رحمانی‌فضلی: کمک‌های سازمان ملل به پناهندگان اندک و ناچیز است

یکشنبه 1 بهمن 1396 - 16:32
کد مطلب: 899433
 رحمانی فضلی

وزیر کشور تأکید کرد: علی رغم کارهای بسیار زیادی که جمهوری اسلامی ایران برای اتباع و پناهندگان انجام می‌دهد اما کمک‌های سازمان ملل که زیر نظر خود آنها هم هزینه می‌شود اندک و ناچیز است.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، دهمین جلسه کمیسیون ساماندهی اتباع خارجی به ریاست وزیر کشور عصر شنبه (30 دی‌ماه) در محلّ این وزارتخانه برگزار شد.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در این جلسه طی سخنانی با اشاره به گزارش ارائه شده اظهار داشت: اطّلاعات و مشخصات اتباع مجاز لازم است که در چند مرحله در سال صورت بگیرد و اطلاعات موردنیاز به روز رسانی شود.

وی با اشاره به برخی مصوبات اجرا نشده توسط دستگاه‌های مسئول گفت: تمامی دستگاه‌هایی که مصوبات ابلاغ شده را اجرایی نکرده‌اند باید در مدّت زمانی مشخص و تا پایان سال اجرایی کنند در غیراین‌صورت با دستگاه‌هایی که مصوبات ابلاغ شده را اجرایی نکنند طبق قانون برخورد می‌شود.

وزیر کشور تأکید کرد: علی رغم کارهای بسیار زیادی که جمهوری اسلامی ایران برای اتباع و پناهندگان انجام می‌دهد اما کمک‌های سازمان ملل که زیر نظر خود آنها هم هزینه می‌شود اندک و ناچیز است. از این رو لازم است آنها کمک‌های بیشتری را تخصیص و همکاری بیشتری هم در جهت بازگشت افغان‌ها به کشورشان انجام دهند.

محمّدی فر مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور در این جلسه در گزارشی آخرین اقدامات و خدمات انجام شده در این حوزه را تشریح کرد که بر این اساس در طول 4 سال گذشته نیز تعداد 2.5 میلیون نفر از اتباع غیرمجاز در کشور شناسایی و به کشورهای خود بازگردانده شدند.

همچنین بر اساس آخرین گزارش ارائه شده در این جلسه از ابتدای سال جاری تا کنون تعداد 630 هزار نفر از اتباع خارجی غیر مجاز شناسایی و بازگردانده شدند.

برقراری بیمه سلامت برای 229 هزار نفر از پناهندگان آسیب پذیر و صدور برگه تحصیلی برای 172 هزار دانش‌آموز غیرمجاز طی 3 سال گذشته پیرو فرمان رهبری از دیگر موارد اشاره شده در این گزارش بود.

طبق اقداماتی که در سال جاری تا کنون صورت گرفته حدود 97 درصد اتباع مجاز خارجی کارت آمایش با اعتبار یکساله دریافت کرده‌اند که به واسطه این کارت‌ها اطلاعات هویتی، سکونتی، شغلی، طایفه‌ای، مذهبی و ... هر یک از اتباع مشخص است.

وزارت خارجه نیز در این جلسه مکلف شد نسبت به چگونگی اجرای طرح وثیقه اتباع افغان برای اخذ وزیر و تسهیلات پیش بینی شده و همچنین صدور وزیرا در مرزها اقدامات جدی تری انجام دهد.
در این جلسه نیز بر یکپارچه سازی سامانه های موجود، ساماندهی بازار کار و اشتغال اتباع خارجی و نقش اصناف، شهرداری‌ها و کارفرمایان در این رابطه، برخورد قانونی با تخلفات در حوزه اتباع خارجی مورد تأکید کرد قرار گرفت.

در این جلسه نیز سردار اشتری فرمانده ناجا، حجت‌الاسلام منتظری دادستان کل کشور، میر، قائم مقام وزیر و رئیس مرکز امور بین‌الملل وزارت آموزش و پرورش، پناهی آذر معاون کنسولی و ایرانیان وزارت خارجه، ذوالفقاری معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور و نمایندگانی از ستاد کل نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات، بهداشت و آموزش، پزشکی و اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور حضور داشتند.

302

108 / 156

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار