دکتر ولایتی در نشست علمی تمدن نوین اسلامی:

اقتدار جوامع اسلامی زمینه ساز تمدن نوین اسلامی است / اروپایی‌ها مسیحیت را از ریل توحید خارج کردند

چهارشنبه 2 اسفند 1396 - 18:07
کد مطلب: 909624
ب

افتتاحیه سومین هفته علمی تمدن نوین اسلامی عصر امروز با حضور رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی در سازمان مرکزی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری ایسکانیوز، رئیس هیئت موسس دانشگاه آزاد با بیان اینکه سوغات فرهنگ اروپا شرک است، تصریح کرد: هر وقت مسلمانان اقتدار داشتند، بیگانگان نتوانستند به جامعه‌شان نفوذ کنند، تمدن امروز بشر وامدار تمدن اسلامی است؛ اما اروپایی‌ها مسیحیت موحد را به مسیحیت تثلیثی تبدیل کردند و گفتند باید خدا را لمس کنیم لذا عیسی(ع) را خدا و مسیحیت را از ریل توحید خارج کردند.

دکتر علی‌اکبر ولایتی در افتتاحیه سومین هفته علمی تمدن نوین اسلامی که عصر امروز با حضور شخصیت‌های علمی و فرهنگی در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد با ارائه گزارش تفصیلی در خصوص ادوار تمدن نوین اسلامی و اتصال آن به تمدن نوین اسلامی، گفت: تمدن اسلامی طی سال‌ها مورد انکار غربی‌ها بوده، چرا که آنها برای اسلام تمدنی قائل نیستند.

وی افزود: زمانی متفکرین غربی از روی بغض و عناد، منکر وجود تمدن اسلامی می‌شدند و می‌گفتند حداکثر کار مسلمانان این بود که علوم قدیم یونان، روم و اسکندریه را حفظ و به عربی ترجمه کرده‌اند و امانت‌دار خوبی بوده‌اند. آنها اعتقاد دارند توسط مسیحیت از پیشرفت علمی عقب افتادند، ولی پس از آن و با رها کردن مسیحیت به عصر واقعی خود برگشتند، یعنی عصر بی‌خدایی و شرک و نگاه مادی به جهان.

دکتر ولایتی با اشاره به دلیل موثق برای اثبات وجود تمدن اسلامی، اظهار داشت: در این زمینه یک مثال مادی می‌زنم و آن این است که مهمترین اثری که از یونانی‌ها در حوزه پزشکی به جای مانده، کتاب حشایش دیسقوریدوس است که این کتاب در آن زمان به عربی ترجمه و دوباره به لاتین برگردانده شد که پایه داروسازی است. اگر مسلمانان فقط امانتدار بودند و چیزی به این کتاب اضافه نکردند، چرا تعداد داروها که ابتدا ۵۰۰ دارو بود بعد از مسلمانان به ۱۴۰۰ دارو رسید و تحویل اروپاییان شد و اکنون با عنوان کتاب «الجامع لمفردات الادویه و الاغذیه» موجود است.

رئیس هیات موسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: در قرن 17 یک کشیش هلندی در مدرسه عیسوی‌ها به شاگردان توصیه می‌کند که زبان عربی یاد بگیرید، چرا که عرب‌ها 300 دارو به آن چیزی که از یونانی‌ها گفته بودند، افزوده‌اند. آنها برای اینکه نمی‌خواهند اسمی از اسلام آورده شود، از کلمه عرب‌ها استفاده می‌کنند.

رئیس هیئت موسس دانشگاه آزاد بیان کرد: از سال‌ها قبل عده‌ای تلاش کردند نشان دهند اسلام تمدن داشته است چراکه بخش مهمی از تمدن امروز بشر مربوط به تمدن اسلامی است نه تمدن یونان و روم، از سوی دیگر کل مکاتب الهی از منطقه بین‌النهرین، فلسطین، شامات، عراق، جنوب ایران و کل ایران است.

دکتر ولایتی با بیان اینکه در کتاب «شفا» جمعاً 900 داروی مفرده و مرکبه وجود دارد، گفت: تا زمانی که کتاب «شفا» شیخ‌الرئیس به زبان لاتین ترجمه نشده بود، اروپایی‌ها و غربی‌ها از مقولات کلی خبر نداشتند تا اینکه با کتاب «شفا» آشنا شدند و از آن بهره‌های فراوان بردند.

وی با اشاره به رساله ذکریای رازی به نام «الشکوک علی جالینوس» گفت: ذکریای رازی بنا بر فهرست ابوریحان 180 کتاب و رساله و بنا بر فهرست ابن‌نقیم 237 کتاب داشته است. در کتاب «الشکوک علی جالینوس» یعنی نقد بر نقد بر نظرات جالینوس مطالبی گفته شده و می‌توان گفت اولین کتاب در طب اسلامی که 23 جلد است، توسط رازی نوشته شده است. این کتاب در 23 جلد به زبان فارسی ترجمه شده که بسیار راهگشاست.

رئیس هیات موسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی افزود: این کتاب، کلینیکی است، یعنی هر مطلبی که رازی در بیمارستان عضدی مطرح می‌کرده، به صورت دست‌نوشته موجود بوده و این دست‌نوشته‌ها توسط یکی از وزرای آل‌بویه به قیمت گزافی از خواهر ذکریای رازی خریداری شد و بعد از آن به صورت کتاب درآمد. این موضوع نشان دهنده این است که ایرانیان در گذشته نیز به حق کپی‌رایت اعتقاد داشته‌اند، چرا که وزیر آل‌بویه می‌توانست با توسل به زور دست‌نوشته ها را بگیرد.

دکتر ولایتی در ادامه با اشاره به مبحث ریاضی در دوران تمدن اسلامی گفت: اصولاً پایه‌گذار مبحث جبر مسلمانان هستند. اسم جبر از جِبران می‌آید که اولین بار محمدبن موسی خوارزمی کتاب جبر و مقابله را نوشت و بنابراین علم جبر توسط مسلمانان پایه‌گذاری شد.

وی خاطرنشان کرد: لگاریتم و حل معادلات درجه 2 و 3 و 4 نیز در زمان مسلمانان بود، بنابراین پیشرفت ریاضیات در تاریخ اسلام زبانزد است. می‌توان گفت حدود 1300 ریاضیدان با تألیفات خود در تاریخ اسلام احصاء شده‌اند.

رئیس هیات موسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به پیشرفت تاثیر مسلمانان در حوزه نجوم گفت: شخصی به نام کندی آمریکایی که محقق تاریخ علم است، کتابی تألیف کرده که اثبات می‌کند دانشمندانی که قبل از کپرنیک ادعا کردند که زمین به دور خود و به دور خورشید می‌چرخد، مربوط به مسلمانان بوده‌اند. دانشمندان قبل از کپرنیک از جمله ابوریحان، خواجه نصیر، مؤیدالدین عرضی دمشقی و شیرازی ادعا داشتند که زمین به دور خود و خورشید گردش می‌کند.

وی افزود: درخصوص خط استوا باید اشاره کنم که یونانی‌ها هنگامی که خط استوا را اندازه گرفتند، گفتند 73هزار کیلومتر است و این در حالی است که طبق محاسبات ابوریحان، خط استوا حدود 41هزار کیلومتر بود یعنی همان عددی که امروز دانشمندان به آن اعتقاد دارند.

دکتر ولایتی درخصوص نقش مسلمانان در فلسفه گفت: کاری که مسلمانان در این حوزه انجام دادند، بی‌نظیر است. تا زمانی که کتاب «شفا» شیخ‌الرئیس به زبان لاتین ترجمه نشده بود، اروپایی‌ها و غربی‌ها از مقولات کلی خبر نداشتند تا اینکه با کتاب «شفا» آشنا شدند و از آن بهره‌های فراوان بردند.

وی خاطرنشان کرد: با این مقدمات مشخص می‌شود که مسلمانان نقشی اساسی در شکل‌گیری تمدن داشته‌اند. یک نمودار وجود دارد که دوره‌های تمدن اسلامی از دیدگاه مالک بن نبی را نشان می‌دهد که شامل سه مرحله روح، عقل و غریضه است که غلط است. در منحنی که ما براساس تحقیقات درخصوص سیر تاریخی فرهنگ و تمدن اسلامی طراحی کرده‌ایم، تمام علوم از جمله ریاضیات، فیزیک، فلسفه و همه علوم دقیقه، تجربی و انسانی مربوط به هر دوره در آن جای دارد. در این منحنی تمدن اسلامی تا قرن چهارم به اوج خود می‌رسد و پس از آن یک سقوط آزاد دارد. در قرن پنجم که مصادف با جنگ‌های صلیبی و حمله مغول‌هاست، روند تمدن نزولی است.

وی به تاثیر جنگ‌های صلیبی و حمله مغولان بر افت جریان تمدن اسلام اشاره و تاکید کرد: هر وقت مسلمانان اقتدار داشتند به دانش بها دادند، اما جنگ‌های صلیبی و حمله مغولان باعث شد این سیر متوقف شود. نیشابور یک میلیون نفر جمعیت و ۱۲ هزار حمام داشت اما با حمله مغول همه اینها تخریب شد. بعدها چند حکومت اسلامی از جمله عثمانی، صفویه تشکیل شد که مرکزیت اسلامی داشتند.

دکتر ولایتی افزود: نتیجه اینها افت تمدن بین قرن‌های پنجم و ششم تا هشتم و نهم است. از آن تاریخ به بعد دوباره سیر تمدن صعودی می‌شود.

وی با بیان اینکه این اطلاعات بر اساس محاسبات تعداد دانشمندان، کتاب‌ها، نظریات و ابتکارات است، گفت: این موضوع نشان می‌دهد هر زمان که مسلمانان قدرت و استقلال و اقتدار داشته‌اند، به دانش و تمدن بها داده‌اند.

رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: مسلمانان پس از به قدرت رسیدن، سه حکومت عثمانی، صفوی و گورکانی را تشکیل دادند و بار دیگر به علم توجه کردند. بعد از قرن 11 هجری قمری بار دیگر به خاطر استعمار انگلیسی‌ها و فرانسویان این اقتدار از بین رفت و توجه به علم در کشور‌های اسلامی بار دیگر کاهش یافت.

وی در ادامه به سیر تمدن اسلامی از آغاز تا کنون اشاره کرد و مراحل تکوین تمدن اسلامی را برشمرد و افزود: اسلام از دعوت شروع شد و پیامبر(ص) در مکه ۱۳ سال مردم را به اسلام دعوت کردند، سپس در مدینه حکومت تشکیل شد، در مرحله سوم اسلام تا رسیدن به تمدن‌های قدیمی و مجاور خود گسترش پیدا می‌کند.

رئیس هیئت موسس دانشگاه آزاد ادامه داد: مرحله چهارم مرحله انتقال متقابل فرهنگ اسلامی و فرهنگ و تمدن به کشورهای مجاور بود و در این مرحله انتقال فرهنگ اسلامی به کشورهای دیگر آغاز شد. این انتقال با ترجمه، انتقال کتاب‌های کتابخانه‌ها و انتقال دانشمندان صورت می‌پذیرد که این مسئله به مسلمانان ضرباتی وارد کرد.

وی با اشاره به مرحله پنجم افزود: مرحله بعدی عصر خودجوشی و شکوفایی تمدن اسلامی و جوشش تمدن اسلامی است که از خود آن و درون شروع شده، مرحله ششم، عصر شکوفایی فرهنگی اسلامی و ادبیات عرفانی بود که این هم بعد از حوزه تجربیات و علوم طبیعی بوده است.
وی افزود: مراحل هفتم و هشتم، عصر شکوفایی هنر و معماری بوده که آخرین مرحله تمدن اسلامی عصر گذشته بود و بعد هم در مرحله هشتم عصر رکود تمدن اسلامی بود.

دکتر ولایتی در پایان گفت: مراحل پایانی، عصر اولین تجدد حیات جهان اسلام و نهایتا بیداری اسلامی است. هر وقت مسلمانان اقتدار داشتند، بیگانگان نتوانستند به جامعه آنها نفوذ کنند، بیداری اسلامی از ۲۰۰ سال پیش شروع شده و در منطقه ادامه دارد. همانطور که در تاریخ مشاهده می‌کنیم، در سایه اقتدار جوامع اسلامی است که می‌توان به رشد علمی و تمدن اسلامی امیدوار بود.

179 / 174

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار