در گفت و گو با ایسکانیوز؛

نوذر شفیعی: ایران و هند به همدیگر وابستگی امنیتی دارند

یکشنبه 29 بهمن 1396 - 05:02
کد مطلب: 908171
نوذرشفیعی

کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه هرکشوری ممکن است برنامه ها و اهداف کوتاه مدت و بلند مدتی برای خود داشته باشد گفت: ایران چشم اندازی تحت عنوان سند 20ساله دارد که در این راستا جایگاه هند می تواند در تامین این هدف به ایران کمک کند .

نوذر شفیعی کارشناس مسائل بین‌الملل درباره تاثیرات سفر دکتر روحانی رئیس جمهور کشورمان به هند در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایسکانیوز گفت: هرکشوری ممکن است برنامه ها و اهداف کوتاه مدت و بلند مدتی برای خود داشته باشد در ابتدا هر دو کشور باید نسبت به اهداف یکدیگر شناخت داشته باشند سپس شناسایی ظرفیت های متقابل برای نیل به این اهداف است مثلا الان هند تمایل دارد که به یک قدرت بزرگ تبدیل شود؛ اگر هند بخواهد که به یک قدرت بزرگ تبدیل شود جمعیت، وسعت و توانمندی هسته ای را دارد، همچنین نیازمند سه مولفه دیگر شامل توانمندی اقتصادی، توانمندی سیاسی یعنی عضویت در شورای امنیت وتوانمندی های ژئوپولیتیک یعنی نفوذ ژئوپولیتیکی در مناطق مختلف است.

وی در ادامه افزود: ایران در دو حوزه کمک به رشد اقتصادی هند و کمک به توسعه نفوذ هند در مناطق مختلف از جمله خلیج فارس خاورمیانه و ... می تواند موثر واقع شود؛ همین برداشت راجع به ایران هم صادق است ایران در پی این است که به یک قدرت منطقه ای تبدیل شود؛ ایران چشم اندازی تحت عنوان سند 20ساله دارد که در این راستا جایگاه هند می تواند در تامین این هدف به ایران کمک کند .

نوذر شفیعی اظهار کرد: هند منهای ملاحظاتی که در ارتباط با امریکا دارد از ظرفیت های مختلفی برای کمک به جمهوری اسلامی ایران در رسیدن به اهداف و برنامه ها از جمله سند چشم انداز 20ساله و خیلی برنامه های دیگری که ممکن است در دستور کار داشته باشد به فرض تبدیل شدن به یک قدرت منطقه ای؛ همکاری با این کشورمی تواند برای ایران مفید باشد؛ در این خصوص باید برنامه ریزی ای برای استفاده از این ظرفیت ها در چهارچوب برنامه ها و رسیدن به اهداف مورد نظر انجام شود.

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره بحران های امنیتی در شبه قاره هند گفت: امروزه کشورهای جهان نوعی وابستگی متقابل امنیتی به هم دارند؛ هر کشوری تهدیدات مخصوص به خودش را دارد به عنوان مثال کشورهای چین و پاکستان برای هند یک تهدید محسوب می شود اما الزاما این دو برای ایران تهدید نیستند این تهدیدها خاص هند هستند کما اینکه ایران هم تهدیداتی دارد که خاص ایران است.

وی اضافه کرد:باوجود تمامی اینها یک سری تهدیدات مشترک مثل حفظ تامین امنیت انرژی ،مبارزه با تروریسم و مبارزه با آلودگی های زیست محیطی وجود دارد که اینها نیازمند همکاری مشترک کشورها است بنابراین در جاهایی که نوعی وابستگی متقابل امنیتی وجود دارد ایران و هند می توانند برای رفع آن تهدیدها وارد عمل شوند.

کارشناس مسائل بین‌الملل در پایان تصریح کرد: در دیدار اخیر رئیس جمهور و نخست وزیر هند رئیس جمهور اظهار داشته بود که هیچ موضوعی بین کشورهند و ایران وجود نداشت که در آن اشتراک نظر نداشته باشند و لذا این اشتراک نظرها می تواند زمینه مناسبی برای توسعه مناسبات و همکاری ها در حوزه های مختلف باشد.

304

190 / 156

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار