آخوندی: در آمریکا و اروپا هم با بارش برف جاده‌ها بسته می‌شود/ وزارت راه ۱۲۰۰۰ میلیارد تومان بدهی دارد

وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که وزارت راه ۱۲۰۰۰ میلیارد تومان بدهی دارد، گفت: در آمریکا و اروپا با بارش برف جاده‌ها و فرودگاه‌ها بسته می‌شود.

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ عباس آخوندی در نشست امروز با نمایندگان مجلس با بیان اینکه در آمریکا با بارش برف جاده‌ها و فرودگاه‌ها بسته می‌شود، اظهار کرد: در فرودگاه مهرآباد 32 سانتی متر برف و درجه حرارت منفی 14، در فرودگاه امام بارش برف 70 سانتی متر، درجه حرارت منفی 12درجه و در جاده کرج میزان برف 23سانتی متر و درجه حرارت منفی 13 بود که در چنین شرایطی مانند شرایط عادی اقدامات صورت نمی‌گیرد.

او با بیان اینکه در فرودگاه مهرآباد دید کمتر از 300 متر بود که برای پرواز به 800 متر دید نیاز است، فرودگاه بسته شد کسی نمی‌تواند فرودگاه را ببندد، جاده قم نیز در محدوده فرودگاه امام که بارش 70 سانتی متر بود، گفت: می‌شد بهتر از این عمل کرد، اما معتقد به این نیستیم که بدون ایراد کار‌ها را انجام می‌دهیم و نیاز به نوسازی تجهیزات است.

آخوندی با بیان این‌که 10 محور شریانی به تهران داریم که روزانه 550 هزار خودرو وارد و خارج می‌شود، افزود: 921 کیلومتر جاده به تهران وصل می‌شود که نیازمند 200 دستگاه برف روب و نمک پاش است، این در شرایطی است که فقط 96 دستگاه با عمر بالا داریم و 55 دستگاه از آن‌ها عملیاتی بودند.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: برای اینکه جاده قم را نگهداری کنیم شخصا با پیمانکار تماس گرفتم تا گریدر‌های خود را به جاده بیاورد، کل گریدر‌های فعال در جاده قم به طول 130کیلومتر، 6دستگاه بود، اگر می‌خواهید اقدامی داشته باشید در زمان بودجه داشته باشید، تاب آوری کشور در برابر حوادث پایین آمده است و با یک زلزله 5ریشتری راه‌های تهران بسته شد.

آخوندی با اشاره به اینکه مدیریت راه‌های به 8000 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که کل بودجه ما 2000 میلیارد ریال است و همه آن نیز تخصیص داده نمی‌شود، ادامه داد: برای نوسازی ناوگان در سال 93 بالغ بر 500 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شد که 100 میلیارد آن تخصیص یافت، در سال 94مجلس 600 میلیارد برای نوسازی در نظر گرفت که هر 3سال تخصیص آن صفر بود. کل اعتبار ما در بودجه سال آینده 900 میلیارد تومان است.

او بیان کرد: منابع ما در حال گرایش به صفر است و در سال آینده از 8000 میلیارد بودجه ما به حدود 5000 هزار میلیارد کاهش یافته در حالی که 12000 هزار میلیارد بدهی مستقل داریم.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه مسئولیت بستن جاده‌ها به عهده وزارت راه و شهرسازی نیست، وظیفه ما زیرساخت است، عنوان کرد: سه محور ساوه، قم و کرج درگیر انسداد بودند که از این سه محور 383 هزار خودرو وارد تهران شد، از شروع برف 300 هزار خودرو از تهران خارج که 80 هزار خودرو بدون سرپناه در تهران باقی ماند.

آخوندی با بیان اینکه در چنین شرایطی در اروپا فرودگاه‌ها را سه روز می‌بندند و بعد از پاکسازی کامل مجددا فرودگاه‌ها را باز می‌کنند، گفت: در ایران هیچ راه جایگزینی غیر از دو فرودگاه مهرآباد و امام نداریم و بستن 3 روزه برای منطقه‌ای است که صد‌ها راه، راه آهن و مترو دارد، کل امکان هتل در فرودگاه امام 400 اتاق است.

منبع: تسنیم

401

کد خبر: 904085