صرفه‌‌جویی ۱۳۰ میلیارد تومانی شرکت انتقال گاز

شرکت انتقال گاز هدف تعمیراتی خود را به گونه‌ای پیش می‌برد که انجام تعمیرات خطوط انتقال بدون تخلیه گاز و هدررفت آن صورت پذیرد که این تلاش مثبت طی یک سال اخیر سبب صرفه‌جویی بیش از ۱۳۰ میلیارد تومانی شده است.

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ به نقل از وزارت نفت، سعید توکلی مدیرعامل شرکت انتقال گاز، با بیان این‌که شرکت انتقال گاز در سطح کشور و در ۱۰ منطقه عملیاتی گسترده شده، گفت: این شرکت وظیفه دارد تا گاز را از منابع تولید تحویل گرفته و به منابع مصرف تحویل دهد.

او درباره دارایی‌های تاسیساتی و تجهیزات شرکت انتقال گاز توضیح داد: هم اکنون شرکت انتقال گاز دارای ۷۹ ایستگاه تقویت فشار گاز، ۲۸۰ توربوکمپرسور، ۴۰ مرکز بهره برداری و تعمیرات، پنج ایستگاه صادرات گاز، سه ایستگاه واردات گاز و ۲ هزار و ۱۸۳ ایستگاه بین راهی است، همچنین ۳۵ هزار و ۶۰۰ خط لوله فشار قوی در سراسر کشور در حال بهره برداری دارد.

مدیرعامل شرکت انتقال گاز اظهار کرد: تزریق، بهره‌برداری و راه‌اندازی خط لوله انتقال گاز دامغان_کیاسر در محدوده شمالی کشور سبب می‌شود تا از کمبود و قطع گاز شهرهای شمال ایران جلوگیری شود، همچنین تزریق گاز ترش در خط ۴۲ اینچ ایستگاه مندنی زاده تا بیدبلند نیز از دیگر طرح‌های اجرایی شرکت انتقال گاز است که بخشی از خوراک پالایشگاه بیدبلند را تامین می‌کند.

توکلی در ادامه، تعمیرات اساسی، پیگرانی هوشمند و معمولی، نشت یابی، تعویض پوشش خطوط، تزریق گاز و بازرسی فنی تاسیسات انتقال گاز را از دیگر طرح های اجرا شده شرکت انتقال گاز عنوان کرد و گفت: با تلاش شبانه روزی کارکنان سختکوش منطقه سه عملیات انتقال گاز ایران و با محوریت معاونت عملیات خطوط لوله این منطقه، تغییر کلاس حدود ۴۵۰ متر از خط لوله ۵۶ اینچ دوم سراسری در مجاورت تاسیسات تقویت فشار گاز ساوه ۲ از کلاس A به کلاس D بدون هیچگونه حادثه و با رعایت استانداردهای شرکت ملی گاز با موفقیت انجام شد.

او افزود: عملیات تغییر کلاس با هدف افزایش ضریب ایمنی در خروجی تاسیسات تقویت فشار گاز ساوه و انتقال مستمر گاز در خطوط لوله صادرات و شهرهای شمال غرب کشور طی مدت زمان ۳ ماه انجام شد که افزون بر جلوگیری از تخلیه و هدر رفت گاز به میزان یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب، صرفه جویی یک دستگاه شیر توپی اتوماتیک و یک عدد اتصال عایقی ۴۸ اینچ را نیز به دنبال داشت.

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران، درباره رویکرد این شرکت برای مدیریت انرژی توضیح داد: بر اساس رویکرد شرکت انتقال گاز و با هدف مدیریت صحیح انرژی و جلوگیری از هدررفت گاز به سوی انجام تعمیراتی می رویم که بدون تخلیه گاز صورت پذیرند، بر همین مبنا، امسال ۲۵ کیلومتر از خط لوله دوم سراسری در محدوده گلپایگان را بدون تخلیه گاز یا توقف آن تعمیر کردیم که این تجربه از پارسال تاکنون حداقل ۱۳۰ میلیارد تومان صرفه جویی داشته است.

402

کد خبر: 850889