مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح گیاهان دارویی گفت: عدم شناخت بازار جهانی و شاخص‌های مهم از مشکلات اساسی درحوزه بین‌المللی است.

‌به گزارش ایسکانیوز دکتر پیمان یوسفی آذری درنشستی که در محل اتاق بازرگانی استان و با حضور مسئولان ارشد استانداری و سازمان جهاد کشاورزی برگزار شد، یکی از مشکلات بخش خصوصی را دخالت و عدم هماهنگی مطلوب برخی ازدستگاه‌های اداری دانست و در این خصوص اظهار کرد: عدم هماهنگی و تعامل کیفی و راهبردی برخی از دستگاه‌های اداری باعث چالش‌ها ومشکلات بخش خصوصی (داروهای گیاهی) شده که این امر ریشه درفرهنگ دارد و باید فرهنگ مشارکتی به شکل مطلوب توسعه دهیم تا مشکلات بخش خصوصی مرتفع شود.

وی در خصوص اینکه باید بازارهای بین‎المللی را شناخت و بعد اقدام به تولید و صادرکردن محصول کرد، افزود: از مشکلات اساسی ما در حوزه بین المللی عدم شناخت بازار جهانی و شاخص‌های مهم این بازار است.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: در همین راستا ما ابتدا باید نیازها وشاخصه‌های مهم بازارهای جهانی را بشناسیم و براساس آن اقدام به تولید کنیم؛ اما متاسفانه این مختصات درنزد تولید کنندگان مغفول مانده و به همین خاطر در زمینه صادرات با مشکلاتی مواجه هستیم.

آذری اضافه کرد: باید کمیته صادرات داروهای گیاهی و صنایع هماهنگ باشند تا سیاست‌های بازار در حوزه داروهای گیاهی را تنظیم و مشخص کنیم.

وی قرن 21 را قرن سلامت دانست و گفت: قرن 20 قرن صنعت بود که نتیجه این فرآیند تهدید سلامت انسان‌ها بود و قرن 21را قرن سلامت نامیده‌اند و به همین خاطر راهبرد اکثر کشورهای توسعه یافته گرایش به سمت داروهای گیاهی است و این فرصت مناسبی برای کشور ماست که از ظرفیت‌های موجود در مناطقی ازقبیل استان اقدامات مناسبی صورت داد.

مشاور وزیر و مجری طرح گیاهان دارویی درخصوص فرآیند نهاده و تولید افزود: یکی از کارهای این ستاد باید به صورت کیفی این باشد که نهاده کاشت، داشت و برداشت و مراحل تولید نگهداری، بسته بندی، حمل و نقل و مصرف را عملیاتی کند.

آذری توسعه بخش گیاهان دارویی را در یک یا دو نوع گیاه دارویی دانست و گفت: یکی از مشکلات ما در تولید محصولات داروهای گیاهی این است که ‌سعی داریم چندین نوع گیاه دارویی را هم زمان تولید کنیم که این امر باعث تراکم و مختل شدن چرخه تولید در زمینه عرضه کردن آن در بازارهای مورد نظر می‌شود که بهتر است ابتدا برروی یک یا دو نوع گیاه دارویی سرمایه‌گذاری کنیم.

کد خبر: 875104