عرضه نفت و گاز یورو ۴ از اوایل خردادماه

دوشنبه 17 اردیبهشت 1397 - 16:38
کد مطلب: 947751
موسوی خواه

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی گفت: از ابتدای خرداد ماه عرضه نفت گاز یورو 4 در تمام مسیرهای مواصلاتی آغاز می شود.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ موسوی خواه، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در نشست خبری که در نمایشگاه بین المللی نفت برگزار شد با اشاره به برنامه های تدوین شده و مهم سال 97 اظهار کرد: اجرای طرح کهاب در انبارهای نفت است که در جایگاه آزادی در هر سه بخش راه اندازی شد.

او گفت: با توجه به اینکه هزینه زیادی را جایگاه دارها متحمل می شوند، مسئولین شرکت ملی پخش، سیستم های موجود در دنیا را بررسی کردند و بهترین روش فرآیند برای جذب سرمایه گذار انتخاب شده است.

موسوی خواه تاکید کرد: سرمایه گذارهای متعددی متقاضی انجام سرمایه گذاری بودند که اقبال به سرمایه گذاران داخلی در این طرح بیشتر استف در این طرح سرمایه گذار طی 2 تا 4 سال اصل سرمایه خود را دریافت می کند.

او افزود: یکی دیگر از اقدامات شرکت ملی پخش پیگیری اجرای سیستم های کنترل سرعت و مسیر در کلیه خودروهای نفتگاز سوز است و امیدواریم امسال بتوانیم سوخت تمام خودروهای نفت گازسوز را بر اساس پیمایش تأمین کنیم که از طریق ستاد مبارزه با قاچاق سوخت پیگیری می کنیم.

او تاکید کرد: با توجه به اینکه هزینه زیادی را جایگاه دارها متحمل می شوند، مسئولین شرکت ملی پخش سیستم های موجود در دنیا را بررسی کردند و بهترین روش فرآیند برای جذب سرمایه گذار انتخاب شده است.

او افزود: از ابتدای خرداد عرضه نفت گاز یورو 4 در تمام مسیرهای مواصلاتی آغاز می شود.

او با بیان این‌که ماه گذشته جایگاه عرضه سوخت آزادی به تجهیزات کهاب مجهز شد، افزود: طرح کهاب (کاهش، هدایت، انتقال و بازیافت) در این جایگاه عرضه سوخت در سه بخش تخلیه نفتکش، نقل و انتقال به مخزن و فروش فرآورده به‌طور کامل اجرایی شد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تصریح کرد: هم‌اکنون در محدوده شهری این جایگاه به هیچ عنوان بوی بنزین استشمام نمی‌شود.

به گفته موسوی‌خواه، مرحله بعد تبدیل بخارات جمع‌آوری شده به بنزین باکیفیت است که افزون بر مزیت زیست محیطی و افزایش ایمنی جایگاه‌های عرضه سوخت، سودده نیز خواهد بود.

او تصریح کرد: البته جایگاه‌داران باید هزینه زیادی را برای اجرای طرح کهاب متحمل شوند، اما این طرح سرانجام سودآور خواهد بود.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ادامه داد: دو تا چهار سال آینده، اصل و سود سرمایه به سرمایه‌گذار باز می‌گردد و تا ۱۵ سال هم دوره نگهداشت تاسیسات و تجهیزات آن است که سود بنزین استحصال شده به جایگاه و سرمایه‌گذار باز می‌گردد.

او تاکید کرد: اجرای طرح کهاب با حضور سرمایه‌گذار بخش خصوصی موفق خواهد بود و امروز نیز یکی از متقاضیان سرمایه‌گذاری طرحی در همین زمینه ارائه داد.

موسوی خواه افزود: میزان صرفه‌جویی حاصل از اجرای طرح کهاب ۱,۵ تا ۲.۵ لیتر در هزار لیتر است.

نصب سیستم میترینگ در تمام جایگاه‌های عرضه سوخت

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‎های نفتی از تجهیز تمام جایگاه‎های عرضه سوخت به سیستم میترینگ ورودی به عنوان یکی دیگر از برنامه‎های شرکت ملی پخش در سال جاری نام برد و با بیان این که این سامانه تولید داخل خواهد بود، افزود: میترهای نصب شده مجهز به چگالی افزایش دما خواهد بود و همچنین دست‌اندازی‌های احتمالی به فرآورده را نیز نمایش خواهد داد.

او گفت: این شرکت از حضور سرمایه‌گذاران در این پروژه استقبال می‌کند.

موسوی‌خواه به پروژه کنترل سیستمی و بدون دخالت نفر در محموله‌های ورودی و خروجی انبارهای کشور اشاره کرد و افزود: این پروژه پارسال به عنوان نمونه در انبارهای ماهشهر و بندرعباس اجرا شد که امسال تکمیل می شود.

او اظهار کرد: در نظر داریم از این سامانه برای تمام انبارهای نفت کشور بهره ببریم، زیرا می‌توان اطلاعات انبار را به‌صورت آنلاین در همه جای کشور مشاهده کرد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‎های نفتی ادامه داد: همچنین در نظر داریم امسال کرایه حمل فرآورده‎ها را نه بر اساس بارنامه و به طور کاغذی، بلکه به صورت سیستمی تایید و بر اساس آن پرداخت کنیم.

موسوی‌خواه از حذف ۲۴۱ مرکز صدور چک در سراسر کشور در سال‌جاری خبر داد و اظهار کرد: هم اکنون ۳۷ مرکز در ۳۷ منطقه شرکت ملی پخش به طور سیستمی عملیات صدور چک و پرداخت‎ها را انجام می‌دهند.

به گفته او، اجرای این روش درشرکت ملی پخش، سلامت مالی و اداری بیشتری نسبت به گذشته ایجاد کرده است.

تخصیص نفت گاز یورو ۴ برای خودروهای دیزلی جدید

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‎های نفتی گفت: از ابتدای خرداد و تیرماه به خودروهای دیزلی که از سال ۹۶ به بعد شماره گذاری شده و مجهز به سیستم‎های جدید هستند، نفت گاز یورو ۴ تخصیص داده می‌شود.

او افزود: ۲۰۰ جایگاه به‌زودی وارد این طرح شده و در جاده‎های مواصلاتی کشور نفت گاز یورو ۴ را در اختیار خودروهای جدید دیزلی قرار خواهند داد.

مشتری مداری برای پخش یک اصل است

موسوی‌خواه همچنین در حاشیه نشست مطبوعاتی امروز خود در جمع خبرنگاران، درباره میزان مصرف سی‌ان‌جی گفت: بر اساس آمار، روزانه ۲۰ میلیون مترمکعب سی ان جی در کشور مصرف می‌شود.

او تعداد جایگاه‎های سی ان جی فعال در سراسر کشور را ۲ هزار و ۴۲۵ جایگاه اعلام کرد و افزود: رویکرد آتی ما به سوی خصوصی‌سازی است، بخش خصوصی نسبت به بخش دولتی ۲ برابر کارمزد دریافت می‌کند که شامل بازگشت سرمایه و سود جایگاه‌دار است، با این وصف امیدواریم بخش خصوصی به این سمت گرایش بیشتری داشته باشد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‎های نفتی، نوع خودرو، دسترسی به جایگاه‎ها و قیمت تمام شده حامل‎های انرژی را عامل تحریک در مصرف کننده عنوان کرد و ادامه داد: قیمت مناسب و دسترسی آسان به جایگاه‎ها از جمله امکاناتی هستند که به خوبی در کشور ما فراهم شده‌اند.

موسوی خواه، با اشاره به این‎که راه‌اندازی جایگاه‎های نصب در ارتفاع، از دیگر اقدام‎های این شرکت برای رفاه مصرف‌کنندگان به‌منظور دسترسی آسان به جایگاه‎های سی ان جی است، اظهار کرد: این جایگاه‌ها به ویژه در مناطقی که محل تجمع خودروها و تاکسی‌داران است، راه‌اندازی می‌شوند و هدف از این کار ایجاد دسترسی آسان برای مصرف‌کنندگان است، زیرا در شرکت ملی پخش اصل بر مشتری مداری است.

موسوی خواه در پاسخ به سوالی مبنی بر برنامه‎های شرکت ملی پخش فرآورده‎های نفتی در سال جاری، توسعه جایگاه‎ها را از مهم‌ترین اهداف این شرکت در سال ۹۷ اعلام کرد و گفت: توسعه ۱۵۰ جایگاه از جمله برنامه‎های شرکت ملی پخش در سال ۹۷ است که ۷۵ جایگاه از سوی بخش خصوصی اجرایی می‌شود، همچنین ۲۵ جایگاه کوچک مقیاس نیز راه‌اندازی می‌شود.

اقدام‎های شرکت پخش شفاف است

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‎های نفتی در پاسخ به سوالی مبنی بر ایجاد رقابت در میان سوخت‎رسان‌های سیار و ورود چند شرکت به این کسب‌وکار، گفت: فضا برای حضور سرمایه‌گذاران باز است.

او افزود: هم اکنون خودرویی که برای سوخت‎رسانی ارائه شده از نظر ما قابل تردد در سطح شهرتهران نبود؛ بنابراین یک خودرو بهتر سفارش داده شده که تا پایان اردیبهشت ماه ساخته می‌شود و در صورت رضایت، ساخت و عرضه آن گسترش می یابد.

موسوی خواه با تاکید بر این‎که اقدام‎های شرکت ملی پخش کاملا شفاف است و هیچ رانتی در این شرکت وجود ندارد، در پاسخ به این پرسش و درباره دستگاه‎های سوخت‌رسانی سیار اظهار کرد: با ۵۱ دستگاهی که اکنون فعال هستند پاسخگوی نیاز شهروندان هستیم. در این مدت یک میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر سوخت توزیع شده و هزار مرتبه سوخت‌رسانی انجام شده است، همچنین ۳۰ هزار مرتبه دانلود اپلیکیشن انجام شده است.

او، در پاسخ به این سوال که آیا جایگاه‌داران برای نقل و انتقالات مالی با مشکلاتی مواجه هستند، با اشاره به این‎که هیچ جایگاهی به دلیل مشکلات مالی و نقل و انتقالات بانکی تعطیل نشده است، درباره سامانه شاپرک توضیح داد: تمامی جایگاه‎هایی که روزانه حتی یک مرتبه خرید سوخت انجام می‌دهند بدون هیچ مشکلی با سامانه شاپرک کار می‌کنند، اما در برخی کلانشهرها برای تعدادی از جایگاه‎هایی که خریدهای کلان و مداوم دارند مکاتباتی با بانک مرکزی انجام داده‌ایم تا زمان ۲۴ ساعته این جایگاه‎ها را افزایش دهند، البته هنوز پاسخی به مکاتبه ما داده نشده است.

موسوی خواه در پایان سخنان خود، به ارائه توضیحاتی درباره استفاده این شرکت از محصولات ساخت داخل پرداخت و تصریح کرد: ما توانسته‌ایم بخش زیادی از نیاز خود را از محل کالاهای ساخت داخل تامین کنیم. نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز،پالایش و پتروشیمی نقطه اتصال خوبی میان تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان است و اکنون نیز از همه تولیدکنندگان دعوت می‌کنیم با دیدن غرفه‌ها و کالاها، یاری‎گر خوبی برای تامین بخش باقی مانده کالاهای مورد نیاز ما باشند.

۴۰۲

169 / 161

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار