اختتامیه سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران؛

صالحی: جریان تولید علم در کشور رشد داشته است

شنبه 22 اردیبهشت 1397 - 18:44
کد مطلب: 948816
مراسم اختتامیه سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: جریان تولید علم در کشور به گونه‌ای است که کتاب‌های علمی تعداد قابل توجهی دارند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایسکانیوز، سیدعباس صالحی در مراسم اختتامیه سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عصر امروز در مصلای امام خمینی، گفت: در بخش ارزی به ارتباط شرایطی که در کشور بود و تلاطمی که وجود داشت بخش بین‌الملل نمایشگاه دچار مشکلاتی بود که با پیگیری‌های آقای جهانگیری حل شد و تنها نکته کوچکی وجود دارد که با تعامل ایشان حل خواهد شد. امیدواریم که ناشران خارجی به سرعت بتوانند که تفاوت ارزی خود را دریافت کنند.

وی به تاثیرات نمایشگاه کتاب تهران اشاره کرد و گفت: نمایشگاه کتاب تهران بر اقتصاد نشر و بر دیپلماسی فرهنگی ما موثر است. همچنین نشر گرچه بخشی از بدنه فرهنگ است اما با اشتغال رابطه تنگاتنگی دارد. ما در صنعت نشر با 200 رشته شغلی مواجه هستیم. حجم نشر ایران در بردارنده عناوین متمرکز و عناوین غیرمستقیم است. وقتی نمایشنامه‌ای تولید می‌شود از دل آن نمایشنامه تئاتر بر می‌خیزد. بنابراین بحثی که ما در حوزه اشتغال نشر داریم می‌تواند حوزه نشر را بیش از گذشته مورد توجه قرار داد.

وی ادامه داد: نمایشگاه کتاب تهران از زاویه‌های متعددی قابل توجه است، مهمترین اتفاق فرهنگی کشور است. در هیچ فضای دیگری در این سرزمین و مرز و بوم نمی توان چنین تجمعی را مشاهده کرد، این که در دو روز گذشته براساس آمار جمعیت‌شناسی 600 هزار نفر از نمایشگاه کتاب بازدید داشته‌اند، در حالی که زمانی یک بازی دربی رخ می‌دهد فضای استادیوم 100 هزار نفری چنین تجمعی را تجربه می‌کند ما در دو روز گذشته نیم میلیون جمعیت را تجربه کردیم. این مایه مباهات است که مردم ما با فضای فرهنگی چنین الفتی دارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: یکی از فضاهای مورد توجه در این سال‌های نشر این است که حوزه تسهیلات بانکی یا زیرساخت‌هایی که می‌تواند منجر به افزایش شغل شود، باید مورد توجه قرار گیرد. صنعت نشر به عنوان اقتصاد محجوب شناخته شود که می‌تواند به طور جدی در ارتباط با شغل افزایی حضور جدی‌تری داشته باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: تاکیدات رهبر انقلاب، دولت و رئیس جمهور بر این است که ما جریان توسعه علمی را در کشور مورد توجه قرار دهیم. توسعه علمی کشور اجزایی دارد و یکی از این اجزا تولیدات حوزه علم و کتاب‌های این حوزه است. ما در 40 سال گذشته یک میلیون و 330 هزار عنوان کتاب چاپ کرده‌ایم که 667 هزار عنوان آن چاپ اول است. جریان تولید علم در کشور به گونه‌ای است که کتاب‌های علمی تعداد قابل توجهی دارند.

صالحی به صنعت نشر از دریچه دیپلماسی اشاره کرد و گفت: صنعت نشر را همچنین باید از دریچه دیپلماسی فرهنگی و عمومی نیز دید. ایران از طریق صنعت نشر با جهان ارتباط برقرار می‌کند، از 22.9 درصد کتاب‌های منتشر شده طی 40 سال گذشته در بخش ترجمه است. ما از طریق ترجمه با اقصی نقاط جهان در ارتباط هستیم. کتاب خط اعتباری ما با جهان است و ما جهان را با کتاب می‌شناسیم و با آن ارتباط برقرار می‌کنیم. کتاب به عنوان فرصت اشتغال، توسعه علم و پل ارتباط فرهنگی است.

**حدود 130 میلیارد تومان کتاب در این دوره فروخته شد

امیر مسعود شهرام نیا قائم مقام سی و یکمین نمایشگاه کتاب بین المللی کتاب تهران با اشاره به حضور بیش از 2100 ناشر در بخش داخلی و بیش از 550 ناشر در بخش خارجی و عرضه بیش از 500 هزار عنوان کتاب در این بخش ها گفت: امسال 80 هزار متر مربع از 130 هزار متر فضای نمایشگاه، در سالن های دائمی و مسقف برپا شد.

وی با اشاره به حضور 53 کشور در سی و یکمین نمایشگاه کتاب تهران به مشارکت صربستان به عنوان کشور مهمان و تونس به عنوان شهر مهمان در این دوره پرداخت و گفت: در این نمایشگاه بیش از 200 نشست مختلف در سراها و تالارهای نمایشگاه کتاب برگزار شد.

قائم مقام سی و یکمین نمایشگاه کتاب بین المللی کتاب تهران با اشاره به برپایی برنامه هایی مرتبط با 40 سالگی انقلاب اسلامی در نمایشگاه سی و یکم از مشارکت 70 دستگاه با برگزارکنندگان نمایشگاه کتاب سخن گفت و در رابطه با میزان فروش کتاب در این دوره هم اعلام کرد: برآوردهای ما که مبتنی بر آمار سیستم پوز بانک عامل نمایشگاه و برخی پوزهای دیگر در این رویداد است، نشان می دهد حدود 130 میلیارد تومان کتاب در این دوره فروخته شد.

**غرفه های برتر

در این مراسم، ضمن اعطای جایزه به سفرای صربستان (کشور مهمان ویژه) و تونس (شهر مهمان) در نمایشگاه کتاب تهران، غرفه های برتر بخش های مختلف این نمایشگاه به شرح زیر معرفی شدند:

بخش ناشران عمومی:

در این بخش غرفه انتشارات کارنامه به عنوان غرفه برتر ناشران تهرانی در غرفه انتشارات مرصل به عنوان غرفه برتر ناشران شهرستانی معرفی شدند. در این بخش همچنین غرفه بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه شایسته تقدیر شناخته شد.

در بخش ناشران دانشگاهی غرفه رویان پژوه به عنوان غرفه برتر معرفی شد.

در بخش ناشران کودک و نوجوان غرفه انتشارات طوطی به عنوان غرفه برتر ناشران تهرانی و غرفه انتشارات حدیث نینوا به عنوان غرفه برتر ناشران شهرستانی معرفی شدند. در این بخش غرفه انتشارات زعفران شایسته تقدیر شناخته شد.

در بخش ناشران آموزشی غرفه انتشارات «واله» به عنوان غرفه برتر و غرفه انتشارات تخته سیاه به عنوان غرفه شایسته تقدیر معرفی شند.

در بخش ناشران دیجیتال غرفه چهره پردازان عصر نو به عنوان غرفه برتر شناخته شد.

در بخش ناشران خارجی غرفه انتشارات پارسیان به عنوان غرفه برتر و غرفه انتشارات آوند دانش و غرفه انتشارات ویژه نشر به عنوان غرفه های شایسته تقدیر معرفی شدند.

در بخش جنبی غرفه سازمان ورزشی شهرداری تهران به عنوان غرفه برتر شناخته شد.

در بخش رسانه، غرفه پایگاه خبری و تحلیلی پارسینه شایسته تقدیر شناخته شد.

500

160 / 160

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار