مضرات مصرف الکل بر رانندگی/ وجود قوانین بسیار سختگیرانه برای راننده مصرف کننده الکل در دنیا

پنج‌شنبه 30 شهریور 1396 - 01:00
کد مطلب: 838970
رانندگی

رییس مرکز تحقیقات ارتقای ایمنی و پیشگیری از مصدومیت‌ها گفت: یکی از علل مرگ و میر در کشور ما ناشی از مصرف الکل و اثر مخرب آن هنگام رانندگی است که رتبه دوم یا سوم را در کشور دارد.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر حمید سوری، رییس مرکز تحقیقات ارتقای ایمنی و پیشگیری از مصدومیت‌ها در گفتگو برنامه «مجله پزشکی» شبکه رادیویی سلامت با بیان اینکه تاثیر الکل بر رانندگی، بسیار جدی است، افزود: مصرف الکل و سوانح ترافیکی ناشی از آن، مسأله ای است که در بسیاری از کشورها اتفاق می افتد و جامعه ما هم از این معضل مستثنی نیست ولی صورت مساله به خوبی بیان نشده است.
وی در ادامه افزود: الکل، علاوه بر اینکه اثرات مخرب طولانی مدت بر جسم می گذارد مانند سرطان کبد و امثال آن، موجب رفتارهای نا ایمن وپرخطر و ضد اجتماعی می شود که هنگام رانندگی، نمود بیشتر و خطرناک تری دارد. رفتارهای نا ایمنی مثل سرعت، سبقت، مانوور، استفاده نکردن از تجهیزات ، توجه و تمرکز نداشتن، حواس پرتی و امثال این ها از آن جمله اند.
سوری با بیان اینکه رفتار ضد اجتماعی این افراد، باعث می شود فرد به قوانین و حقوق دیگران احترام نگذارد و باعث سوانح ترافیکی شود، رییس مرکز تحقیقات ارتقای ایمنی و پیشگیری از مصدومیت‌ها ادامه داد: این افراد از نظر روحی و اجتماعی خلل روانی و روحی به جامعه تحمیل می کنند که هم بر خود فرد تاثیر نامطلوب می گذارد هم بر اطرافیان.
وی با اشاره به تاثیر این مساله در کشورهای دنیا متفاوت است، ادامه داد:تحقیقات نشان می دهد که در کشور ما عامل ٢٠درصد تصادفات مرگبار، مصرف الکل بوده و بیش از ٥٠درصد سوانح ناشی از مصرف الکل، موجب مرگ شده است. متاسفانه این رقم در کشورهای کم درآمد بالای ٣٥درصد است.
در ادامه تاکید کرد: علتش هم این است که در کشورهای کم درآمد، تمهیدات لازم در نظر گرفته نمی شود و عوامل کنترل نمی شوند. این عوامل خودروها و راه ها هستند که ایمنی کمتری دارند.
وی تصریح کرد: عامل دیگر، کنترل نکردن و توجه نداشتن به افرادی ست که الکل مصرف می کنند. در بعضی جوامع، منطقه تردد این افراد فرق دارد.
رییس مرکز تحقیقات ارتقای ایمنی و پیشگیری از مصدومیت‌ها در پایان با بیان اینکه الکل، حواس پرتی و خواب آلودگی را در راننده بیشتر و درک و هوشیاری را بسیار کم می کند، اظهارداشت: از این رو، قوانین بسیار سخت گیرانه ای در دنیا برای راننده مصرف کننده الکل وجود دارد و فرد خاطی، ممکن است برای همه عمر نتواند رانندگی کند و حتی زندان و ...در پی دارد.
یادآور می شود، نخستین جشنواره کشوری «پیشگیری از سوانح و حوادث» به همت شبکه رادیویی سلامت از چهارم شهریور ماه آغاز شده است و علاقه مندان برای شرکت در این جشنواره می توانند آثار خود تا یکم آذر ماه به دبیرخانه جشنواره به نشانی info@jpsh.ir یا سایت جشنواره به نشانی www.jpsh.ir ارسال کنند.

701

31 / 14

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار