76 درصد بار بیماری ها، مربوط به بیماری های غیر واگیر است

معاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، ضمن تاکید بر اینکه امروز یکی از نیازهای اصلی حوزه سلامت اجتماعی کردن سلامت است گفت: ما باید جامعه را نسبت به مسائل حوزه سلامت آگاه کنیم.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر علیرضا رییسی در همایش تقدیر از بهورزان نمونه که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، اظهار داشت: برای رسیدن به این موفقیت، مسئولین سایر ارگان ها نیز باید وارد عمل شوند زیرا در خصوص مسائل اجتماعی، اختیارات وزارت بهداشت تنها حدود 25 درصد است و 75 درصد دیگر به سایر سازمان ها و ارگان ها مربوط می شود.
معاون بهداشت وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی ضمن تقدیر از بهورزانی که در زمین لرزه کرمانشاه به ارائه خدمات دائم بهورزی پرداختند گفت: این افراد علیرغم اینکه خود و خانواده شان در این زلزله آسیب دیده بودند حتی یک روز کار خود را تعطیل نکردند که این اقدام، جای تقدیر دارد.
دکتر رییسی تصریح کرد: نظام شبکه ای که امروز در جامعه در حال خدمت است، دین بزرگی است که به همت پیشکسوتان این عرصه از حدود 50 سال پیش به دست ما رسیده است و هرگز نباید فراموش شود.

معاون بهداشت وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی به اهمیت کنترل بیماری های غیر واگیر اشاره کرد و افزود: امروزه 76 درصد بار بیماری ها مربوط به بیماری های غیر واگیر است و ما باید بتوانیم همان گونه که در گذشته در کنترل بیماری های واگیر دار در کشور موفق بوده ایم در این حوزه نیز موفق عمل کنیم.

دکتر رییسی به مطرح شدن نام ایران در منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت EMRO اشاره کرد و گفت: اگر این اتفاق رخ داده است به دلیل موفقیت ایران در پوشش بیش از 98 درصد مردم در خصوص بیماری های واگیر دار می باشد که این موفقیت مدیون نظام شبکه است.

وی گفت: زمانی از هر یک هزار تولد نوزاد 100 نوزاد جان خود را از دست می دادند که امروز این رقم به کمتر از 10 رسیده است و این در حالی است که شاخص مرگ و میر مادران باردار بین 50 و 60 بود که امروز به کمتر از 18 رسیده است.
معاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه اکنون ایران در منطقه موفق شده است بیماری مالاریا را کنترل کند، گفت: در حال حاضر از هر 100 هزار نفر جمعیت در جهان 144 نفر به بیماری سل مبتلا می شوند که این آمار در افغانستان 280، در پاکستان 185 و روسیه 114 در هر صد هزار نفر جمعیت می باشد و این در حالی است که ایران به رقم 14 در 100 هزار نفر مبتلا به سل رسیده است.

دکتر رییسی، با تاکید بر اینکه در شبکه بهداشت به هیچ عنوان خدمات تکراری ارائه نمی شود گفت: این نکته بسیار مهمی است که در حوزه درمان دیده نمی شود و گاها می بینیم درمان های تکراری در محدوده های کوچک ارائه می شود.

وی با بیان اینکه شبکه ها باید به سمت الکترونیکی شدن پرونده های سلامت حرکت کنند گفت: در 15 سال گذشته یکی از خلاقیت های نظام شبکه طراحی فرم ها بود که اکنون بعد از گذشت دو دهه و آمدن تکنولوژی باید به سمت الکترونیکی شدن حرکت کنیم.

دکتر رییسی با تاکید بر آشنایی بهورزان با تکنولوژی تاکید کرد: وظیفه بهورز مدیریت سلامت است نه درمان و بر این اساس 90 درصد افرادی که به بهورز مراجعه می کنند باید افراد سالمی باشند که جهت پیشگیری از بیماری توسط بهورز مراقبت می شوند.

معاون وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه متاسفانه امروز در کشور از هر دو فردی که در سنین بالای 50 قرار دارند یک نفر مبتلا به فشار خون است گفت: از هر دو نفر مبتلا به فشار خون نیز یک نفر بی اطلاع از بیماری خود می باشد و این در حالی است که از هر دو نفری که از فشار خون اطلاع دارند تنها یک نفر به دنبال درمان می باشد.

دکتر رییسی بیان داشت: کشور ایران بسیار کم تحرک است و بیش از 60 درصد افراد بالای 25 سال آن با افزایش وزن روبرو هستند و این در حالی است که 30درصد افراد بالای 25 سال ابتلا به چربی خون را تجربه کرده اند.
وی با تاکید بر ایجاد پزشک خانواده در کشور بیان داشت: ایجاد پزشک خانواده و نظام ارجاع بر اساس قانون 4، 5 و ششم توسعه از نظر قانونی جزء وظایف ما به شمار می رود که در دوره قبل نیز زیر ساخت های آن به مقدار زیادی فراهم شد و اکنون در حوزه نرم افزاری کارهای خوبی در حال انجام است.
وی به 12 گام اجرایی در حوزه برنامه پزشک خانواده اشاره کرد و افزود: در سال 95، اعتباری بالغ بر دو هزار میلیارد تومان در حوزه پزشک خانواده اختصاص یافت که این مبلغ در سال 96 به یک هزار میلیارد تومان کاهش پیدا کرد و در حالی که بنا بود افزایش اعتباری در سال 97 داده شود.

دکتر رییسی ضمن تاکید اینکه عزم جدی در اجرای برنامه پزشک خانواده داریم خاطر نشان کرد: تربیت متخصصین پزشک خانواده از جمله اقدامات خوبی است که در این راستا صورت گرفته است و از طرفی در نظر داریم پزشکان عمومی که در برنامه پزشک خانواده فعال هستند طی یک برنامه آموزشی شش ماهه که برای آنان تعریف شده است وارد سیستم کنیم.

701

کد خبر: 913493