جانبازان، بیماران خاص و خبرنگاران مشمول تخفیف طرح ترافیک می‌شوند

 معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفت: شورای شهر می‌تواند در صدور آرم طرح ترافیک جدید برای جانبازان، بیماران خاص و حوزه‌های خبری، ردیف‌های تخفیف قائل شود، اما درنهایت، این شورا است که قیمت‌گذاری را انجام می‌دهد.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از فارس، حسن پورسیدآقایی در مورد برخی جزئیات طرح جدید ترافیک سالانه تهران گفت: اعتقاد ما این است که زمانی که از میان 4 میلیون خودرو پلاک تهران تنها به 100 هزار خودرو آرم طرح ترافیک تعلق می گیرد، این به آن معنا است که یا مجوزها باید برداشته شود یا آنکه باید کاملا شفاف و ضابطه مند شود.

وی افزود: در سال گذشته 441 مرکز سهمیه آرم طرح ترافیک می‌گرفتند که امسال این سهمیه برای آنها حذف می‌شود.

وی ادامه داد: با شورای شهر، شورای عالی ترافیک و پلیس نسبت به تصمیم‌گیری در مورد طرح جدید ترافیک تهران تعامل کرده‌ایم و کلیات آن به تصویب رسیده است.

پورسیدآقایی گفت: اما در مورد نرخ این طرح جدید باید شورای شهر تصمیم بگیرد که می‌تواند برای برخی افراد تخفیف‌هایی درنظر بگیرد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفت: به این صورت، شورای شهر می‌تواند برای جانبازان، بیماران خاص و حوزه‌های خبری، ردیف‌های تخفیف قائل شود، اما درنهایت، این شورای شهر است که قیمت‌گذاری را انجام می‌دهد.

پورسیدآقایی افزود: فعلاً در حال حاضر سقف پرداختی برای طرح ترافیک سالانه 36 هزار تومان درنظر گرفته شده است.

وی گفت: قرار است از درآمد حاصل از اجرای طرح ترافیک جدید، هزار دستگاه اتوبوس و 20 قطار مترو خریداری و در سال آینده بکار گرفته شود.

وی گفت: روزانه حداکثر 14 هزار تخلف مربوط به ورود غیر مجاز به محدوده طرح ثبت می شود. ضمن اینکه آماری در خصوص تعداد پلاک های مخدوش وجود ندارد.

پورسیدآقایی افزود: سیستم پلاک خوان ما به گونه ای است که تمام 2 میلیون خودرویی که وارد محدوده زوج و فرد می شوند را ثبت می کند و قدرت پلاک خوانی دوربین های ما نامحدود است، البته در دوربین‌های قدیمی قدرت تشخیص پلاک تا حدی پایین بود که در حال حاضر به دنبال تقویت آنها هستیم.

وی از نصب دوربین در مبادی خروجی محدوده طرح ترافیک خبر داد و گفت: براساس طرح جدید باید زمان خروج حتما ثبت شود. در حال حاضر در برخی از مسیرها دوربین خروجی نصب شده و برای مابقی نیز مناقصه برگزار کردیم و در آینده اقدامات مربوط به این بخش ها نیز انجام می شود.

پورسیدآقایی در مورد مخالفت پلیس با اجرای این طرح جدید ترافیک گفت: در شورای عالی ترافیک،فرمانده پلیس تهران و پلیس راهور حضور داشته و موافقت خود را با کلیات این طرح اعلام کرده و قرار شد در مورد جزئیات آن بحث شود.

وی افزود: تا شب گذشته خبری از اعتراض و مخالفت پلیس با این طرح نشده و در صورت تصویب در شورای عالی ترافیک،این طرح اجرا می شود.

وی گفت: ظرف یکی دوهفته آینده تائیدیه شورای عالی ترافیک را برای این طرح جدید ترافیک می گیریم و به شورای شهر می بریم.

پورسیدآقایی در مورد افزایش تردد موتورسیکلتها با اجرای طرح جدید ترافیک گفت: شماره گذاری موتورسیکلتهای کاربراتوری ممنوع شده و همزمان طرح موتورهای برقی را با اعطای کمک بلاعوض 2 میلیونی دنبال می کنیم.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفت:پیشنهاد به مجلس داده ایم تا شهرداری بتواند با فروش اوراق مشارکت در بحث کاهش آلودگی هوا 100 هزار موتور برقی را جایگزین موتورهای قبلی کند.

معاون شهردار تهران با بیان اینکه در طرح جدید نیز سقف فروش طرح تا 118 هزار تا پیش بینی شده است، اظهار کرد: در مصوبه قانونی شورای ترافیک شهر و شورای اسلامی شهر تهران سقف تعیین خواهیم کرد و پیشنهاد ما این است که در هیچ ماهی حق ندارد، نسبت به ماه مشابه سال 1396 افزایش ورودی به طرح داشته باشد.

وی در مورد احتمال دیر اجرا شدن این طرح ادامه داد: اجرا صفر و یک است و اگر این طرح تا 15 بهمن از سوی شورای عالی ترافیک تصویب شود در سال 97 اجرا خواهد شد در غیر اینصورت به سال 98 موکول می شود.

وی گفت: با اجرای طرح جدید و در روزهای آلوده ای که کمیته اضطرار اعلام کند هیچ کش حق تردد در محدوده طرح ترافیک را ندارد چراکه طرحی در این صورت از قبل فروخته نشده و هرکس به محدوده طرح وارد شود جریمه خواهد شد.

پورسیدآقایی گفت: پیش بینی ما این است که با اجرای طرح جدید از 100 هزار نفری که مجوز سالیانه می گرفتند، قطع به یقین 30 درصد کاهش خواهیم داشت، چراکه همه سازمان ها و نهادها حاضر نیستند برای هر خودرو سالی 8 میلیون تومان پرداخت کنند.

معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران افزود: طبق پیش بینی ها با اجرای طرح جدید ترافیک 10هزار تقاضا در عموم مردم برای ورود به این طرح افزایش و 30 هزار تقاضا در مورد افرادی که به صورت ثابت از این طرح استفاده می کردند، کاهش می یابد. همچنین تردد 15 هزار خودرو در ساعات پیک ترافیک صبح نیز کاهش خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه برای کاهش آلودگی هوا طرح هایی داریم ادامه داد: اتوبوس، کامیون،موتورسیکلت و سرویس های حمل ونقل برای ذرات PM2.5 منابع آلودگی هستند و قرار نیست با اجرای طرح جدید همه آلودگی برطرف شود بلکه با عوارض آن می خواهیم اتوبوس و مترو را تقویت کنیم.

700

کد خبر: 892003