برای میرزاجانپور احترام زیادی قائل

کولاکویچ: حضور تیم ملی والیبال در جاکارتا، نتیجه‌گیری کلی بود

پنج‌شنبه 28 تیر 1397 - 13:38
کد مطلب: 962186
کولاکوویچ

سرمربی تیم ملی والیبال گفت: باید روی انگیزه بازیکنان حساب کنیم چون آنها دوست دارند در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا شرکت کنند.

به گزارش گروه ورزشی ایسکانیوز و به نقل از سایت فدراسیون والیبال، ایگور کولاکویچ سرمربی تیم ملی والیبال ایران که روز گذشته برای آغاز تمرینات تیم خود وارد تهران شد، در گفت‌وگویی تفصیلی به توضیح اتفاقات اخیر والیبال ایران و تیم خود پرداخت. وی در این گفت‌وگو از اتفاقات تیم در لیگ ملت‌ها، لیست تیم ملی، شرایط حضور در جاکارتا و وضعیت بازیکنان کنونی در فصل نقل و انتقالات سخن به‌زبان آورد.

کولاکویچ در ابتدا با تشریح دستاوردها و تجارب لیگ ملت‌های والیبال که پشت سر گذاشته شد، گفت: این مسابقات تجربه بسیار خوب و بزرگی نه برای ایران بلکه برای تمام تیم‌های شرکت‌کننده بود. برای ایران نیز تجربه جدید بود، ما سفرها و مسابقات زیادی داشتیم، مخصوصاً که مشکلات زیادی را به‌دلیل آسیب‌دیدگی و روادید را تحمل کردیم. نکته مهم این مسابقات این بود که خیلی از بازیکنان در این شرایط به ما نشان دادند که می‌توانیم روی آنها در آینده نزدیک حساب کنیم. در شرایطی که سفرهای زیادی داشتیم، ما یک وضعیت خوبی در تیم ایجاد کردیم. می‌دانیم که شرایط سختی است اینکه بخواهیم بعد از دو باخت و در جریان سفر، فضای خوبی در تیم درست کنیم. بازیکنان باتجربه نشان دادند که چگونه باید در این شرایط رفتار کرد و به همین خاطر می‌توانم بگویم ترکیب ایران جمع خوبی از بازیکنان باتجربه و جوان شد. اگر نگاه کنید، می‌بینید که برخی از بازیکنان در هفته‌های پایانی از روزهای اول بهتر بودند و انگیزه خود را نیز حفظ کردند تا به مردم و پرچم خود احترام گزارده باشند. در آخرین تورنمنت با احترامی که مردم به تیم و پرچم خود گذاشتند، بازیکنان به‌شکلی بازی کردند که گویا برای جایگاه اول در دنیا بازی می‌کنند.

لیست تیم ملی والیبال ایران مانند تمامی لیست‌هایی که برای اعلام اسامی آن تیم اعلام می‌شود با نقدهایی همراه بود. سرمربی تیم ملی والیبال ایران دراین باره ابراز کرد: نمی‌دانم چرا همیشه در مورد افرادی سؤال می‌کنند که در لیست نیستند و در مورد افراد حاضر در لیست سؤالی نمی‌شود. فقط درباره میرزاجانپور می‌توانم صحبت کنم. بعد از بازی‌های لیگ جهانی با او صحبت کردم. من به کیفیت او احترام می‌گزارم و او را دوست دارم. به او گفتم برای مسابقات بعدی روی او برای 4 نفر اول دریافت‌کننده حساب نمی‌کنم. او مدت زیادی در تیم ایران حضور داشت و من به او احترام می‌گزارم، به همین دلیل نمی‌خواستم او را دعوت کنم و سپس به او بگویم "خداحافظ و مرسی که در تمرینات آماده‌سازی شرکت کردی". من می‌خواستم این فرصت را در اختیار دیگران بگذارم و با این حرکت به میرزاجانپور احترام گزاردم. به او گفتیم که او در لیست کلی ما حضور دارد تا در صورت مصدومیت و غیبت بازیکنان دیگر، او نیز به ترکیب اضافه شود. آن زمانی که با او صحبت کردم، درباره مسابقات قهرمانی جهان بود. او عضو لیست قهرمانی جهان است و اگر کسی آسیب ببیند، جانشین خواهد شد.

در هفته پایانی لیگ ملت‌های والیبال تعدادی از بازیکنان به‌دلایل انضباطی از تیم کنار گذاشته شدند و در لیست جدید تیم ملی تعدادی از آنها حاضر بوده و تعدادی همچنان حضور نداشتند. کولاکویچ در این باره تصریح کرد: من توخته، یلی و … را خط زدم و این جریمه آنها بود. آنها بازیکنان جوان هستند و می‌توانند اشتباه کنند و این فرصت را دارند تا اشتباه خود را جبران کنند. آنها به من نشان دادند که می‌توانند در شرایط بهتر این اشتباه را تکرار نکنند. من نمی‌خواهم بازیکنان جوان را از بین ببرم زیرا آنها برای تیم ملی مفید هستند. بازیکنان جوان با این رفتارها مسائل مختلف را یاد می‌گیرند. باید ببینیم این رفتار در آینده اثرگذار بوده و توانسته آنها را تغییر دهد یا نه. آنها از کادر فنی و کل تیم ملی عذرخواهی کردند و باید ببینیم در لیست نهایی هستند یا نه. در مورد اسفندیار باید بگویم که او به‌دلیل یک اشتباه در اردو جریمه شد. من او را از لیست کنار گذاشتم اما اجازه دادم در اردوی تیم ملی باشد و کنار بازیکنان تمرین کند. از نحوه تمرین کردن او راضی هستم اما مهم این است که او در شرایط تیم ملی نبوده است. نکته مهم این است که درصد موفقیت او نسبت به دیگران کمتر است. او در تیم جوانان است و می‌تواند در فصل بعدی نشان دهد که می‌تواند باشد و همه چیز به خود او بستگی دارد. جریمه او تمام شده و اکنون در ذهن من افراد بهتر از او حضور دارند.

حضور تیم ملی والیبال ایران در بازی‌های آسیایی جاکارتا موضوعی بود که مدت‌ها در مورد آن بحث و تبادل نظر بود اما حالا سرمربی تیم ملی می‌گوید: بعد از پایان لیگ ملت‌های والیبال جلسه‌ای با ضیایی، داورزنی، خوش‌خبر و سیدعباسی برگزار کردیم. داورزنی در این جلسه از اهمیت جایگاه والیبال در این مسابقات توضیح داد. می‌دانید که آماده‌سازی برای هر دو مسابقه جهانی و جاکارتا بسیار سخت است. ما برای مسابقات قهرمانی جهان یک فرصت سه‌روزه اضافی داریم. تیم ملی ب از ما 5 یا 6 بازیکن اصلی را می‌خواست و برای همین دیدیم درست نیست که تیم را دو گروه کنیم و در نتیجه تیم قوی نخواهیم داشت. ما نتیجه‌گیری کردیم که تیم الف برای بازی‌های آسیایی اعزام شود و این موضوع نظر من نیز بود. داورزنی شرایط را برای ما توضیح داد و ما نیز این پیشنهاد را به آنها دادیم که با تیم اول برویم. البته من پیش از این نیز به آنها پیشنهاد داده بودم که تیم نباید دوتکه شود. ضیایی نیز شرایط را تحلیل و یک نتیجه‌گیری ارائه کرد و در نهایت این موضوع یک نتیجه‌گیری کلی میان ما بود و نه یک درخواست از سوی کسی. ما شرایط متفاوتی داشتیم و بحث‌های زیادی انجام دادیم و همگی با هم به این تصمیم رسیدیم.

او در خصوص شرایط جدید تیم ملی والیبال ایران پس از مشخص شدن حضور در جاکارتا نیز گفت: ما ذهنیت دیگری برای آماده‌سازی داشتیم و به‌دنبال برگزاری کمپ در خارج از ایران بودیم زیرا شرایط آب‌وهوایی متفاوت است اما این کمپ تأیید نشد. این درست نیست که ما الآن شکایت کنیم. به‌نظرم بازی‌های آسیایی می‌تواند به ما کمک کند. باید روی انگیزه بازیکنان حساب کنیم زیرا آنها دوست دارند در این مسابقات شرکت کنند. بعد از آن نیز یک تورنمنت دوستانه نیز در اسلوونی داریم و در گذشته این برنامه را نهایی کردیم و باید برابر آمریکا، کانادا و اسلوونی بازی کنیم. خیلی سریع بعد از مسابقات آسیایی به این سفر می‌رویم و نتیجه‌گیری در آن برای ما مهم نیست. نتیجه این جمع‌بندی این است که ما باید سریع بازی‌ها را انجام دهیم و همه بازیکنان فرصت دارند که در این دیدارها به میدان بروند.

بازیکنان جوان و ملی‌پوش ایران حالا در فصل نقل و انتقالات حضور دارند. کولاکویچ در توصیه به آنها می‌گوید: مربیان ایرانی بازیکنان جوان خوبی را تربیت کردند. حضور در لیگ‌های خارجی برای بازی و زندگی آنها تجربه خوبی است. اگر آنها آمادگی حضور در خارج از کشور را ندارند، بهتر است در ایران باقی بمانند اما برای بازیکنان باتجربه سفر به دیگر کشورها بهتر است. بازیکنان خیلی جوان اگر به اروپا بروند شاید تمرکز خود را به‌دلیل عدم آمادگی برای زندگی در خارج از ایران و مشکلات زبان از دست بدهند و زندگی در اروپا کاملاً متفاوت است. بازیکنان باید تجربه خود را در اختیار یکدیگر بگذارند تا از شرایط فرهنگی یکدیگر آگاه شوند و ارتباط برقرار کنند و این موضوع به تیم ملی نیز کمک می‌کند.

604

168 / 165

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار