جهانگیری:

طرح‌های صنعتی در مناطق محروم، به رونق اقتصادی این مناطق کمک می‌کند

دوشنبه 4 دی 1396 - 15:00
کد مطلب: 889126
اسحاق جهانگیری

معاون اوّل رئیس‌جمهور در جلسه شورای اقتصاد، اجرای طرح‌های صنعتی در مناطق کم‌تر توسعه‌یافته را مورد اشاره قرار داد و گفت: باید با اجرای چنین طرح‌هایی به رونق اقتصادی و اشتغال‌زایی در مناطق محروم کشور کمک کرد.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اوّل رئیس‌جمهور، جلسه شورای اقتصاد ظهر امروز (دوشنبه 4 دی‌ماه) به ریاست اسحاق جهانگیری برگزار شد.

معاون اوّل رئیس‌جمهور در این جلسه با اشاره به گزارش ارائه شده در مورد ایجاد نیروگاه ذغال سنگی طبس، اجرای این گونه طرح‌ها را در مناطق کمتر توسعه یافته نظیر طبس، مثبت ارزیابی کرد و افزود: باید با اجرای چنین طرح‌هایی به رونق اقتصادی و اشتغال‌زایی در مناطق محروم کشور کمک کرد.

جهانگیری همچنین پس از ارائه گزارش وزارت نیرو در جلسه درخصوص طرح تکمیل تأسیسات فاضلاب غرب اهواز، اجرای این طرح را گامی مؤثر در خدمات‌رسانی به مردم اهواز برشمرد و گفت: دولت نگاه ویژه‌ای به استان خوزستان دارد و برای خدمت‌رسانی به مردم این استان حداکثر تلاش خود را به‌کار می گیرد.

در این جلسه که وزرای نفت، نیرو، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امور اقتصادی و دارایی،‌دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، معاون علمی و فناوری رییس جمهور و رییس کل بانک مرکزی نیز حضور داشتند درخواست های برخی دستگاه های اجرایی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و تصمیمات لازم اتخاذ شد.

اصلاح مصوبه شورا در خصوص سرمایه گذاری از محل منابع داخلی شرکت توسعه منابع انرژی توان (باطری سازی نیرو) در خصوص طرح نوسازی، اصلاح و انتقال کارخانجات تولیدی سرب و مس به محدوده خارج از شهر تهران که به درخواست وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح مطرح شده بود مورد بررسی قرار گرفت و با اصلاح این مصوبه در خصوص افزایش میزان سرمایه گذاری برای اجرای این طرح موافقت شد.

اصلاح مصوبه‌های طرح‌های هفت گانه فولاد استانی و طرح ذغال سنگ پروده 4 طبس نیز از درخواست‌های وزارت صنعت،‌معدن و تجارت بود که در این جلسه بررسی و تصویب شد.

اخذ هزینه خدمات مستمر از مشترکین گاز طبیعی (آبونمان) و انتشار اوراق مالی و اسلامی ـ ریالی به میزان 40 هزار میلیارد ریال نیز از درخواست‌های وزارت نفت بود که در این جلسه پس از طرح موضوع از سوی وزیر نفت و ارائه گزارش، با این دو درخواست موافقت شد.

براساس این مصوبه به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران اجازه داده می شود که اوراق مالی و اسلامی ـ ریالی به مبلغ 40 هزار میلیارد ریال منتشر کند.

استفاده از تسهیلات مالی خارجی (فاینانس) به منظور بهسازی نیروگاه بخاری شهید رجائی قزوین نیز از جمله درخواست‌های وزارت نیرو بود که در این جلسه مطرح شد و به تصویب رسید.

وزارت نیرو همچنین درخواست‌های دیگری را نیز در این جلسه مطرح کرد که مطالعه و اجرای نیروگاه ذغال سنگی طبس، اصلاح سیستم خنک کننده نیروگاه شهید مفتح همدان و مطالعات نیروگاهی در سطح کل کشور با سرمایه‌گذاری از محل منابع داخلی، از دیگر درخواست‌های این وزارتخانه بود که شورای اقتصاد با آن موافقت کرد.

در این جلسه همچنین در ادامه بررسی درخواست‌های وزارت نیرو،‌ مصوبه شورا درخصوص استفاده از فاینانس برای طرح انتقال نیروی برق مازندران، دستورالعمل تعرفه آب صنعتی خارج از تأسیسات شرکت‌های آب و فاضلاب و جدول دریافت و بازپرداخت تسهیلات مالی خارجی طرح‌های ساختمان سد مخزنی شفارورد و تکمیل تأسیسات فاضلاب غرب اهواز نیز اصلاح شدند.

در ادامه این نشست به درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت موضوع بازنگری در وضع عوارض صادراتی پوست خام، وت بلو گاوی و پیه صنعتی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و پس از ارائه گزارش کمیسیون شورا، با تصمیمات اتخاذ شده در خصوص بازنگری در وضع عوارض صادراتی اقلام فوق‌الذکر موافقت شد.

در پایان این جلسه نماینده وزارت جهاد کشاورزی درخواست تعیین قیمت خرید تضمینی محصولات زراعی و باغی را مطرح کرد که مقرر شد وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور این موضوع را در جلسه‌ای مورد بررسی قرار دهند و تصمیمات لازم را اتخاذ کنند.

301

131 / 14

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار