وزیر علوم تاکید کرد؛

استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها در مقابله با بحران‌های طبیعی

شنبه 9 دی 1396 - 15:25
کد مطلب: 891174
54

وزیر علوم در جلسه 309 شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی بر استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها در مقابله با بحران‌های طبیعی تاکید کرد.

به گزارش ایسکانیوز،دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ضمن بیان این مطلب ظهار کرد: با توجه به توان قابل توجه کشور در زمینه علوم مرتبط با زلزله‌شناسی، می‌توان از این ظرفیت به‌منظور تبیین علمی این حوزه و جلوگیری از گسترش شایعات استفاده کرد.

وی افزود: همچنین در حوزه مدیریت بحران هم باید دانشگاه‌ها نقش خود را ایفا کنند.

دکتر منصور غلامی در زمینه موضوعات مطرح شده در زمینه دانشگاه علمی کاربردی بر لزوم قانونمند شدن فعالیت‌های این دانشگاه تأکید کرد.

در این جلسه اعضا شورا با توجه به بررسی بودجه کل کشور در مجلس شورای اسلامی بر لزوم تخصیص بودجه مناسب به منظور اجرای سند دانشگاه اسلامی تأکید کردند.

همچنین پیرو تذکر برخی اعضا در مورد لزوم برنامه‌ریزی برای آشنایی بیشتر مسئولین دانشگاه‌ها با سند دانشگاه اسلامی؛ حجت‌الاسلام‌ و المسلمین شاطری، دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی گفت: جلسات متعددی با مسئولین دانشگاه‌های مختلف در این زمینه برگزار شده است.

وی افزود: دبیرخانه شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها، آماده است در این زمینه وظائف خود را اجرا کند.

دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی ادامه داد: باید کمیته‌های چهارگانه ذیل سند دانشگاه اسلامی به عنوان بازوی اجرایی شورا ایرادهای حادث شده در مرحله اجرا را برای بازنگری در روش‌ها به شورا انعکاس دهند.

اعضای شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی همچنین با توجه به نقش اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و به ویژه دانشگاه‌های هنر، بر لزوم دقت بیشتر در جذب این اساتید تأکید کردند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین شاطری همچنین با توجه به نقش دانشگاه‌ها در مدیریت بحران‌های طبیعی، بر لزوم تعریف خط‌ مشی‌ها در این زمینه تأکید کرد.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دستور نخست جلسه 309 شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، ارائه گزارش طرح مطالعاتی "سطح‌بندی و رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی" بود، که توسط معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ارائه شد.

در این طرح تحقیقاتی با اشاره به لزوم سطح‌بندی و رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی در روند اجرای بهینه آمایش آموزش عالی برخی از مراحل انجام این طرح تحقیقاتی با مشارکت اساتید دانشگاه‌های مختلف تشریح شد.

در بخش دیگری از این گزارش با استناد به برخی آمارهای ارائه شده توسط پایگاه‌های معتبر علم‌سنجی بین‌المللی، بر لزوم تدوین معیارهای ملی و بومی در این زمینه نیز تأکید شد.

در ادامه این گزارش و با اشاره به در نظر گرفته شدن اسناد بالادستی مانند نقشه جامع علمی کشور و... مواردی مانند نسبت عضو هیئت علمی به دانشجو، میزان دانش‌آموختگی در مقطع تحصیلات تکمیلی، کیفیت تدریس و... نیز مورد ارزیابی قرار گرفته است.

204

188 / 14

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار