نماینده آمریکا در شورای حکام آژانس: به تعهداتمان در قبال برجام عمل می‌کنیم!

یکشنبه 5 آذر 1396 - 00:15
کد مطلب: 876208
نیکول شامپاین

متن کامل بیانیه هیات نمایندگی آمریکا در آژانس درباره ادامه راستی‌آزمایی و نظارت بر اجرای تعهدات برجامی ایران منتشر شد.

به گزارش ایسکانیوز نیکول شامپاین، کاردار آمریکا در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین، در بیانیه ای خطاب به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی نوشت: آمریکا بررسی سیاست خود در قبال ایران -از جمله درباره برجام (برنامه جامع اقدام مشترک)- را به دقت انجام داده است. در پی این بررسی، ما به صراحت اعلام کرده ایم به عمل به تعهداتمان در این توافق ادامه می دهیم و از ایران انتظار داریم به تعهدات خود کاملاً عمل کند.

در این بیانیه که در پایگاه اینترنتی نمایندگی آمریکا در سازمان های بین المللی در وین منتشر شد، آمده است:

آقای رئیس،
آمریکا از گزارش 13 نوامبر (دوشنبه، 22 آبان 1396) مدیرکل (آژانس بین المللی انرژی اتمی) مبنی بر اینکه آژانس به راستی آزمایی و نظارت بر اجرای همه تعهدات هسته ای ایران در برنامه جامع اقدام مشترک ادامه می دهد، استقبال می کند. ما بار دیگر از مدیرکل، معاون مدیر کل در امور پادمان ها، و کارکنان آنها به خاطر تلاش فوق العاده و عملکرد حرفه ای در اجرای وظایفش در ایران قدردانی می کنیم.

آمریکا بررسی سیاست خود در قبال ایران، از جمله درباره برجام را به دقت انجام داده است. در پی این بررسی، ما به صراحت اعلام کرده ایم به عمل به تعهداتمان در این توافق ادامه می دهیم و از ایران انتظار داریم به تعهدات خود کاملاً عمل کند. ایران باید به منظور اعتمادسازی در این باره که برنامه هسته ای این کشور صرفاً صلح آمیز است و همین گونه باقی می ماند، به تبعیت کامل از همه ابعاد تعهدات خود در برجام و تدابیر فنی برای استمرار آنها ادامه دهد. هیچ چیز به جز اجرای کامل و شفاف، این امکان را برای آژانس بین المللی انرژی اتمی فراهم نخواهد کرد تا به جامعه بین المللی اطمینان دهد که ایران همچنان به همه تعهدات هسته ای خود عمل می کند.

اقدام آژانس بین المللی انرژی اتمی در راستی آزمایی همه تعهدات هسته ای ایران و نظارت بر آنها، برای اجرای موفق برجام ضروری است. هیچ یک از تعهدات در برجام، معاف از راستی آزمایی آژانس بین المللی انرژی اتمی نیست. آژانس باید به اجرای اختیارات خود، از جمله اختیارات گسترده تری که به واسطه برجام در اختیار این نهاد قرار گرفته است، برای راستی آزمایی اظهارات ایران و نظارت بر برجام ادامه دهد.

ما از بیانیه مدیرکل (آژانس بین المللی انرژی اتمی) مبنی بر اینکه آژانس به ارزیابی اظهارات ایران در چارچوب پروتکل الحاقی و دسترسی تکمیلی بازرسان به تاسیسات و مکان ها در ایران ادامه می دهد، استقبال می کنیم. هر گونه نگرانی جدید و قابل قبول درباره فعالیت های هسته ای اعلام نشده احتمالی -از جمله هرگونه مسائل احتمال مربوط به ساخت سلاح- می تواند و باید توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی پیگیری شود. ما اطمینان کامل داریم که آژانس و بازرسان بسیار زبده و حرفه ای این نهاد، این کار را به طور مناسبی انجام خواهند داد. همانطور که مدیرکل (آژانس بین المللی انرژی اتمی) به صراحت اعلام کرده است، در مواردی که سؤال یا تناقضی بروز می کند، آژانس این اختیار را دارد تا دسترسی به هر گونه مکان مربوط را در ایران (مکان های) نظامی و غیرنظامی به طور یکسان، خواستار شود. این معیاری یکسان برای همه کشورهای جهان در خصوص پروتکل الحاقی برای حل و فصل هر گونه سؤال مربوط به فعالیت های هسته ای اعلام نشده احتمالی است.

آقای رئیس،
آمریکا از دیدگاه حرفه ای موجود در گزارش های مدیرکل بر اساس این دستور کار بسیار قدردانی می کند. این گزارش ها این امکان را برای شورای حکام و طرف های برجام فراهم کرده است تا اجرای تعهدات ایران را به دقت بررسی کنند و از اعمال درست شرایط آن اطمینان یابند. این گزارش ها همچنین به تقویت مبنای راستی آزمایی که برجام بر آن استوار است، کمک می کند.

مسائل بحث شده در گزارش گزارش مدیرکل، مؤید اهمیت تلاش های شدید و پایدار آژانس بین المللی انرژی اتمی برای اجرای نقش نظارتی خود در ایران و نیاز به منابع و امکانات لازم برای اجرای این وظایف مهم است. آمریکا از وعده های متعدد برای حمایت مالی از تلاش های آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص نظارت بر برجام و یکپارچه کردن هزینه های راستی آزمایی مناسب در چارچوب بوجه ای ثابت استقبال می کند. ما مشتاقانه منتظر حمایت مستمر و جدی از جانب کشورهای عضو در این خصوص هستیم. مسئولیت های جدید در ایران نباید آژانس را از دیگر وظایف ضروری خود در جهان در زمینه پادمان ها، امنیت، ایمنی، و کاربرد صلح آمیز انرژی هسته ای منحرف سازد.

به همین دلیل، با خرسندی امروز قول جدید برای (اختصاص) یک میلیون دلار آمریکا برای نظارت بر تلاش ها برای راستی آزمایی برجام و نظارت بر آن در ایران اعلام می کنیم. این قول جدید، توانمندی های مهم پادمانی آژانس را در ایران تقویت می کند و باعث افزایش قابل پیش بینی بودن برنامه ریزی و بودجه آژانس بین المللی انرژی اتمی در طول سال آینده می شود. ما از همه اعضای شورای حکام می خواهیم به حمایت مالی از وظایف مهم آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران، که همچنان اولویت اصلی برای آژانس در سال های متعدد پیش رو خواهد بود، ادامه دهند.

آقای رئیس،
آمریکا با این اظهارات -گزارش مدیرکل آژانس- موجود در سند GOV/2017/48 را مورد توجه قرار می دهد و درخواست می کند این گزارش به طور علنی منتشر شود.

156 / 14

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار