تخریب6 هزار واحد مسکونی مددجویان در زلزله/احداث واحدهای ۵۰ متری

چهارشنبه 1 آذر 1396 - 10:53
کد مطلب: 874475
سومین روز از وضعیت زلزله زدگان  استان کرمانشاه

مدیرکل مسکن کمیته امداد با بیان اینکه 6 هزار واحد مسکونی مددجویان امداد در زلزله استان کرمانشاه دچار آسیب شده است، گفت: برای ساخت منازل مددجویان با قرارگاه سازندگی توافق می‌کنیم.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از مهر،ابراهیم بازیان در بازدید از مناطق زلزله زده استان کرمانشاه با اشاره به حدود ۶ هزار منزل مددجویان کمیته امداد در زلزله دچار آسیب شده است، افزود: دو هزار واحد تخریب کامل، دو هزار واحد بین ۴۰ تا ۷۰ درصد و دو هزار واحد کمتر از ۴۰ درصد آسیب دیده است.

مدیرکل مسکن کمیته امداد با بیان اینکه در مرحله اضطراری و اسکان موقت زلزله زدگان هستیم تاکید کرد: در حال حاضر ارائه خدمات توانبخشی و روانشناسی به افراد متاثر از زلزله ادامه دارد تا زمانی که شرایط برای آواربرداری و بازسازی واحدهای مسکونی فراهم شود.

وی ادامه داد: اگر هر منزل مسکونی برای مددجویان را ۵۰ متر مربع زیربنا در نظر بگیریم با احتساب هزینه ساخت متری ۶۰۰ هزار تومان این واحد حدود ۳۰ میلیون تومان تمام می شود اما نمی توانیم انتظار داشته باشیم همه روستاییان در منازل ۵۰ متری ساکن شوند و باید انتظارات و سلیقه های مختلف را در ساخت مسکن در نظر بگیریم.

بازیان به قول دولت برای ارائه وام ۲۵ میلیون تومانی با سه سال استمهال برای ساخت واحدهای مسکونی آسیب دیده در روستاها اشاره کرد و افزود: دولت همچنین ۵ میلیون تومان وام بلاعوض پرداخت می کند و سه میلیون تومان نیز برای سکونت موقت در نظر گرفته است که این ارقام برای شروع ساخت و سفت کاری ساختمان کفایت می کند، اما برای نازک کاری باید به صورت تدریجی به مددجویان کمک شود.

مدیرکل مسکن کمیته امداد با بیان اینکه کمیته امداد برای ساخت واحدهای مسکونی مستحکم به مددجویان امداد کمک می کند، گفت: در مورد سایر اقشار باید بخش های دولتی و خیرین پیشقدم شوند.

وی به ضرورت آغاز اسکان موقت زلزله زدگان اشاره و خاطرنشان کرد: امیدواریم پس از تدبیر استانی برای اسکان موقت و اجرای وام های دولتی مردم خودشان کار را برای ساخت منازل شان آغاز کنند. ما نظارت فنی بر ساخت منازل مددجویان را داریم.

بازیان به موضوع واگذاری مساکن مهر بدون متقاضی به مددجویان کمیته امداد اشاره کرد و افزود: این زلزله نشان داد که مسکن مهر مسکن مقاومی است اگر تخریب هایی هم صورت گرفته به جداره ها و دیواره های جداکننده برمی گردد و باید ملاحظات اجرایی و نظارت ها بهتر انجام می شد.

مدیرکل مسکن کمیته امداد ادامه داد: با نظارت بیشتر می توانیم جلوی همین میزان تخریب در مسکن مهر را هم بگیریم. هر جا در طراحی و اجرا و نظارت مقررات را رعایت کردیم ساختمان های ما ایمن بوده اند، در واگذاری مسکن مهر به مددجویان هم ملاحظات زیرساختی استحکام و استانداردهای فنی پیش بینی می شود تا مسکن مهر مقاوم به مددجویان ارائه دهیم.

وی به جلسه رئیس کمیته امداد با فرمانده قرارگاه سازندگی اشاره کرد و گفت: حضور قرارگاه سازندگی در منطقه زلزله زده یک فرصت است و مشاهده کردیم که در مرحله آواربرداری کمک های زیادی انجام دادند.

بازیان خاطرنشان کرد: از دو سال پیش برای ساخت مسکن مددجویی و احداث ۲۰ هزار واحد با قرارگاه توافقی امضا کردیم که در حال حاضر بیش از ۴ هزار واحد در ۷ استان کشور به اتمام رسیده و به دنبال این هستیم که در ادامه تفاهم نامه قبلی یک تفاهم نامه مکمل برای احداث واحدهای مسکونی تخریب شده مددجویان در مناطق زلزله زده داشته باشیم.

مدیرکل مسکن کمیته امداد اضافه کرد: اگر قرارگاه سازندگی متولی بازسازی و ساخت مساکن روستایی شود در کل مناطق زلزله زده این اقدام انجام می شود و منازل مددجویان هم در همین چارچوب احداث خواهد شد اما اگر این وظیفه به قرارگاه سازندگی سپرده نشود یک توافق نامه با قرارگاه امضا می کنیم تا دست کم واحدهای مسکونی مددجویان امداد توسط این قرارگاه احداث شود و در این زمینه اگر وام دولت کفایت نکرد مابقی هزینه ها را کمیته امداد تامین خواهد کرد.

705

166 / 165

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار