پس از استعفای چند وزیر کابینه

بریتانیا طرح خود را برای پسابرگزیت منتشر کرد

جمعه 22 تیر 1397 - 10:19
کد مطلب: 961387
انگلیس

دولت بریتانیا، جزئیات سند پیشنهادی اقتصادی و امنیتی خود برای خروج مذاکرات برگزیت از بن‌بست را منتشر کرد.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از یورونیوز، این طرح که هفته گذشته در دولت بریتانیا تصویب شد، به استعفا و کناره گیری مهره‌های مهم کابینه ترزا می، انجامید. بوریس جانسون، وزیر خارجه، مایکل گوو، وزیر محیط زیست و یکی از بزرگترین حامیان برکسیت و همچنین دیوید دیویس، وزیر برگزیت در مخالفت با این طرح از دولت کنار کشیدند.

در این مطلب به سر فصل‌های اصلی طرح دولت که به گفته ترزا می پس از خروج از اتحادیه اروپا رابطه تجاری نزدیکی با این اتحادیه را دربر خواهد داشت ،می‌پردازیم :

تجارت کالا و خدمات مالی در طرح دولت بریتانیا پس از برگزیت

بر اساس این طرح تصویب شده، دولت بریتانیا موارد زیر را جهت خروج آسان از اتحادیه اروپا و خروج مذاکرات برگزیت از بن بست پیشنهاد کرده است:

بریتانیا قصد دارد «منطقه آزاد تجاری» و همچنین سیاست‌های تجاری مستقل داشته باشد تا بتواند تعرفه‌های محصولات خارج از اتحادیه اروپا را به طور مستقل تعیین کند.

بریتانیا به قوانین اتحادیه اروپا برای تجارت کالاهای کشاورزی، غذایی و دریایی همچنان متعهد می‌ماند اما این موضوع در مورد خدمات صدق نمی‌کند.

«مرز سخت» میان ایرلند شمالی که بخشی از بریتانیا است و جمهوری ایرلند که عضو اتحادیه اروپاست به دلیل پیمان صلح ایرلند شمالی اجرا نمی‌شود و «مرز نرم» نیز نیازمند حفظ مقررات گمرکی اتحادیه اروپا خواهد بود.

در صورت اختلاف در زمینه قوانین جدید مالی و تجاری بر اساس توافق کمیته فنی مشترک بریتانیا و اتحادیه اروپا آن را بررسی می‌کنند و البته پارلمان بریتانیا می‌تواند این قوانین را رد کند.

بریتانیا می‌تواند آزادانه با قوانین تجاری خود با سایر کشورهای جهان پیمان تجاری امضا کند.

بریتانیا سیاست‌های مشترک کشاورزی و شیلات اتحادیه اروپا را ترک خواهد کرد.

این کشور برای کالاهایی که با مقصد مصرف در اروپا وارد این کشور می‌شوند عوارض گمرکی در نظر می‌گیرد.

۱/۴میلیارد پوند از سرمایه مشتریان اروپایی در بریتانیاست و بسیاری از بانک‌ها و شرکت‌های مالی کشورهای اتحادیه اروپا در این کشور فعالیت می‌کنند.

پس از خروج بریتانیا از بازار یکپارچه اتحادیه اروپا، حق «گذرنامه مالی» این کشور حذف خواهد شد. این گذرنامه به شرکت‌های مالی اجازه تجارت آزاد و فروش خدمات و کالاهای خود در کشورهای اتحادیه اروپا را می‌داد.

قوانین مهاجرتی بریتانیا

در سند دولت بریتانیا، این کشور تردد آزادانه میان اتحادیه اروپا و خود را قطع می‌کند و پارلمان قوانین جدید مهاجرتی را تصویب خواهد کرد تا توسط آن معاهده جدیدی برای رفت و آمد میان کشورهای اتحادیه و بریتانیا صورت بگیرد.

این طرح قصد دارد تا رفت و آمد آزادانه دانشجویان، کارمندان شرکت‌ها و بازرگانان و همچنین گردشگران را حفظ کند.

این سند همچنین از اتحادیه اروپا می‌خواهد که داشتن بازنشستگی و بیمه سلامت را برای بریتانیایی‌های ساکن این اتحادیه همچنان حفظ شود.

امنیت، دادگستری اتحادیه اروپا

لندن خواستار ایجاد رابطه جدی با اتحادیه اروپا در زمینه امنیت و مبارزه با تروریسم است که بر اساس اشتراک «قابلیت‌های عملیاتی» و اطلاعات بنا شده باشد.

دخالت مستقیم قضایی دادگستر اروپا بر نظام قضایی بریتانیا نیز متوقف خواهد شد.

183 / 159

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار