کار کودکان کمتر از 15 سال ممنوع است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان با اشاره به اینکه کار کودکان کمتر از 15 سال ممنوع است، گفت: در صورت فعالیت و کار کودکان در هر مکانی در سنین زیر 15 سال، اداره کار به محض شناسایی برخورد خواهد کرد و هر فرد و هر کارگاهی نمی‌تواند این کودکان را به کار وادارد.

به گزارش ایسکانیوز، برهان صلواتی امروز (8 اردیبهشت) در همایش روز جهانی ایمنی و بهداشت کار، با اشاره به اینکه اشتغال و بیکاری مهمترین مسئله مورد بحث در خصوص اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی است، اظهار کرد: گرچه ایجاد اشتغال یکی از جدی‌ترین دغدغه‌های دولت است اما تنها مسئولیت و دغدغه اداره کار نیست.

وی توجه به نیروی کار را تنها یکی از وظایف وزارت کار دانست و افزود: کارگری که کار می‌کند صاحب فکر و اندیشه، هنر و مهارت است و سرمایه‌ای برای کارگاه و جامعه محسوب می‌شود که در صورت بروز هر گونه آسیب برای این قشر نه تنها کارگاره بلکه جامعه نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان عنوان کرد: وظیفه ما بازرسی از واحدهای کارگری به جهت حفظ ایمنی کارگران و آموزش کارفرمایان است که اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی همواره وظیفه خود را در این زمینه انجام داده است.

وی کار کودکان را معضلی اجتماعی دانست و تصریح کرد: کودکی تعریف اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی خاصی دارد که باید مانع از ورود کودکان به عرصه کار شود اما متاسفانه گاها مشکلات اقتصادی خانواده‌ها، موجب ورود کودکان به عرصه کار و فعالیت در سنین پایین می‌شود که این امری پسندیده نیست.

صلواتی با اشاره به اینکه کار کودکان کمتر از 15 سال ممنوع است، گفت: در صورت فعالیت و کار کودکان در هر مکانی در سنین زیر 15 سال، اداره کار به محض شناسایی برخورد خواهد کرد و هر فرد و هر کارگاهی نمی‌تواند این کودکان را به کار وادارد.

وی در خصوص راهکار رفع و ریشه کن کردن این معضل، بیان کرد: دولت تنها یک ضلع حل این مشکل است و سازمان ها، نهادها، موسسات خیریه و مردم همه باید دست به دست هم داده و کار کودکان را به حداقل برسانند و در صورتی که کودکی هم کار می‌کند، باید در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی حضور و مشارکت مردم در رفع این مشکل را تاثیرگذار دانست و خاطرنشان کرد: هیچ توسعه سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جز با مشارکت و همراهی مردم ممکن نخواهد بود.

وی بر مصرف کالای ایرانی به منظور حمایت از کارگران ایرانی تاکید کرد و یادآور شد: کلید حل معمای مسئله اقتصادی ایران، مصرف کالای داخلی است و شرط استفاده مردم از کالای داخلی نیز افزایش کیفیت است.

901/900

کد خبر: 935765