تجدیدنظراساسی در معاونت فرهنگی دانشگاه کاشان، انجام شود

جمعه 8 تیر 1397 - 14:19
کد مطلب: 959361
38

معاون فرهنگی وزارت علوم گفت: عدم پاسخگویی مسئولین و ریاست دانشگاه کاشان به مطالبات دانشجویان ، زیبنده‌ی یک مسئول دانشگاه نیست.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز ،دکتر غفاری معاون فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دیدار نمایندگان کانون ها و تشکل های دانشجویی دانشگاه کاشان مطرح کرد: بنده به آقای دکتر زراعت و معاون فرهنگی ایشان دکتر ستار تذکر خواهم داد که این رویّه، رویّه ی اداره ی دانشگاه نیست. باید یک تجدیدنظر اساسی در معاونت فرهنگی دانشگاه کاشان بشود.

دبیران و نمایندگان تعدادی از کانون ها و تشکل های دانشجویی دانشگاه کاشان که در ماه های اخیر اعتراضات گسترده ای به اوضاع فرهنگی دانشگاه و مشکلات و بی قانونی های معاونت فرهنگی در سال های اخیر داشتند، پس از اینکه که با عدم پاسخگویی مسئولین و ریاست دانشگاه و واکنش «هرکاری دوست دارید بکنید» مواجه گردیدند؛ در راستای اقدامات مطالبه گرانه ی خود در دیداری با معاون فرهنگی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری مسائل و مشکلات فرهنگی دانشگاه کاشان را مطرح کرده و خواستار بهبود اوضاع فرهنگی دانشگاه و پیگیری مطالبات دانشجویان گردیدند.

در این دیدار دکتر غفاری ضمن ابراز تشکر از دغدغه مندی دانشجویان نسبت به مشکلات فرهنگی دانشگاه در پاسخ به بی قانونی های صورت گرفته در هیات نظارت و شورای فرهنگی دانشگاه کاشان تاکید کرد: تمام فعالیت هایی که در دانشگاه ها انجام می شود باید بر مدار قانون و بر اساس آیین نامه ها و دستورالعمل های تعریف شده باشد و در اجرای آن ها کاملا شفاف عمل شود که هم مسئولین دانشگاه و هم مجموعه های دانشجویی باید آن را رعایت کنند. این وظیفه ی مسئولین دانشگاه است که در چهارچوب قوانین هم بخشی از فعالیت های فرهنگی را رقم بزنند و هم نقش هدایتی و نظارتی خود را اجرا نمایند. دانشگاه یک نهاد علمی است و قوانین و اقتضائات خاص خود را دارد که باید رعایت شود و اگر در آن از مدار قانون خارج شویم با مشکلات متعددی روبرو خواهیم شد.

دکتر غفاری در پاسخ به بی تفاوتی مسئولین دانشگاه کاشان نسبت به معضلات فرهنگی و مطالبات دانشجویان خاطر نشان کرد: بخش قابل توجهی از مسائل و مشکلاتی که در دانشگاه اتفاق می افتد قطعا مربوط به مسئولین است و این را ما باید از آن ها بخواهیم رعایت کنند و قطعا خواهیم خواست. بنده از ریاست دانشگاه آقای دکتر زارعت خواهم خواست که اگر واقعا شرایط آن طور است که شما می فرمایید؛ باید یک تجدیدنظر اساسی در بحث معاونت فرهنگی دانشگاه کاشان بشود. البته باید حرف های آنان را هم شنید.

وی در رابطه با لزوم توجه ویژه به برنامه های دانشجویی و عدم برتری سایر برنامه های معاونت فرهنگی افزود: باید توزیع بهینه‌ای نسبت به امکانات دانشگاه برقرار شود؛ نباید بر روی اردوهایی نظیر اردوی مشهد که در سال یک یا دوبار برگزار می شوند، سخت گیری کرد ولی از آن طرف اردوی قشم و شیراز بدون هیچ سخت گیری برگزار شود.

دکتر غفاری در پاسخ به تلاش عده‌ای از مسئولین دانشگاه در سیاسی و تحریک شده نشان دادن مطالبات دانشجویان در رابطه با معضلات فرهنگی اظهار داشت: حتی اگر این فرض هم صحیح باشد، دلیل نمی شود که ما از مشکلات موجود صرف‌نظر و چشم پوشی کنیم. ما امروزه بیش از سایر اوقات به اجماع و اتحاد جریان های فکری مختلف در دانشگاه ها نیاز داریم. این درست نیست که ما در دانشگاه وقتمان را بگذاریم که چه طوری انرژی همدیگر را بگیریم و چه طوری برای یکدیگر هزینه درست کنیم.

معاون فرهنگی وزارت علوم همچنین ضمن تاکید بر لزوم تعامل و اثرگذاری متقابل دانشگاه و جامعه بیان داشت: ما انتظار داریم که دانشگاه به جایگاهی برسد که علاوه بر حل مشکلات اجتماعی خود، به قرارگیری جامعه در مسیر صلاح و رستگاری نیز کمک نماید.

دکتر غفاری در پایان ضمن قول مساعد برای پیگیری مسائل فرهنگی دانشگاه کاشان و برآورده کردن مطالبات دانشجویان گفت: این که مسئول دانشگاهی بگوید اگر من کاری کردم که کردم و اگر نکردم هر کاری دوست دارید بکنید؛ زیبنده‌ی یک مسئول دانشگاه نیست. بنده صحبت های شما را پیگیری می کنم و آقای دکتر زراعت هم خودشان و هم معاونشان آقای دکتر ستار باید پاسخگو باشند و به آنان تذکر خواهم داد که این رویّه، رویّه‌ی اداره‌ی دانشگاه نیست.
** بخش دوم گزارش این دیدار در خبرهای بعدی منتشر خواهد شد.

204

188 / 24

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار