پاسخ به شایعات حذف طرح ترافیک سالیانه/ طرحی که در سال ۹۷ قابلیت اجرا ندارد

یکشنبه 10 دی 1396 - 09:34
کد مطلب: 891319
طرح ترافیک

حذف طرح ترافیک سالیانه در شرایطی مطرح شده که موضوعات مطرح شده تنها در حد پیشنهاد بوده و هنوز برای اجرای آن، تصمیم قطعی گرفته نشده است.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از میزان، سابقه طرح ترافیک در شهر تهران به ۴ دهه قبل باز می‌گردد. در سال ۱۳۵۷، طرحی برای محدود شدن تردد‌ها در پایتخت اجرایی شد و این طرح طی سالیان گذشته با تغییراتی همراه بوده است.

در سال جاری، اما حاشیه‌هایی در خصوص طرح ترافیک تهران و جواز ورود به این محدوده مطرح شده است. این حاشیه‌ها درست زمانی شدت گرفت که محسن پورسید آقایی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در اظهار نظری اعلام کرد که در سال ۹۷، احتمال لغو صدور آرم طرح ترافیک سالیانه وجود دارد.

وی مدعی است که با حذف فروش سالانه طرح ترافیک، مردم آزادی بیشتری برای ورود به محدوده طرح خواهند داشت.

صحبت‌های مطرح شده از سوی معاون شهردار، موج سوالات شهروندان تهرانی را به همراه داشت، سوالاتی که تاکنون پاسخ منطقی برای آن‌ها مطرح نشده و با توجه به نبود برنامه‌ای مدون برای عملیاتی کردن این تصمیم، بعید به نظر می‌رسد که در سال ۹۷، طرح ترافیک سالیانه حذف شود.

یکی از اهداف در نظر گرفته شده برای مشخص کردن محدوده طرح ترافیک، از ابتدا کاهش ترافیک و به دنبال آن کاهش آلودگی هوا در مناطق مرکزی و پر تردد شهر تهران بوده و حال مشخص نیست مسائل مطرح شده جدید با چه استدلالی بوده است. چه طور قرار است تمام افراد در شرایط پرداخت پول، بتوانند در محدوده طرح ترافیک وارد شوند.

بحث تغییر در وضعیت طرح ترافیک سالیانه در حالی مطرح شده که تغییرات ابتدا باید در شورای شهر تهران به تصویب رسیده و بعد از آن، مورد تایید شورای عالی ترافیک قرار گیرد. پس در این شرایط، ابراز نگرانی در رابطه با بحثی که هنوز از اساس تنها در حد یک ایده است، منطقی به نظر نمی‌آید.

محسن پورسید آقایی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با تاکید بر اینکه هر گونه تصمیم گیری در رابطه با طرح ترافیک باید با نظر شورای شهر تهران باشد، به خبرنگار گروه جامعه میزان می‌گوید: صحبت‌های ما در رابطه با طرح ترافیک سالیانه تنها در حد پیشنهاد بوده و این پیشنهاد باید در شورای شهر تهران مطرح و به تصویب اعضا برسد.

وی می‌افزاید: درخواست ما برای ایجاد تغییر در طرح ترافیک سالیانه در شورای شهر تهران مطرح شده و تمام جزئیات طرح نیز باید مورد بررسی قرار گیرد. هنوز تاییدی در این رابطه صورت نگرفته و باید منتظر تایید اعضای شورا باشیم.

یکی از اشکالات وارد شده به پیشنهادات جدید در رابطه با حذف طرح ترافیک سالیانه از سوی کارشناسان حوزه شهری، انتقاد از ایجاد تبعیض میان شهروندان است.

بدون شک طرح این موضوع که هر شهروندی که پول بیشتری بپردازد می‌تواند وارد محدوده طرح ترافیک شود، موضوعی مورد پسند شهروندان تهرانی نیست.

در شرایطی که معاون شهردار تهران موضوع تایید شورای شهر برای حذف طرح ترافیک را مطرح کرده، محمد علیخانی، رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران، اجرای حذف طرح ترافیک سالیانه در سال ۹۷ را منتفی می‌داند.

وی در این رابطه می‌گوید: در جلسات کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر به موضوع تغییر در طرح ترافیک سالیانه پرداخته شده، اما حذف طرح ترافیک در سال ۹۷ به تصویب نرسیده است.

وی می‌افزاید: اگر شورای شهر تهران نیز تغییر در طرح ترافیک سالیانه را به تصویب برساند، موضوع باید در شورای بالادستی یعنی شورای عالی ترافیک مطرح شود.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به محدودیت زمانی برای اعمال تغییرات در طرح ترافیک سالیانه می‌گوید: برای اعمال تغییرات در طرح ترافیک سالیانه نیازمند زمان بیشتری هستیم، اما اکنون شورا این زمان کافی را در اختیار ندارد.

در شورای شهر قبلی نیز بحث اعمال محدوده طرح ترافیک برای موتورسیکلت‌ها مطرح شده بود و این طرح نیز در شرایطی رای نیاورد که یک موتورسیکلت بدون شک میزان آلایندگی بسیار بیشتری نسبت به یک خودرو دارد. در رابطه با موضوع طرح ترافیک موضوعات مختلفی مطرح می‌شود، اما آنچه که مشخص است، این است که این موضوع هنوز قطعی نشده است.

پوریا محمدی، دبیر شورای عالی ترافیک در این باره می‌گوید: مصوبه حذف طرح ترافیک سالیانه هنوز به شورای عالی ترافیک ارجاع نشده و تصمیم گیری‌ها در این زمینه قطعی نیست.


وی می‌افزاید: این مباحث تنها در حد برخی پیشنهادات بوده و هنوز هیچ تصمیم قطعی در این زمینه گرفته نشده است.

دبیر شورای عالی ترافیک با اشاره به مطرح نشدن موضوع حذف طرح ترافیک سالیانه می‌گوید: موضوع حذف طرح ترافیک و سایر جزئیات طرح در سال ۹۷ هنوز قطعی نیست و در این رابطه مطلبی به شورای عالی ترافیک ارجاع داده نشده است.

محمدی در خصوص مباحث مطرح شده در شورای شهر تهران مبنی بر جزئیات طرح ترافیک سال ۹۷ می‌گوید: در جلساتی که پیش از این با مسئولان شهر تهران داشته ایم به موضوع حذف طرح ترافیک و اعمال برخی جزئیات در طرح اشاره شده، اما هیچ کدام از این موضوعات قطعی نیست.

وی شورای عالی ترافیک را تصمیم گیرنده نهایی در رابطه با جزئیات طرح ترافیک دانسته و می‌افزاید: در شرایطی که شورای شهر تهران موضوع اعمال تغییر در طرح ترافیک سالیانه را به تصویب برساند، این مبحث در شورای عالی ترافیک مطرح و این شورا تصمیم گیرنده نهایی در این زمینه خواهد بود.

در حال حاضر گروه‌های زیادی از طرح ترافیک سالیانه برخوردار هستند که از آن جمله می‌توان به جانبازان، معلولان، بیماران خاص و ... اشاره کرد.بدون شک این گروه‌ها به دلیل قرار داشتن بسیاری از مراکز درمانی در محدوده طرح ترافیک باید اجازه ورود به این منطقه را داشته باشند.

در کنار تمام مسائل مطرح شده، بایه به این موضوع توجه شود که دوربین‌های ثبت تخلف موجود در سطح شهر تهران، ظرفیت کامل برای کنترل خودرو‌های وارد شده به محدوده طرح ترافیک را ندارند و باید اعلام شود که آیا پیش از اعلام موضوع تغییرات، فکری برای دوربین‌های ثبت تخلف شده است یا خیر.

آن چه که مشخص است، این است که طرح پیشنهادی برای حذف طرح ترافیک سالیانه در این برهه زمانی قابلیت اجرا نداشته و به این خاطر که زیرساخت‌های لازم برای این کار فراهم نیست، در سال ۹۷ اجرایی نخواهد شد.

705

166 / 14

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار