نقش موثر آزمایشگاه‌ها در تشخیص، درمان و پایش بیماری‌ها/ارائه جدیدترین دستاوردها در حوزه علوم آزمایشگاهی

سه‌شنبه 19 دی 1396 - 09:43
کد مطلب: 894846
آزمایشگاه

رئیس یازدهمین کنگره بین المللی ارتقاء کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران به نقش موثر آزمایشگاه‌ها در تشخیص، درمان و پایش بیماری‌ها اشاره کرد و گفت: اطلاعات به‌دست آمده از نتایج ازمایشات مختلف می‌تواند پزشکان را در مدیریت بیماری کمک کرده و در تصمیم گیری بالینی سهیم باشد.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از روابط عمومی یازدهمین کنگره ارتقا کیفیت خدمات ازمایشگاهی دکتر سید مهدی بوترابی، در ارتباط با برگزاری یازدهمین کنگره بین المللی و شانزدهمین کنگره کشوری ارتقاء کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران اظهارداشت: این کنگره با شعار همیشگی کیفیت را پایانی نیست، فرصت مغتنمی برای تبادل دانش و تجربه در همه زمینه‌های علوم آزمایشگاهی تشخیصی به منظور بهبود کیفیت خدمات آزمایشگاهی است.

وی افزود: جامعه آزمایشگاهی ایران در حال حاضر با چالش‌های فراوانی روبرو بوده که تنها تعهد به خدمت است که در شرایط کنونی ادامه مسیر را برای بخش آزمایشگاه‌ها میسر ساخته است؛ لذا امید است با حضوراندیشمندان عرصه علوم آزمایشگاهی و تصمیم گیران و مدیران بخش‌های دولتی و خصوصی با تبادل اندیشه و گفتمان راهکارهای عملی برای برون رفت از مشکلات و چالش‌های پیش رو حاصل شود تا به سلامت مردم آسیبی وارد نشود.

رئیس یازدهمین کنگره بین المللی ارتقاء کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران با بیان اینکه این کنگره بزرگترین رویداد جامعه آزمایشگاهی کشور است، ادامه داد:امیدوارم بسترهای لازم برای دانش افزایی عزیزان شرکت کننده در این کنگره فراهم آید و گام هایی شایسته برای پویندگان دانش و فنون طب آزمایشگاهی برداشته شود.

بوترابی محورهای مورد بحث در این کنگره علمی را متعدد برشمرد و بیان کرد: عناوین مورد بحث در کنگره پیش رو بر اساس نیازهای آزمایشگاه‌ها و همچنین دانش روز دنیا و بر اساس نظرات اساتید برجسته علوم آزمایشگاهی انتخاب شده‌است. علاوه بر این عناوین متعدد دیگری در کارگاه‌های علمی در کنگره مورد بحث و بررسی قرار خواهند گرفت.

وی از ارائه جدیدترین دستاوردها در حوزه علوم آزمایشگاهی در این کنگره خبر داد و گفت: تعدادی از اساتید خارجی جهت حضور در کنگره و سخنرانی در محورهای مورد بحث اعلام آمادگی کرده اند. همچنین آخرین مهلت ارسال مقالات به دبیرخانه کنگره تا تاریخ 30 دی ماه سال‌جاری خواهد بود و علاقمندان جهت ارسال مقالات و اطلاعات بیشتر می توانند به وب سایت کنگره ارتقاء کیفیت به نشانیwww.iqctehran.ir مراجعه کنند.

بوترابی در ادامه پاسخ به اینکه چنددرصد پاسخ‌ها در ازمایشگاه‌ها در تشخیص بیماری‌ها موثر است؟ سهم ازمایشگاه‌های تشخیص پزشکی در تشخیص، پایش و درمان بیماریها غیر قابل انکار است. اطلاعات به‌دست امده از نتایج ازمایشات مختلف می تواند پزشکان را در مدیریت بیماری کمک کرده و در تصمیم گیری بالینی انها سهیم باشد.

وی افزود: این نتایج نسبت به اطلاعات جمع اوری شده از سایر بخش‌های پاراکلینیک و بالینی بسیار ارزان و مقرون به صرفه در اختیار پزشکان قرار می گیرد به همین دلیل ازمایشگاه‌های تشخیص پزشکی از جایگاه بسیار ارزشمندی در پزشکی برخوردار است.

رئیس انجمن و دکترای علوم آزمایشگاهی گفت: در برخی از بیماری‌ها تنها اطلاعات بدست امده از نتایج آزمایشات است که می تواند در تشخیص بیماری به پزشک کمک کند و حتی در حوزه درمان بیماری نیز ازمایشگاه نقشی غیر قابل انکار داشته و نتایج ازمایشگاهی به عنوان یک راهنما برای پزشکان عمل می‌کند.
رئیس یازدهمین کنگره بین المللی ارتقاء کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران گفت: با بروز بیماری‌های نو ظهور و پیشرفت فناوری های تشخیص ازمایشگاهی نقش ازمایشگاه در تشخیص و درمان این بیماری‌ها نیز افزایش یافته است و کمتر بیماری نو ظهوری را می توان نام برد که تست‌های ازمایشگاهی در تشخیص انها مورد استفاده قرار نگرفته است.
بوترابی ادامه داد: آزمایشگاه پزشکی تاثیر مستقیمی در بسیاری از جنبه های مراقبت از بیمار، از جمله طول مدت اقامت و بستری و ایمنی بیمار دارد. همچنین نقش ازمایشگاه‌ها در بخش بهداشت نقشی غیر قابل انکار بوده و سهم به سزایی در ارتقا بهداشت جامعه دارد .

701

31 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار