هر سال ۱۷ میلیون نفر در دنیا دچار سکته‌ مغزی می‌شوند و6 میلیون نفر می میرند/فشار خون را جدی بگیرید

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی تبریز فشار خون را زمینه‌ای برای ابتلا به سکته مغزی دانست و گفت: مردان بیشتر از زنان دچار سکته‌ مغزی می‎شوند.

به گزارش ایسکانیوز محمدعلی طاهری اقدم با بیان این مطلب اظهار کرد: بیماری‌ها به دو نوع واگیر و غیرواگیر دسته بندی می‌شوند که در نوع دوم میزان مرگ و میر بیشتر است که سکته مغزی نیز از آن جمله به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه سکته مغزی جزو بیماری‌هایی است که بیشترین میزان ناتوانی جسمی و مرگ و میر را ایجاد می‌کند، افزود: در کشور ما سکته‌ قلبی و مغزی دومین علت ایجاد ناتوانایی‌های جسمی و مرگ است و سن ابتلا به این بیماری نیز در ایران یک دهه از نرم جهانی پایین‌تر است.

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه در کشور ما آمار در جایی ثبت نمی‌شود، از این رو نمی‌توان آمار درستی از وضعیت کشور در این بیماری ارائه داد. ولی طبق آمار جهانی همه ساله ۱۷ میلیون نفر در دنیا دچار سکته‌ مغزی می‌شوند که متاسفانه حدود شش میلیون نفر و یا یک سوم از آنها جان خود را از دست می‌دهند.

طاهری اقدم با اشاره به علل زمینه‌ساز در ابتلا به سکته‌ مغزی بیان کرد: برخی علل مثل سن، جنس و نژاد در ابتلا به این یبماری از کنترل انسان خارج هستند. اما عواملی مثل تغذیه و سبک زندگی قابل کنترل هستند و می‌توان با رعایت برخی موارد، از سکته مغزی پیشگیری کرد.

وی تاکید کرد: استفاده از غذاهای پرچرب و پرنمک و فست فودها از مهم‌ترین علل زمینه ساز بروز سکته‌ مغزی به شمار می‌آیند و در اکثر اوقات غذا را نچشیده به آن نمک اضافه می‌کنند. همچنین مصرف دخانیات، سیگار و قلیان امروزه به تفریحات جوانان تبدیل شده و این در حالی است که مصرف قلیان حتی از سیگار مضرتر است.

وی با بیان این که فشار خون بالا از جمله علل اصلی ابتلا به سکته مغزی است، گفت: فشار خون و قند بالا اگر کنترل نشوند، بسیار خطرناک بوده و شانس فرد برای ابتلا به سکته مغزی را بیشتر می‌کنند. همچنین چاقی، چربی خون بالا و عدم تحرک نیز از جمله مواردی هستند که در صورت عدم کنترل درصد سکته مغزی را بالا می‌برند.

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به انواع سکته مغزی اظهار کرد: ۲۰ درصد از جریان خون پمپاژ شده توسط قلب به مغز اختصاص دارد و مغز برای زنده ماندن باید گلوکز و اکسیژن دریافت کند و این عمل جز با جریان خون ممکن نیست. اگر به هر دلیلی خون از رگ بیرون آید، خونریزی مغزی رخ می‌دهد.

وی افزود: در نوع دوم ممکن است خون از جداره‌های برخی رگ‌ها به بیرون راه پیدا کرده و در رگی جریان پیدا کند که قطر آن از خون کم‌تر است و در این صورت ایجاد لخته در رگ سبب سکته مغزی خواهد شد که بیش از ۸۰ دصد سکته‌ها از این نوع هستند.

وی با اشاره به اینکه در رساندن بیماری که دچار سکته مغزی شده، زمان، فاکتور طلایی به شمار می‌آید، افزود: اگر ماده‌ای که برای خوردن لخته‌های خون در بیمار مبتلا به سکته مغزی استفاده می‌شود، هر چه زودتر به بیمار برسد، به همان میزان شانس زنده ماندن و نجات بیمار بیشتر خواهد شد.

این متخصص مغز و اعصاب با اشاره به کمپین استروک در تبریز گفت: با توجه به این که افراد بعد از سکته مغزی کارایی خود در زمینه‌های مختلف را از دست می‌دهند و هزینه‌های ناشی از آن برای خانواده بسیار زیاد است، از سال گذشته اقدام به راه‌اندازی انجمن حمایت از بیماران سکته‌ مغزی کردیم تا با حمایت خیران و مردم، بار ناشی از این بیماری برای مبتلایان کم رنگ‌تر شود.

وی خاطرنشان کرد: کمپین استروک در نقاط پرتردد شهر و به مناسبت روز جهانی سکته‌ مغزی به منظور اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم در پیشگیری از ابتلا به سکته مغزی و با حضور دانشجویان پزشکی برپا شده بود که در هفت آبان ماه پایان یافت. اما این کمپین فعالیت خود را به طور مجازی و تحت نام «جرات یا حقیقت» از هشت آبان شروع کرده است و تمامی افراد می‌توانند با استفاده از پیام رسان تلگرام و اینستاگرام به این کمپین پیوسته و اطلاعات لازم را کسب کنند.

ایسنا

700

کد خبر: 865071