سرباز معلمان رشته‌های فنی در هنرستان‌ها به کار گرفته می‌شوند

شنبه 25 فروردین 1397 - 09:57
کد مطلب: 931708
سید مصطفی آذرکیش

مدیرکل دفتر آموزش‌های کاردانش با بیان اینکه بر اساس برنامه ششم توسعه باید 50 درصد دانش‌آموزان متوسطه در هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش تحصیل کنند، گفت: سرباز معلمان رشته‌های فنی در هنرستان‌ها به کار گرفته می‌شوند.

به گزارش ایسکانیوز ،سید مصطفی آذرکیش مدیرکل دفتر آموزش‌های کاردانش وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو در خصوص «برنامه جامع آموزش کاردانش و فنی و حرفه‌ای»، اظهار داشت: با توجه به نام گذاری سال جاری با عنوان حمایت از کالای ایرانی از سوی رهبر معظم انقلاب، اعتقاد داریم هنرستان‌ها یکی از مراکز مهم برای تحقق اقتصاد مقاومتی و شعار حمایت از کالای تولید داخل است.

وی ادامه داد: تربیت نیروی انسانی برای بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعت و هنر در هنرستان‌ها در حال شکل گیری است و کمک می‌کند بتوانیم تولید داخلی را تأمین کنیم؛ چراکه آموزش‌ها در هنرستان‌ها متناسب با نیاز بازار کار است و این موضوع باعث کاهش نرخ بیکاری شده و تولید محور است.

مدیرکل دفتر آموزش‌های کار دانش وزارت آموزش و پرورش بیان داشت: در برنامه ششم توسعه کشور تکلیف شده است تا پایان این برنامه، باید 50 درصد دانش‌آموزان متوسطه در هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش تحصیل کنند؛ در نتیجه می‌طلبد نیاز خود در تأمین نیروی انسانی و تجهیزات و امکانات هنرستان‌ها به صورت سالانه مطالبه کنیم.

آذرکیش خاطرنشان کرد: با سه ساله شدن هنرستان‌ها، نیازهای ما جدی هستند و عمده تلاش ما برای رفع نیازها در بخش استخدام نیروی انسانی و تجهیز امکانات هنرستان‌هاست.

وی تصریح کرد: اخیراً 52 میلیارد تومانی که در بودجه سال 96 اختصاص داده شده بود، به صورت صددرصد تخصیص داده شده و به ادارات کل استانها ابلاغ شد، اما آنچه تجربه موفق کشورهای مختلف است، مشارکت جدی متقاضیان آموزش‌های مهارتی و بهره برداران به خصوص صنایع، اصناف و مؤسسات خدماتی و تولیدی است؛ چراکه قرار است در پایان تحصیل و اخذ مدرک دیپلم، گروه اول فارغ التحصیلان بلافاصله وارد بازار کا‌ر شوند و باید متناسب با آموزش ما باشد و مشارکت این بخش‌ها ضروری است.

مدیرکل دفتر آموزش‌های کاردانش وزارت آموزش و پرورش در خصوص «جذب نیروی انسانی به عنوان هنرآموز و استاد کار در شاخه کاردانش»، متذکر شد: آموزش و پرورش به دو روش جذب نیرو دارد؛ بخشی از طریق آزمون استخدامی و بخش دیگر از طریق دانشگاه فرهنگیان است و به این شکل بخشی از نیروی انسانی مورد نیاز برای پایه دوازدهم هنرستانها تأمین می‌شود.

آذرکیش گفـت: بخش دیگر تأمین نیروی مورد نیاز برای هنرستان‌ها به این شکل است که از شاغلین در هنرستان‌ها شامل هنرآموزان، استادکاران و سرپرستان کارگاه‌ها به صورت «حق التدریس شاغلین» و اضافه کار استفاده می‌شود.

وی بخش دیگر تأمین نیروی انسانی مورد نیاز هنرستان‌های کاردانش را در بخش برون سپاری عنوان کرد و افزود: امسال در بودجه سنواتی ردیف برون سپاری 66 میلیارد تومانی در نظر گرفته شده است که این بودجه در استان‌ها توزیع می‌شود.

مدیرکل دفتر آموزش‌های کاردانش وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه میزان بودجه در این خصوص برای هر استان‌، متفاوت است، یادآور شد: استان‌های خراسان رضوی و اصفهان بیشترین هنرجو را در برون سپاری کاردانش دارا هستند و استان‌های کرمانشاه، ایلام، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد تعداد هنرجویان کمتری دارند که در نتیجه، میزان اعتبار تخصیصی به آنها متفاوت است.

آذرکیش با بیان اینکه اجرای ماده 28، حق‌التدرس شاغلین و برون سپاری در مجموع راه‌های تأمین نیروی انسانی برای استقرار پایه دوازدهم است، افزود: بخشی از سرباز معلمان که فنی هستند به صورت استادکار و برای مناطق کم برخوردار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فارس

۷۰۶

176 / 165

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار