در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز صورت گرفت:

اخذ مجوز کمیته اخلاق در پژوهش های زیست پزشکی

چهارشنبه 27 تیر 1397 - 11:27
کد مطلب: 962067
2

کمیته اخلاق در پژوهش های زیست پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز با کسب مجوز از کمیته ملی اخلاق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، فعالیت خود را جهت بررسی فعالیتهای پژوهشی مرتبط به منظور صدور کد و شناسه لازم آغاز کرد.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از واحد شیراز، کمیته اخلاق در پژوهش های زیست پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز به ریاست دبیر هیأت امنا و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس و عضویت سه تن از پژوهشگران و اعضای روحانی، حقوقدان، اپیدمیولوژیست و آمار زیستی، متخصص اخلاق پزشکی و نماینده جامعه، تشکیل شده است.

در اولین جلسه رسمی این کمیته، دکتر محمد کاظم کاوه پیشقدم رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس و رئیس کمیته، رویکرد واقدامات موثر این دانشگاه در زمینه اخلاق در پژوهش را تبیین کرد و محوریت اخلاق در تحقیقات دانشگاهی را از برنامه های اساسی این دانشگاه دانست.

وی اظهار امیدواری کرد که این کمیته با رعایت انصاف و بی طرفی، طرح نامه های پژوهشی واجد آزمودنی انسانی یا حیوانی که درباره سلامت انسان یا مؤثر بر آن هستند را با رعایت مفاد اسناد مربوطه و مقررات حاکم بر آن مورد بررسی قرار دهند.

دکتر محمد مهدی جباری معاون پژوهش و فناوری واحد شیراز و قائم مقام رئیس کمیته در رابطه با برگزاری کمیته اخلاق در پژوهش های زیست پزشکی گفت: با توجه به لزوم دستیابی به ارزش‌های اخلاقی و حفظ شأن انسانی در انجام پژوهش‌های زیست پزشکی، پیگیری لازم به منظور اخذ مجوز کمیته اخلاق این واحد دانشگاهی صورت گرفته است و با استفاده از نظرات پژوهشگران و متخصصان عضو کمیته، جلسات تخصصی به صورت منظم برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: این کمیته بر طرح نامه های پژوهشی شامل پایان نامه، پروپوزال، پروتکل، طرح پژوهشی و ... که دارای آزمودنی انسانی یا حیوانی بوده و مرتبط با سلامت انسان یا موثر بر آن هستند، بررسی، مشورت، اظهار نظر و نظارت می کند.

167 / 167

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار