چرایی افزایش جراحی  و تعویض مفصل زانو در ایران

دبیر اجرایی پنجمین کنگره منطقه‌ای شمال ایران و چهاردهمین سمینار ارتوپدی شاخه آذربایجان با اشاره به دلایلی که منجر به تعویض مفصل زانو می‌شود، گفت: زنان به دلیل پوکی استخوان نسبت به مردان بیشتر عمل تعویض مفصل زانو برای آنها انجام می‌شود.

به گزارش ایسکانیوز دکتر اسرافیل زنجانی در آستانه برگزاری پنجمین کنگره منطقه‌ای شمال ایران و چهاردهمین سمینار ارتوپدی شاخه آذربایجان گفت: این کنگره ۲۷تا ۲۹ تیرماه سال جاری در تبریز با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته در حوزه ارتوپدی برگزار می‌شود و جدیدترین دستاوردهای علمی در حوزه آرتروپلاستی زانو، شانه و آرنج، هیپ و همچنین موضوعات شکستگی اندام‌های فوقانی و تحتانی و ارتوپدی اطفال مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرد.
وی با بیان اینکه منظور از منطقه شمال ایران، استان‌های مشهد، کرج، قزوین، تهران، آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و شهرهای مربوطه است، افزود: این کنگره برای شرکت کنندگان دارای امتیاز بازآموزی بوده و برگزاری آن نتایج موثری در حوزه ارتوپدی به همراه دارد.
دبیر اجرایی پنجمین کنگره منطقه‌ای شمال ایران و چهاردهمین سمینار ارتوپدی شاخه آذربایجان در ارتباط با موضوع آرتروپلاستی گفت: آرتروپلاستی در واقع بازسازی مفصل با استفاده از ایجاد یک مفصل مصنوعی بوده و زمانی که مفصل ساییده شده و از بین می‌رود می‌توان از مفصل مصنوعی برای بیمار استفاده کرد.
زنجانی بیان داشت: از دلایلی که منجر به تعویض مفاصل می گردد آرتروز پیش رفته و شکستگی های چند قطعه ای و تومور های استخوانی را می توان نام برد.

زنان بیشتر از مردان دچار ساییدگی مفصل زانو و آرتروز می‌شوند


وی افزود: در زنان به دلیل شیوع پوکی استخوان بیشتر از مردان عمل آرتروپلاستی انجام می گیرد در افراد بالاتر از ۶۵ سال علاوه بر موارد ذکر شده شکستگی های ناحیه گردن ران نیز منجر به تعویض سر فمور می شود.
دبیر اجرایی پنجمین کنگره منطقه‌ای شمال ایران و چهاردهمین سمینار ارتوپدی شاخه آذربایجان گفت:شیوع آرتروپلاستی در مفاصل زانو و ران بیشتر از شانه‌ و آرنج است.

آرتروپلاستی زانو در ایران نسبت به خارج از کشور بیشتر است.استفاده بیش از حد از پله و همچنین چاقی از عوامل مستعد کننده آرتروز زانو و مفصل ران می باشد اما در شانه و آرنج بیشتر به علت تومور های استخوانی و شکستگی های چند قطعه ای داخل مفصلی منجر به مفصل مصنوعی می شود.
وی با اشاره به این که مفصل‌های مصنوعی هم نوع خارجی و هم ایرانی دارد، گفت: عمل جراحی استفاده از مفصل مصنوعی در بدن بیمار در ایران موفقیت آمیز بوده و تقریباً اکثر بیماران از انجام این عمل ابراز رضایت دارند.

به طور کلی آمار آرتروپلاستی زانو یا استفاده از مفصل مصنوعی در ایران نسبت به میانگین جهانی بیشتر است


این متخصص ارتوپدی با اشاره به اینکه زنان به دلیل آمار بالای پوکی استخوان بیشتر از مردان دچار ساییدگی مفصل زانو و آرتروز می‌شوند، گفت: به همین علت عمل استفاده از مفصل مصنوعی در زنان بیشتر از مردان است همچنین به طور کلی آمار آرتروپلاستی زانو یا استفاده از مفصل مصنوعی در ایران نسبت به میانگین جهانی بیشتر است.
زنجانی در پایان گفت : پنجمین کنگره منطقه‌ای شمال ایران و چهاردهمین سمینار ارتوپدی شاخه آذربایجان 27 لغایت 29 تیر در هتل پارس تبریز برگزار می شود.
700

کد خبر: 961760