مدیر عامل سازمان انتقال خون:

75 درصد موارد مشاهده هپاتیت و HIV در میان خون های اهدایی در اهدا کنندگان بار اول بوده است

دوشنبه 27 آذر 1396 - 10:38
کد مطلب: 886089
علی اکبر پور فتح الله

مدیر عامل سازمان انتقال خون از ساماندهی اهداء اولی ها خبر داد و گفت: طبق پژوهشهای انجام شده 75 درصد موارد مشاهده انواع هپاتیت و HIV در میان خونهای اهدایی در اهدا کنندگان بار اول بوده است و غربالگری که به این منظور در 15 استان کشور در حال اجرا است به سلامت خون کمک زیادی می کند.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر علی اکبرپور فتح اله در مراسم روز پژوهش افزود: امروزه باید اندیکاسیون های مصرف در درمان با فرآورده های خونی بازنگری و با مطالعات مبتنی بر شواهد در تجویزخون، فرآورده ها و مشتقات آن تجدید نظر شود.
وی افزود: سالانه 11 تن آلبومین به رگ بیماران تزریق می شود که اندیکاسیون مصرف ندارد، قابل جایگزینی است و بار مالی سنگینی را به سیستم درمان تحمیل می کند بی اینکه اثر درمانی آن محقق باشد.
دکتر فتح اله، انتقال خون محافظه کارانه را جایگزین انتقال خون لیبرال (تجویز آزاد) در دنیا دانست و گفت: آمریکا با این شیوه توانسته است طی یک سال اهدای خون را از 16 میلیون به 14 میلیون برساند و در هزینه تهیه گلبول قرمزو هزینه تعدیل ایمنی و سایر عوارض تزریق که 5 برابر آن است صرفه جویی کند و هزینه بستری را به نصف و احتمال عفونت بیمارستانی را تا یک سوم کاهش دهد.
وی افزود:اگر به ازای هر نفر یک هزار و 200 دلار صرفه جویی شده باشد این رویه ذخیره مالی هنگفتی به همراه داشته است که دستاورد مطالعات مبتنی بر شواهد به حساب می آید.
مدیر عامل سازمان انتقال خون همچنین از ساماندهی اهدا اولی ها خبر داد و افزود: طبق پژوهشهای انجام شده 75 درصد موارد مشاهده انواع هپاتیت و HIV در میان خونهای اهدایی در اهدا کنندگان بار اول بوده است و غربالگری که به این منظور در 15 استان کشور در حال اجرا است به سلامت خون کمک زیادی می کند.
وی همچنین با تاکید بر اهمیت پژوهش گفت: جایزه دکتر مینو ایزدیار و گرند پژوهشی آن برای تکمیل پروژوه های برتر پژوهشی می تواند به توسعه پژوهش در سازمان انتقال خون کمک کند.

کسب اعتبار همکاری برای یک دوره چهار ساله دیگر با سازمان جهانی بهداشت

دکتر مهتاب مقصودلو، قائم مقام و معاون آموزشی پژوهشی موسسه طب انتقال خون نیز در این مراسم گزارشی از دستاوردهای اخیر این موسسه ارائه داد.
وی گفت: بررسی 90 طرح در کمیته اخلاق پزشکی، آزمایش ژنوتایپ گروه های خونی و بررسی عدم تطابق ها مطابق استاندارد آزمایشگاه ملکولی و بررسی افزایش ضریب سلامت خون از جمله پژوهشهای سال گذشته این موسسه است.
بنا براین گزارش این موسسه و سازمان انتقال خون سال گذشته موفق به کسب اعتبار همکاری برای یک دوره چهار ساله دیگر با سازمان جهانی بهداشت شدند.
دکتر مقصودلو در گزارش خود به برگزاری کارگاه های منطقه ای وآنالیز اطلاعات گلوبال و پایه ای سلامت خون در کشورهای منطقه امرو در راستای همکاری با سازمان جهانی بهداشت اشاره کرد و افزود: تدوین برنامه استراتژیک سلامت خون منطقه و تقویم آموزشی براساس نیاز سنجی آموزش از پیشنهادهای موسسه به سازمان جهانی بهداشت است.
وی همچنین گفت: در سال گذشته به طور متوسط هر دوماه یک سمینار آموزشی هموویژلانس برگزار شده است و هم اکنون 38 عضو هیات علمی در هفت گروه علمی به به آموزش دانشجویان مشغول هستند.
دکتر مقصودلو از انتشار 423 مقاله در مجلات معتبر علمی خبر داد و گفت: طی سال 95-96 تعداد 24 پایان نامه ارشد و 6 پایان نامه دکترا دفاع شده است.
گفتنی است، در این مراسم، در حضور مدیر عامل سازمان و اساتید حاضر در جلسه از پژوهشگران برتر تقدیر شد.
همچنین فارغ التحصیلان موسسه طب انتقال خون که با لباس فارغ التحصیلی روی سن حاضر شدند، موفقیت خود را در پایان مراسم با دریافت لوح از طرف مدیر عامل سازمان و در حضور معاونان و اعضای هیات علمی و مسولین حاضر در جلسه جشن گرفتند.

701

31 / 14

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار