مقایسه فوتبال با دیگر رشته ها، قیاس مع‌الفارغ است

داورزنی: از نامه اعطای معافیت به ملی‌پوشان فوتبال دفاع می‌کنیم

دوشنبه 25 تیر 1397 - 11:36
کد مطلب: 961774
داورزنی

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان گفت: اگر رویدادی باعث خوشحالی مردم و همبستگی ملی می‌شود باید از عاملین این همبستگی تقدیر شود.

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری ایسکانیوز و به نقل از پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان محمدرضا داورزنی در خصوص واکنش های مختلف به نامه دکتر سلطانی فر برای اعطای معافیت به ملی پوشان فوتبال اظهار داشت: گرفتن مدال در رشته های تیمی مثل فوتبال، والیبال و بسکتبال بسیار سخت است و همه مردم و علاقه مندان به ورزش این را می‌دانند که در دنیا فوتبال وضع خاص خود را دارد.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: از لحاظ ایجاد هیجانات بین مردم و ابعاد گسترده میدان رقابت در فوتبال در دنیا از آن نه به عنوان یک ورزش بلکه به عنوان یک فرهنگ و آیین یاد می کنند. شما در جام جهانی شاهد بودید بیش از سه و نیم میلیارد آدم این رویداد را تعقیب می کنند و این که فوتبال با سایر رشته‌ها مقایسه شود ، قیاس مع‌الفارغ است.

داورزنی افزود: من در رشته‌های مختلف ورزشی حضور داشتم و در والیبال بسیار در دنیا مطرح هستیم و نتایج خوبی هم گرفتیم. والیبال هم طرفداران زیادی در دنیا دارد اما دقت داشته باشید جام جهانی فوتبال رویداد بزرگی است که هر 4 سال یکبار برگزار می‌شود نه هر سال ، بیش از 200 کشور دنیا برای رسیدن به جام جهانی رقابت می‌کنند که فقط 32 کشور به مرحله نهایی برسند و امسال شاهد بودیم بسیاری از قدرت های دنیا نظیر ایتالیا و هلند در این جام غایب بودند.

وی در ادامه با اشاره به بازی های درخشان و نتایج بی سابقه تیم ملی در جام جهانی گفت: با وجود اینکه تیم ما دو بار برنده میدان نشد اما مقام معظم رهبری از بچه‌های تیم ملی تشکر کرد. مردم ما دیدند که تیم ملی از جان مایه گذاشت و جنگید و به همین دلیل خرسند هستند و شادی می‌کنند.

داورزنی درباره درخواست معافیت ملی پوشان فوتبال ایران و طرح سرباز قهرمان در آیین نامه ستاد نیروهای مسلح گفت: این آیین نامه در بعضی موارد نیاز به اصلاح دارد. ما در بعضی رشته ها همواره در قهرمانی جهان و جام جهانی هستیم و توقع حضور روی سکو همواره در آنها وجود دارد چون قابلیت زیادی دارند. پس در این رشته ها اگر به دارنده سکوی جهانی تسهیلاتی داده شود طبیعی است.

وی افزود: اما در پاره ای از موارد هم نظام تصمیمات ویژه ای در شرایط خاص گرفته است. معافیت علیرضا کریمی در کشتی به دلیل عدم رویارویی با نماینده رژیم غاصب در هیچ کجای طرح سرباز قهرمان نبود. یا معافیت های حمید استیلی و مهدی مهدوی کیا بعد از درخشش برد تیم ملی ایران مقابل آمریکا در جام جهانی فرانسه هم در این طرح نبود اما به نوعی توسط فرمانده کل قوا تصمیم گیری و اجرا شد. در این موارد نظام تشخیص می دهد این اقدام ارزنده مورد تجلیل قرار گیرد چرا که اثرگذاری زیادی داشته است.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان خوشحالی مردم بعد از باخت تیم ملی را ناشی از رضایت آنان ازعملکرد تیم ملی دانست و گفت: موضوعی بنام تبعیض بین رشته ها را نمی پذیرم در اینجا که نمیتوان گفت حتما باید تیم فوتبال روی سکوی جهانی برود تا از خدمت سربازی معاف شود. اثرگذاری یک عمل و یک نتیجه و روحیه ای که به جامعه تزریق شده در اینجا مهم است نه نتیجه ما باید این اشکال آیین نامه را حل کنیم چون در رشته های تیمی مثل فوتبال، والیبال، بسکتبال و هندبال ایستادن روی سکوهی جهانی بسیار سخت است و در این رشته ها حتی گرفتن سهمیه المپیک و جهانی و درخشش در این مسابقات ارزشمند است. با توجه به شرایطی که رشته‌های تیمی دارد باید در این آیین نامه یک بازنگری شود. در کل این سال‌‌ها یک بار والیبال و یک بار بسکتبال فقط سهمیه المپیک گرفت. نمی توانیم از آنها طلب قهرمانی جهان کنیم چرا که انگیزه ها از بین می‌رود.

داورزنی در پایان گفت: این آیین نامه اکنون به کمک دوستان در ستاد کل نیروهای مسلح در دست بررسی است تا برای آینده اصلاح شود. وزارت ورزش این اختیار را دارد تا الان درخوست خود را برای تیم ملی فوتبال مطرح کند تا توسط ستاد کل نیروهای مسلح به فرماندهی کل قوا منعکس شود و مورد بررسی قرار گیرد. اگر رویدادی باعث خوشحالی مردم و همبستگی ملی می شود باید از عاملین این همبستگی تقدیر شود. در آینده هم اگر در سایر رشته های ورزشی اتفاقاتی بیفتد که باعث شعف و همبستگی ملی شود این درخواست برای آنان هم از جانب وزارت ورزش مطرح می شود و تبعیضی بین رشته ها قایل نخوایم شد. شک ندارم در ستاد کل نیروهای مسلح هم به این رویداد به عنوان یک قضیه ملی نگاه می‌شود.

606

274 / 159

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار