صدور شماره نظام پزشکی موقت برای دانشجویان خارجی

یکشنبه 21 آبان 1396 - 12:30
کد مطلب: 869463
تدوین سند جامع علمی مناطق آمایشی کشور

 معاون وزیر بهداشت گفت: دانشجویان خارجی که در کشور تحصیل کرده اند، شماره نظام پزشکی موقت می گیرند.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از میزان، باقر لاریجانی روز یکشنبه در اجلاس معاونین آموزشی دانشگاههای علوم پزشکی کشور گفت: یکی از ماموریت های مهم دانشگاههای علوم پزشکی، سلامت مردم است و دانشگاه ها این کار را به خوبی قبول کرده و در حال انجام آن هستند.باید براساس دنیا برنامه های آموزشی را تدوین کنیم و الگوهای زیادی در خصوص نیازها داریم و نظام آموزش دانشجو را تدوین کنیم.

لاریجانی ادامه داد: آماده کردن پزشکان برای هدایت، ارتقای مسئولیت پذیری و تربیت آنها در خصوص سلامت مردم است.

وی افزود: ما باید انعطاف کافی در برنامه های آموزشی داشته و ارتقاظرفیت آموزش پزشکی شاخص های سلامت را بهبود می بخشد و دانشجویان را بر اساس نیازهای بومی تربیت می کند. باز بینی "کوریکولوم" باید انجام شود.

لاریجانی عنوان کرد : نیمی از دانشجویان علاقه مند بوده در برنامه های آموزشی آنلاین شرکت کنند و دانشگاه های زیادی در دنیا با این روش کار می کنند.دانش آموخته باید نو آوری و قدرت حل مسئله را داشته باشد. تعاملات با دنیا بسیار مهم است و امروز ۹۰۰ تن از اعضای هیات علمی در دپارتمان های آموزشی استقرار دارند.

معاون آموزشی وزیر بهداشت ادامه داد:حضور بخش خصوصی در آموزش پزشکی مهم است و وزارت بهداشت بررسی هایی را در اینباره انجام داده است.

لاریجانی تاکید کرد: ولی ما باید بر اساس نیازهای کشور اقدام کنیم و بر همین اساس بسته های آموزشی تهیه شده است و متناسب با اسناد بالادستی بسته های نواوری و آموزشی را آماده کرده ایم تا ماموریت ها را رصد و اعتبار سنجی موسسات را انجام دهیم.


وی گفت: دستاوردهای خوبی در این دولت ایجاد شده و حرکت در جهت مرجعیت علمی و آینده نگری مهم است . در آینده ای نزدیم مرکز تحقیقات راهبردی پزشکی افتتاح می شود.

لاریجانی افزود: کتب مرجع علوم پزشکی تدوین و پزوهش های خوبی در زمینه تالیف دانشگاه های نسل سوم انجام شده است.

وی افزود: پزشک خانواده در حال شکل گیری است و آموزش های مهارتی با سرعت شکل گرفته است و اموزش ها در اینباره ساماندهی می شود.

معاون وزیر بهداشت افزود:آمایش منابع انسانی در حال انجام است و به بروز رسانی کوریکورم در حال انجام است تا دانشجویان کار کردن در محیط بیرون را فرا بگیرند .استقرار سند امایش اموزش عالی در حال انجام بوده و این برای کشور مهم است و استفاده از امکانات بخش خصوصی باید انجام شود و راهبردهای بهش خصوصی در نظام سلامت در حال تدوین است.

وی ادامه داد: تدوین راهبردهای پزشکی انجام و شورای عالی اخلاق در پزشکی ایجاد شده است.

لاریجانی عنوان کرد: تعداد دانشجویان ایرانی در خارج از کشور بیش از ۳۰۰۰ نفر است و ظرفیت رشته ها وجود دارد و در حال حاضر حدود ۲۰۰۰ دانشجو از ۴۱ ملیت مختلف در کشور مشغول تحصیل هستند و مخاطبان اصلی ما از کشورهای همسایه و هدف است.

به گفته معاون آموزشی وزیر بهداشت،سامانه آموزش خارجی در کشور راه اندازی شده و در حدود ۷۰۰۰ بار مورد ارزیابی قرار گرفته است و آمایش بین المللی روی آن انجام شده است‌.بحث اعتبار بخشی بین المللی در حال انجام است و ما توجه ویژه ای به ارزشیابی دانش آموختگان اروپایی داریم.

لاریجانی در مورد اقدامات انجام شده برای دانشجویان خارجی گفت: صدور شماره نظام پزشکی موقت برای دانشجویان خارجی انجام و دوره های مشترک را با دانشگاه های دنیا برگزار کردیم.برگزاری آزمون های بین المللی در دانشگاه های علوم پزشکی مجازی است و آزمون صلاحیت های بالینی در حال برگزاری است و امتحان های الکترونیکی نیز انجام می شود.

وی با بیان اینکه تمامی بیمارستان ها اعتبار بخشی شده است، تاکید کرد: ۱۰۵ مرکز پس از اعتبار بخشی تاییدیه کامل گرفته اند .

وی ادامه داد: مصوب شده ۳ درصد از درآمد اختصاصی دانشگاه‌ها به حوزه آموزش اختصاص یابد و برنامه تحول آموزش پزشکی را متحول کنیم. باید برنامه های اموزش پزشکی بازنگری شود .

لاریجانی در پایان گفت: بازنگری نقشه تحول آموزشی در حال انجام است.

700

20 / 14

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار