تزریق بیش از یک میلیارد متر و 998 مکعب گاز به مخزن سراجه و شوریجه

چهارشنبه 17 آبان 1396 - 12:13
کد مطلب: 867819
گازرسانی

تزریق گاز به دو مخزن ذخیره سازی گاز سراجه و شوریجه طی هشت ماه نخست سال انجام می شود که این حجم ذخیره سازی در ۴ ماه پایانی سال با هدف پایداری گازرسانی مورد استفاده قرار می گیرد، از ابتدای امسال تا پایان شهریور ماه یک میلیارد و ۹۹۸ میلیون مترمکعب گاز به این دو مخزن تزریق شده که این عملیات تا پایان آبان ماه ادامه دارد.

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ به نقل از وزارت نفت، مجید مصدقی، مدیر عملیات شرکت انتقال گاز ایراندرباره تزریق گاز گفت: تزریق گاز در ایران دو هدف را دنبال می کند، نخست برای ازدیاد برداشت از میادین نفتی و سپس ذخیره سازی در مخازن گازی و مدیریت گازرسانی در فصل سرما.

او افزود: چاه‌های نفت پس از مدتی دچار افت می‌شوند و برای آنکه افزایش فشار و بازتولید برقرار شود روش‌های مختلفی از جمله تزریق گاز اجرایی می شود که این موضوع برای ایران به دلیل وجود مخزن مشترک پارس جنوبی بسیار راهبردی است زیرا هر چه از این مخزن گازی عظیم برداشت بیشتری انجام داده و به مخزن های نفتی تزریق کنیم برای ما صرفه اقتصادی بیشتری دارد، همچنین پس از برداشت نفت، گاز تزریقی به عنوان گاز ذخیره شده در آن میادین باقی مانده که در فرصت دیگری مورد برداشت مجدد قرار می گیرد.

مدیر عملیات شرکت انتقال گاز با تاکید بر اینکه در یک پروسه تولیدی و مصرفی، هنگامی که میزان مصرف در یک مقطع زمانی محدود افزایش می یابد عاقلانه نیست که میزان تولید نیز به همان اندازه زیاد شود، ادامه داد: بهره مندی از مخازن ذخیره سازی، سیستمی است که در تمام کشورهای نفت خیز دنیا رایج است و در ایران نیز این مخازن جهت ذخیره گاز و مدیریت مصرف مورد استفاده قرار می گیرند.

مصدقی اظهار کرد: با وجود آنکه در نیمه نخست سال، تمامی صنایع و نیروگاه ها از گاز استفاده می کنند باز هم این حجم به پای میزان مصرف فصل زمستان نمی رسد به همین دلیل در هشت ماه نخست سال، عملیات تزریق و ذخیره سازی در میادین گازی انجام می شود که این گاز را در مخازنی مانند سراجه و شوریجه تزریق می‌کنیم و در نیمه دوم سال جهت پایداری انتقال گاز به مناطق مختلف کشور از آنها بهره مند می شویم.

او با تاکید بر اینکه یکی از مهم ترین کاربردهای مخازن سراجه و شوریجه، رفع نگرانی نسبت به گازرسانی است، ادامه داد:در فصل سرما تهران روزانه ۱۰۰ میلیون مترمکعب گاز مصرف می کند که مخزن سراجه منبع بسیار خوبی برای پایداری گازرسانی در تهران است .

مدیر عملیات شرکت انتقال گاز با بیان اینکه در فصل زمستان روزانه بالغ بر ۷۵۰ میلیون مترمکعب گاز در شبکه انتقال گاز کشور جابه‌جا می شود، گفت: نهایت میزان گازی که در فصل زمستان روزانه از مخزن سراجه برداشت می شود کمتر از ۸ میلیون مترمکعب است.

مصدقی گفت: مطابق برنامه ریزی های انجام شده از ابتدای سال جاری تا پایان آبان ماه باید ۹۰۰ میلیون مترمکعب گاز به مخزن سراجه تزریق شود زیرا این گاز ذخیره سازی شده در ۴ ماه پایانی سال و در فصل سرما مورد استفاده قرار می گیرد که خوشبختانه این عملیات تزریق تاکنون مطابق برنامه پیش رفته است.

او کل ظرفیت مخزن سراجه را یک میلیارد مترمکعب اعلام کرد و گفت: ظرفیت مخزن شوریجه ۲ و نیم برابر مخزن سراجه است که بر همین اساس تعهد مخزن شوریجه نیز ۲ و نیم میلیارد مترمکعب است که این حجم گاز نیز به این مخزن تزریق می شود البته از آنجا که این مخزن در نزدیکی پالایشگاه سرخس است مسئولیت راهبردی آن نیز با همین پالایشگاه است.

مدیرعملیات شرکت انتقال گاز، مخازن ذخیره سازی سراجه و شوریجه را متصل به شبکه انتقال گاز اعلام کرد و گفت: بیشترین استفاده از سراجه برای تامین گاز تهران و بیشترین استفاده از مخزن شوریجه برای خراسان شمالی، خراسان جنوبی و خراسان مرکزی است که موجب پایداری انتقال گاز در فصل زمستان می شود و دیگر لازم نیست از سمت تهران گاز مورد نیاز را به خراسان انتقال دهیم.

او متوسط تزریق به سراجه در هشت ماه نخست سال را ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب گاز اعلام کرد که در ۴ ماه پایانی سال روزانه ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار مترمکعب گاز از مخزن سراجه برداشت می شود همچنین در هشت ماه نخست سال ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار مترمکعب گاز به صورت روزانه به شوریجه تزریق می شود که طی ۴ ماه پایانی سال روزانه ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار مترمکعب گاز نیز از این مخزن برداشت می شود.

مصدقی با بیان اینکه تزریق به مخزن سراجه از ابتدای امسال آغاز شده و تا پایان آبان ماه ادامه دارد گفت: تاکنون( پایان شهریورماه)۷۴۰ میلیون مترمکعب گاز به این مخزن تزریق شده که تا آخر آبان ماه نیز ادامه دارد، این میزان تزریق در سال گذشته تا پایان آبان، ۷۲۶ میلیون مترمکعب بوده است.

مدیرعملیات شرکت انتقال گاز، درباره مخزن شوریجه گفت: از ابتدای امسال تا پایان شهریور ماه، یک میلیارد و ۲۵۸ میلیون مترمکعب گاز به شوریجه تزریق شده و عملیات آن ادامه دارد که این میزان در سال قبل تا پایان آبان یک میلیارد و ۴۱۳ میلیون مترمکعب بوده است.

او درباره تزریق به میادین نفتی توضیح داد: اکنون تزریق گاز به سه میدان نفتی کرنج، کوپال و آغاجاری انجام می شود که این میزان در سال قبل، ۴ میلیارد و ۳۱۱ میلیون مترمکعب بوده و امسال تا پایان شهریور به ۳ میلیارد و ۸۹۵ میلیون مترمکعب رسیده و مجموع تزریق گاز به میادین نفتی و مخازن گازی در سال گذشته، ۶ میلیارد و ۴۵۰ میلیون مترمکعب بوده است.

به گفته مصدقی تزریق گاز به میادین نفتی امسال با کاهش رو به رو بوده که دلیل آن الزام به تامین گاز نیروگاه ها است و کاهش تزریق نیز بیشتر در حوزه آغاجاری انجام شده است، در سال جاری تلاش شده تا حجم گاز شیرین بیشتری به نیروگاه ها منتقل شده و در مصرف سوخت مایع صرفه جویی شود .

402

169 / 14

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار