان خودش دادسرا دارد و براساس مسئولیت‌اش به برخی پرونده‌ها رسیدگی می‌کند.

اژه ای گفت: اگر آنها به جرمی دست پیدا کنند و عنوان مجرمانه دارد آن را به دستگاه قضایی می‌فرستند، در هر صورت من از این هفت پرونده موجود در دیوان محاسبات بی‌خبرم.

از ناحیه دولت کسی به عنوان نجومی بگیر به قوه قضائیه معرفی نشد/هیچ کدام از قضات پرونده فساد نفتی کنار گذاشته نشدند

اژه‌ای در پاسخ به این سوال که هفته گذشته یکی از نمایندگان مدعی شد که دیوان محاسبات تعدادی از نجومی بگیران را تبرئه کرده و حقوق دو نجومی را هم به آنها پس داده‌اند، بالاخره وضعیت این نجومی بگیران چه شده است؟ گفت: ما از آنچه در دیوان محاسبات می‌گذرد بی خبریم اما از ناحیه دولت به عنوان دولت کسی به عنوان نجومی بگیر به قوه قضاییه معرفی نشد و از طرف دیوان محاسبات هم کسی به این عنوان معرفی نشد.
وی ادامه داد: دستگاه قضایی کشور به واسطه اطلاعات به دست آمده یک سری پرونده تشکیل داد و قرار است به دادگاه بروند تا به پرونده آنها رسیدگی شود، البته بدانید که شاید برخی از این افراد مجرم نباشند اما باید پول را برگردانند.
سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: البته به سوال ما هیچ وقت پاسخ ندادند که آیا همه
آن پولی که اینها از شرکت‌ها گرفتند سود ده بوده یا خیر؟

وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اینکه شنیده شده یکی از قضات پرونده زنجانی به برخی دلایل از رسیدگی به پرونده منفک شده است، گفت این موضوع صحت ندارد همانطور که می‌دانید آقای سراج و صلواتی و مقیسه هیچ کدام کنار گذاشته نشده‌اند.
وی در پاسخ به اینکه ‌آیت‌الله مقتدایی گفته اند قوه قضاییه باید پناهگاه مردم باشند و موضع قوه قضاییه چیست؟ گفت: پیش از این علمایی که شما نام بردید رهبری و امام راحل همین موضوع را گفته‌اند و مقام معظم رهبری چندین نوبت گفته اند که باید قوه قضاییه پناهگاه مردم باشد و ما هم در همه این سالها تلاشمان همین بوده است.

وی افزود: البته چند نکته را توجه کنید اول اینکه مراجعان قوه قضاییه همیشه یکی شاکی و یکی متهم است اما رای که صادر می شود کسانی که محکوم شده اند راضی نیستند و می گویند باید حکم برایشان صادر نمی‌شد و جالب است طرف مقابل هم راضی نیست چون توقع داشته حکم سنگین تری بر علیه متهم صادر شود.
سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: پس یادمان باشد محکومان که از ما راضی نیستند یعنی محکومی نمی گوید که من راضی ام و دیگری اینکه شکات هم عموماً راضی نیستند
اما نکته دوم اینکه ما الان یک سری شاکیانی داریم که باید برخی اقدامات را انجام دهند که برخی مشکلاتی را در انجام وظایفشان دارند.

وی ادامه داد: برای مثال در یک پرونده نیاز به کارشناسی وجود دارد حالا قاضی تا نیامدن کارشناسی باید چه کند؟ خودش هم که نمی تواند کارشناسی کند. این را بدانید من ادعا نمی‌کنم همه مردم از احکام‌شان راضی هستند و ادعا هم نمی‌کنیم که این افراد ناراضی همه شان حرف اشتباهی می زنند.

وی در پاسخ به این سوال که بیشتر مراجعان دادگاه ها گرفتار هستند اما کارکنان و مسئولان دادگاه ها برخورد خوبی با آنها ندارد، چه برنامه ای دارید؟ گفت:یک سری از مراجعان گرفتارند اما یک سری هم کسانی هستند که گرفتاری ایجاد می‌کنند و برخی موارد نظم محیط دادگستری را هم بهم می‌ریزند.
معاون اول قوه قضائیه گفت: من می‌دانم قضات تلاش می‌کنند تا خویشتن دار باشند اما یادمان باشد اینها هم انسان هستند و ظرفیتی دارند. من خواهش می‌کنم قدری خودتان را جای این قضات بگذارید ببینید آنها چه می‌کشند و ببینید چه زحمتی را متحمل می‌شوند، ولی در عین حال مکرر توصیه کرده ایم و معاونت فرهنگی هم تلاش میکند با برنامه هایی که دارند در این زمینه سعه صدر را افزایش دهند.

در صورت اعمال مجازات مالی،‌ اموال خاوری در ایران توقیف می‌شود/صدور کیفرخواست برای پزشک تبریزی

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای در پاسخ به این سوال که اگر خاوری محکوم به حبس شود چگونه قرار است این حکم اجرا شود؟ گفت: ما برای اجرای برخی احکام در خصوص این متهم ضعف امکاناتی داریم اما اگر محکوم به مجازات مالی شود خب اگر اموالی داشته باشد در ایران توقیف می‌شود.
اژه ای در خصوص پرونده پزشک تبریزی گفت: به این موضوع توجه کنید که یک افرادی از بستگان این آقا فوت کردند و به این ترتیب پرونده‌ای تشکیل شد، بعد آمدند و بررسی کردند و فهمیدند موضوع چیست و البته این زمان برده است و نمی‌توانستیم به آن سرعت ببخشیم.
وی ادامه داد: کیفرخواست این پرونده صادر شده و احتمالاً اواخر ماه آینده محاکمه خواهد شد و حکم برایش صادر می‌شود.
اژه ای در پاسخ به سوالی درخصوص اینکه رد پای برخی مدیران در زمین خواری دیده می‌شود، آیا قوه قضاییه از توان لازم برای برخورد با این مدیران برخوردار است یا خیر؟
گفت: ما حتما توان داریم و حتما هم برخورد کرده ایم.
وی ادامه داد: وقتی میگوییم این میزان تصرفات را رفع کرده ایم قطعا پرونده هایی بوده که قطعاً برخی مدیران هم در آن حضور داشته اند.

اژه ای درباره اظهار نظر مدیرخراسانی درخصوص تبرئه احمدی نژاد از شکایات خصوصی گفت: ما هم تلاش داریم طبق قانون با این پرونده ها برخورد شود و البته قبول داریم طول کشیده است.
وی درباره بازداشت دو خبرنگار نیز گفت: اینها جرمشان امنیتی است البته هنوز کیفرخواست صادر نشده است.
وی افزود: اگر مدت بازداشت موقت‌شان تمام شده باشد قطعاً تمدید می‌شود، درباره این افراد هم شاید اینگونه بوده است.

اژه ای درباره تشکیل جلسه ندادن ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز گفت: ستاد در دولت یازدهم انصافاً نسبت به دوره قبلی بالاتر بود و موضوعات بهتری را هم پیگیری کرد البته کافی نبود، در دولت دوازدهم ستاد یا تشکیل جلسه نداده یا کافی نبوده است.

وی در پایان در خصوص پرونده ریخته گران گفت: در این پرونده ۴۵ متهم وجود دارد و در حال بررسی است.

701

31 / 14

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار