دکتر ولایتی در دیدار با رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا

اروپا در منطقه سیاست های مستقل تری را داشته باشد

چهارشنبه 25 بهمن 1396 - 16:37
کد مطلب: 907403
دکتر ولایتی

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل تاکید کرد : جمهوری اسلامی ایران تجربیات ارزنده ای در اختیار دارد و کشورهای اروپایی می بایست سیاست های مستقل تری را در منطقه داشته باشند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایسکانیوز دکتر علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در اموربین الملل در دیدار با مک آلیستر رئیس و نمایندگان کشورهای اروپایی گفت : سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران در منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا و به تعبیر شما خاورمیانه همکاری متقابل با تمامی کشورهای منطقه به منظور ایجاد ثبات ، امنیت و صلح پایدار بوده و مخالفت با هر گونه دخالت خارجی هستیم .

وی افزود : همواره روابط جمهوری اسلامی ایران بر پایه تعامل و همکاری و برقراری ارتباطات نزدیک و صمیمانه بوده و با همه کشورهای همسایه و منطقه که بخش عمده ای از آنان به غیر از روسیه و ارمنستان را نیز کشورهای اسلامی تشکیل می دهند برای ایجاد ثبات همکاری داشته و داریم و روابط مسالمت آمیز و رفت و آمدهای بسیاری میان کشورهای منطقه و جمهوری اسلامی ایران وجود دارد.

ولایتی در پاسخ به سوالی به تحولات اخیر در عراق ، سوریه و لبنان اشاره و گفت : تحولات اخیر در منطقه بسیار مهم است و حضور ایران در این عراق و سوریه صرفا با دعوت دولت های قانونی این کشورها صورت پذیرفته و بی تردید اگر مقاومت و ایستادگی ایران در کنار ملت مظلوم منطقه نبود باید امروز شاهد حضور داعش و تروریسم که مخاطرات فراوانی را برای جهان به دنبال داشتند و نمونه هایی از این نایات را در کشورهای مختلف و از جمله اروپایی را ملاحطه کرده بودیم می بودیم و برای حفظ مقاومت و با دعوت دولت های قانونی برای مقابله با داعش حضور یافتیم و به این دعوت پاسخ دادیم.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل تصریح کرد: اگر جمهوری اسلامی ایران و محور مقاومت ایستادگی نمی کرد قطعا بغداد و دمشق در اختیار داعش قرار می گرفت و در حمایت از این دولت های قانونی تلاش کردیم و خوشحالیم که وضعیت عراق به مراتب بسیار بهتر شده و اکنون اوضاع آرام و دیگر فعالیتی هم علیرغم خواست برخی از توطیه گران در جهت تجزیه وجود ندارد .

وی همچنین به نقش اروپا در حل مسایل و مناقشات بین المللی و منطقه ای اشاره و تاکید کرد : جمهوری اسلامی ایران تجربیات ارزنده ای در اختیار دارد و کشورهای اروپایی می بایست سیاست های مستقل تری را در منطقه داشته باشند.

در ادامه مک آلیستر، رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا دراین دیدار گفت: ما با هیاتی دیپلماتیک از آلمان، اتریش، اسپانیا و حزب اروپا به تهران سفر کردیم.

وی آقای ولایتی را دیپلماتی محجوب توصیف کرد و اضافه کرد: ایران در حوزه پارلمانی بسیار فعال است که این موضوع در روابط میان ایران و اتحادیه اروپا بسیار تاثیر گذار است.

آلیستر تصریح کرد: پارلمان ایران در اوضاع بسیار فعالی از لحاظ دیپلماسی قرار دارد.

وی درباره محورهای دیدارش در تهران گفت: ما می تواتیم میان پارلمان های ایران و اروپا تفاهم نامه هایی داشته باشیم که این موضوع با توجه به موقعیت فعلی جهان بسیار مناسب است.

رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا اظهار داشت : باید به ایران بابت دیپلماسی خارجی و چنین مجلسی تبریک گفت.

156 / 156

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار