در جلسه ستاد آفریقا؛

جهانگیری:اراده همکاری با کشورهای آفریقایی در دستگاه های اجرایی تقویت شود

شنبه 9 دی 1396 - 21:00
کد مطلب: 891281
اسحاق جهانگیری هیات وزیران

معاون اول رئیس جمهوری درجلسه ستاد آفریقا از وزارت امور خارجه و سایر دستگاه های اجرایی خواست اراده همکاری با کشورهای آفریقایی را در دستگاه های متبوع خود تقویت کنند و زمینه توسعه مناسبات با این کشورها را فراهم سازند.

به گزارش ایسکانیوز از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهوری، «اسحاق جهانگیری» عصر امروز - شنبه- در جلسه ستاد آفریقا که به ریاست او برگزار شد با اشاره به اراده جدی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط با کشورهای آفریقایی، گفت: توسعه مناسبات با کشورهای آفریقایی هم از نظر سیاسی و هم به لحاظ اقتصادی از اهمیت فراوانی برای ایران برخوردار است.

معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر ضرورت اولویت گذاری روابط با کشورهای آفریقایی و برنامه ریزی برای توسعه مراودات با کشورهایی که تامین کننده بیشتر منافع کشورمان هستند، از وزارت امور خارجه و سایر دستگاه های اجرایی خواست اراده همکاری با کشورهای آفریقایی را در دستگاه های متبوع خود تقویت کنند و زمینه توسعه مناسبات با این کشورها را فراهم سازند.

جهانگیری همچنین بر ضرورت بسترسازی برای فعالیت های اقتصادی موفق در کشورهای آفریقایی تاکید کرد و افزود: بخش خصوصی با انگیزه افزایش سود وارد میدان می شود و در انتخاب کشورهای هدف، بازگشت سرمایه را مدنظر قرار می دهد از این رو ضرورت دارد زمینه توسعه فعالیت های اقتصادی موفق در کشورهای آفریقایی مهیا شود.

در این جلسه که وزرای امورخارجه، صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاوزی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، علوم، تحقیقات و فناوری، رییس اتاق بازرگانی ایران و رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی نیز حضور داشتند، ضمن تشریح سابقه فعالیت ستاد آفریقا، گزارشی از چشم انداز، روند همکاری ها و راهبرد توسعه همکاری های اقتصادی و بازرگانی جمهوری اسلامی ایران و قاره آفریقا ارائه شد.

در این جلسه همچنین ضمن بررسی چالش های فراروی توسعه مناسبات اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و کشورهای آفریقایی، پیشنهادات کمیسیون اقتصادی ستاد آفریقا مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و منجر به اتخاذ تصمیماتی شد که این تصمیمات از این قرارند:

1-برقراری روابط بانکی با بانک های مورد تایید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای آفریقایی حداکثر طی مدت شش ماه آینده در دستور کار بانک مرکزی قرار گیرد و صندوق توسعه ملی با هدف تسهیل در صدور ضمانت نامه های مورد نیاز توسعه خدمات فنی و مهندسی سپرده گذاری های لازم را بر اساس ضوابط و شیوه نامه های صندوق در چارچوب روابط کارگزاری بانکی ایجاد شده تودیع خواهد نمود.

2- به منظور تسهیل و کاهش هزینه های حمل و نقل کالا به کشورهای آفریقایی، شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با همکاری سازمان توسعه تجارت ایران نسبت به فعالسازی خطوط کشتیرانی به مقصد بنادر کشورهای هدف آفریقایی اقدام و ضمن پیش بینی کشتی متناسب با ظرفیت بار، هزینه حمل کالا به کشورهای مذکور را رقابتی نموده و در صورت نیاز، یارانه حمل با تشخیص سازمان توسعه تجارت ایران از محل سهم سود سهام وزارت صنعت، معدن و تجارت در کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و یا سایر شرکت های حمل و نقل خصوصی اختصاص دهد.

3- مراکز تجاری و یا فروشگاه های عرضه مستقیم کالاهای صادراتی جمهوری اسلامی ایران به کشورهای آفریقایی، با هدف ایجاد بازار و توسعه و افزایش کالاهای صادراتی و در نتیجه رقابتی نمودن قیمت های حمل بار و همچنین معرفی نام و نشان محصولات ایرانی در بازار آفریقا و با رعایت اولویت کشورهای الجزایر، کنیا، نیجریه و آفریقای جنوبی با هماهنگی سازمان توسعه تجارت ایران توسط اتاق بازرگانی ایران و تشکل های صادراتی ذیربط ایجاد گردد.

4- صندوق ضمانت صادرات ایران نسبت به اخذ مصوبه هیات وزیران در خصوص اصلاح نرخ های پوشش ریسک صادرات به کشورهای آفریقایی به حداکثر 1 الی 1.5 درصد در سال اقدام نماید.

5- وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت امور خارجه و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بررسی لازم جهت عضویت کشورمان در بانک توسعه آفریقا را به عمل آورده و نتیجه را طی مدت 3 ماه به دبیرخانه ستاد آفریقا اعلام نمایند.

6- صندوق توسعه ملی مکلف است مبلغ 500 میلیون یورو از محل منابع بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی را به صورت خط اعتباری خریدار از طریق بانک های عامل ایرانی در چارچوب مصوبات اعتبار خریدار صندوق توسعه ملی با پوشش بیمه ای صندوق ضمانت صادرات ایران در بروات اسنادی و سایر تضامین متعارف در روش اعتبارات اسنادی جهت تسهیل صادرات به کشورهای هدف آفریقایی و با رعایت اولویت های برنامه اقتصاد مقاومتی اختصاص دهد.

301

131 / 14

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار