در پاسخ به ایسکانیوز مطرح شد؛

قطعی برق در کشور ربطی به توافقنامه پاریس ندارد/ صرفه جویی ۲ هزار مگاوات حاصل تغییر ساعات اداری

دوشنبه 25 تیر 1397 - 10:13
کد مطلب: 961759
222

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با تأکید براینکه صادرات به عراق به مرز صفر رسیده است، گفت: هیچ گونه اقدامات اجرایی در خصوص توافقنامه پاریس مبنی بر کاهش سوخت فسیلی در دستور کار نداریم.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی ایسکانیوز، همایون حائری معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار اقتصادی ایسکانیوز مبنی بر اینکه عامل قطعی برق در کشور را توافقنامه پاریس عنوان می کنند؛ چرا که براساس آن ایران باید ۱۲ درصد سوخت فسیلی را کاهش دهد، آیا این موضوع صحت دارد؟ اظهار کرد: مسئولیت تامین برق بر عهده وزارت نیرو است؛ بنابراین هیچ گونه اثراتی از توافقنامه پاریس در صنعت برق نیست و این موضوع در دستور کار ما نخواهد بود.

او تصریح کرد: وزارت نیرو اقداماتی را در جهت افزایش راندمان،حفظ محیط زیست و ارتقای بهره وری در دستور کار خود قرار داده است.

حائری با تاکید بر اینکه اقداماتی در خصوص توافقنامه پاریس در دستور کار نیست، گفت: وزارت نیرو فعالیت خود را در زمینه تامین برق به شدت و حدت در برنامه کاری دارد تا بتواند در سال های آینده نیروگاه های جدید را وارد کند تا متکی به نیروگاه های آبی نباشیم.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: با کمک وزارت نفت ۹۱ درصد سوخت مصرفی نیروگاه ها گاز بود و مابقی سوخت مازوت و گازوئیل است. می توان گفت ۷۶ میلیارد مترمکعب گاز سال گذشته در نیروگاه‌ها سوخت شده است و ۹ درصد مازوت و گازوئیل بود.

او خاطرنشان کرد: هم اکنون روزانه ۲۶۰ میلیون مترمکعب گاز در نیروگاه ها به مصرف می رسد‌.

او همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا صادرات به عراق انجام می شود؟ افزود: از زمانی که با مشکل کمبود برق مواجه شدیم، صادرات برق به عراق را قطع کردیم و میزان صادرات به صفر رسیده است، باید گفت میزان بدهی عراق به کشورمان یک میلیارد دلار است.

او همچنین میزان صرفه‌جویی برق را از زمان تغییر ساعات اداری حدود ۲ هزار مگاوات ذکر کرد و گفت: با مدیریت مصرف و تغییر ساعات توانستیم صرفه جویی بهینه داشته باشیم.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی، درباره اطلاع‌رسانی‌های صورت گرفته به مردم برای اعمال خاموشی‌ها طبق برنامه‌های اعلام شده، اظهار داشت: در این باره سعی کرده‌ایم برنامه‌های اعلام شده به‌صورت منظم و دقیق به مردم عزیزمان اطلاع‌رسانی شود و برای این موضوع نیز سخنگویی مشخص شده تا هرگونه سؤال و ابهامی با سرعت پاسخ داده شود.

او تاکید کرد: به شرکت‌های توزیع برق سراسر کشور نیز ابلاغ شده است که برنامه احتمالی خاموشی‌ها دقیق اطلاع رسانی و اجرا شود و هر مشترکی که مشکل یا سؤالی داشت، پاسخگو باشند.

حائری در پاسخ به سوالی که چرا قطعی‌های برق بر اساس جداول اعلام شده از سوی شرکت‌های توزیع اعمال نمی‌شود، پاسخ داد: تمام سعی و تلاش ما این است که برنامه‌های احتمالی خاموشی طبق جداول انجام شود و اگر تغییراتی در جداول به‌وجود آمده باشد، دلیل آن حوادثی است که در داخل شبکه رقم خورده و از قبل پیش بینی این حوادث میسر نیست.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به اینکه کمبود آب در پشت سدها باعث شد تا ما امسال 5 هزار مگاوات توان تولید خود را از دست بدهیم، اضافه کرد: بایستی توازنی بین تولید انرژی و ذخیره سدها صورت بگیرد که این توازن نیز بستگی دارد به اینکه در پشت سدها آب لازم و مناسب موجود باشد.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی، تاکید کرد: سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی همکاری خوبی با شرکت‌های توزیع برق داشتند و برنامه قطع سیستم‌های سرمایشی تاکنون به‌خوبی انجام شده است و در این خصوص 2 هزار مگاوات کاهش مصرف به‌وجود آمد که بایستی این کاهش همچنان با مدیریت مصرف ادامه پیدا کند.

حائری اضافه کرد: اگر مدیریت مصرف بخوبی انجام نشود، قطعاً چند سال دیگر به بحران بر خواهیم خورد و مجبور می‌شویم که فقط واردات برق داشته باشیم.

معاون وزیر نیرو از رسانه‌ها درخواست همکاری برای اشاعه مدیریت مصرف درست در جامعه کرد و اینگونه بیان داشت که اگر این همکاری پررنگ‌تر و جدی‌تر دنبال شود، حتماً فرهنگ سازی درست مصرف کردن در جامعه نهادینه خواهد شد.

او به همکاری خوب بخش خصوصی در حوزه برق اشاره کرد و عنوان داشت: مشکلات پیش روی این بخش زحمت کش بایستی هر چه زودتر مرتفع شود و ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های ما باید از طریق همین بخش افزایش پیدا کند.

حائری در ادامه مطلب فوق به جلسات متعدد وزارت نیرو با بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: ظرفیت جدیدی از طریق بخش خصوصی با رقم 300 مگاوات تا چند روز دیگر به مدار وارد خواهد شد و امیدواریم همچون گذشته همکاری‌های ما افزایش پیدا کند.

حائری ادامه داد: درباره لزوم اصلاح تعرفه برق برای سه دهک بالای جامعه گفت: برای تعیین میزان مصرف برق مشترکین، الگوی صرفه‌جویی مصرف را تدوین کرده‌ایم تا در کنار ورود ظرفیت ۴۰۰۰ مگاواتی به منظور افزایش تولید برق، میزان مصرف نیز کنترل شود. به این ترتیب در قالب این الگوی مصرف، میزان مصرف معقول نیز مشخص شده و بر اساس آن، قیمت واقعی برق از مشترکین پرمصرف دریافت می‌شود که این تصمیم، از مهرماه سال جاری اجرایی می‌شود.

او تصریح کرد : ۹۰ درصد مشترکین برق کشور زیر الگوی مصرف برق، برق مصرف می‌کنند و زمانی که تعرفه‌ها اصلاح شودف ۱۰ درصد باقی‌مانده نیز در سطح کشور باید قیمت حقیقی برق را بپردازند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه برنامه‌های خاموشی برق را منظم کرده و برای پاسخگویی به مشکلات موجود سخنگو مشخص کرده‌ایم، ادامه داد: تذکرات لازم درباره عدم پاسخگویی تلفن ۱۲۳ که برای حل و رسیدگی به مشکلات مردمی است، داده شده که مجدد تکرار می‌شود و تلاش می‌کنیم برنامه احتمال قطعی برق دقیق‌تر باشد؛ البته سعی ما این است که شب‌ها خاموشی نداشته باشیم.

او با اشاره به «بِلک اوت» (خاموشی سراسری) جمهوری آذربایجان توضیح داد: علت این خاموشی در این کشور، استفاده بالا از وسایل سرمایشی بود که موجب شد یکی از نیروگاه‌های بزرگ آنها از مدار خارج و دچار خاموشی سراسری شود. به این ترتیب واردات ما از آذربایجان قطع شد و حتی ارمنستان درخواست واردات برق از ایران را داشت که به دلیل نیاز داخلی، این درخواست بی نتیجه ماند.

به گفته او، سهم نیروگاه هسته‌ای بوشهر در شبکه برق کشور هزار مگاوات است.

حائری خاطرنشان کرد: کشورهایی مثل روسیه، چین و آلمان برای حضور در ایران آماده هستند و در این میان آلمانی‌ها برای ساخت نیروگاه «سیریک» در استان هرمزگان قرارداد امضاء کرده و در حال انجام کار در این پروژه هستند. درباره قرارداد «یونیت» ترکیه نیز مذاکرات در حال انجام است.

این مقام مسئول با بیان اینکه طبق بررسی‌هایی که با سازمان هواشناسی کشور انجام شده است، پیش‌بینی می‌شود هفته آینده دمای هوا کاهش یابد، گفت: به احتمال زیاد میزان خاموشی‌ها در صورت کاهش دما مدیریت می‌شود، اما مقوله صرفه‌جویی در مصرف باید همچنان پیگیری شود و پایدار باشد.

400

161 / 161

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار