چه زمانی  قتل ، غیر عمد محسوب می‌شود؟

در قتل عمد، عملی که در مورد مقتول انجام می‌گیرد، آگاهانه بوده و مقصود از آن کشتن است اما در قتل شبه عمد، فعل مرتکب نوعاً کشنده نیست و قصد سلب حیات هم ندارد.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از فارس، قتل به‌عنوان یکی از قدیمی‌­ترین جرائم در جهان مطرح است، در واقع از زمانی که جامعه بشری شکل گرفت و حرف از منافع بین انسان­ ها آغاز شد به‌مراتب جرم قتل هم نیز به وجود آمد.

به‌طورکلی قتل به دو دسته عمد و غیر عمد تقسیم ­بندی می‌شود. تفاوت اساسی این دو دسته قتل در هدف و نیت عامل یا عاملان آن است.

در قتل عمد، قاتل با هدف قبلی قصد کشتن مقتول را دارد اما قتل غیر عمد کشتن انسان بدون قصد و اراده و ناشی از عدم مهارت، بی‌احتیاطی، عدم دقت، غفلت و عدم رعایت مقررات است و تفاوت بعدی آنها در عنصر معنوی است چراکه در عنصر مادی یکسان هستند.

طبق ماده 204 قانون مجازات اسلامی، قتل نفس‌بر 3 نوع است: عمد، شبه عمد و خطای محض.

قتل عمد وقتی محقق می­‌شود که فردی با انجام کاری قصد کشتن شخصی را داشته باشد و یا کاری که انجام داده نوعاً کشنده باشد و یا هرچند کارش نوعاً کشنده هم نبوده ولی نسبت به‌طرف براثر بیماری و یا پیری و یا ناتوانی یا کودکی و امثال آنها نوعاً کشنده باشد و قاتل نیز به آن آگاه باشد.

پس قتل عمد قتلی است که عملی که در مورد مقتول انجام می­‌یابد ، آگاهانه بوده و مقصود از آن کشتن وی باشد.

بر اساس اعلام ستاد دیه تهران، در قتل شبه عمد فعل مرتکب نوعاً کشنده نیست و قصد سلب حیات هم ندارد.

اما در قتل خطای محض، مرتکب نه دارای قصد آن کار روی جسم مقتول است و نه قصد سلب حیات دارد اما مبادرت به انجام کاری یا قصد روی شیئی یا شخصی یا موجود موردنظر خود می‌­کند که اتفاقاً منجر به قتل وی می­­ شود.

در خطای محض شخص مقتول اصلاً موردنظر قاتل نیست یعنی قاتل نه می­ خواهد مقتول را بکشد و نه درصدد انجام عملی در مورد مقتول بوده است، در واقع مقتول را هدف می‌گیرد و در نتیجه به قتل می‌رساند.

مانند آنکه شخصی به‌قصد شکار حیوانی به‌سوی آن اقدام به شلیک گلوله می­ کند اما گلوله به انسانی برخورد می­ کند و سبب مرگ او می‌شود، در اینجا مرتکب قصد تیراندازی دارد و آن را با اختیار و اراده انجام می­ دهد اما قصد اصابت گلوله به مقتول را ندارد و مرگ او را نیز نمی­ خواهد.

موضوعی که ما اکنون به بررسی آن می ­پردازیم قتل غیر عمد است، رفتار مرتکب می ­تواند به‌صورت مستقیم و یا به‌صورت غیرمستقیم سبب قتل یک فرد گردد، مواردی که می­­تواند منجر به وقوع یک قتل غیر عمد شود:

الف- بی­ احتیاطی: به معنای انجام کاری است که برحسب قانون یا عرف نباید واقع شود مثل‌اینکه راننده از چراغ‌قرمز عبور کند یا با سرعت غیرمجاز موجب حادثه ناگوار قتل شود.

ب _بی­ مبالاتی: به معنای انجام کاری است که برحسب قانون یا عرف ضرورت به انجام آن وجود داشته باشد مانند آنکه راننده کامیون بار خود را روی باربند ماشینی ببندد و این امر موجب سقوط بار و قتل شخص دیگری شود، همین‌طور در مواقعی که باید راننده ترمز بگیرد، از ترمز کردن خودداری کند و موجب قتل دیگری شود.

ج – نداشتن مهارت: به معنی نداشتن تبحر و تخصص در کاری است که فرد به عهده گرفته است و به لحاظ عدم تخصص موجب بروز حادثه­‌ای و در نتیجه قتل دیگری شود مانند این‌که بدون تخصص در رشته برق ساختمان، موجب برق‌­گرفتگی شخصی شود و او را بکشد.

د – رعایت نکردن مقررات و نظامات دولتی: به معنی آن است که شخص مقررات و نظامات دولتی را که به‌منظور حسن اجرای امری و مراقبت در انجام آن وضع‌ شده است، نقض کند و این امر موجب بروز قتل شخصی شود. به‌ عنوان نمونه چنانچه مقررات و نظامات و آیین­‌نامه‌­های ناظر به امر رانندگی که بر اساس موازین علمی از سوی دولت‌­ها تنظیم‌ شده است، مورد بی ­توجهی رانندگان قرار گیرد و حادثه قتل اتفاق افتد در این صورت قتل در حکم شبه عمد تحقق می­ یابد.

700

کد خبر: 841843