تولید واکسن آنفلوانزا در کشور تا سال آینده

دوشنبه 8 مرداد 1397 - 07:50
کد مطلب: 963353
علیرضا رئیسی

معاون وزیر بهداشت گفت: با توجه به اینکه برخی واکسن های مهم و اصل برای نوزادان از خارج از کشور تامین می شود امسال و سال آینده مشکلی در تامین آنها نخواهیم داشت و در بدترین شرایط تحریم، واکسن مورد نیاز کشور تأمین می شود.

به گزارش ایسکانیوز از ایرنا معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تولید واکسن آنفلوانزا در کشور تا سال آینده خبر داد و گفت: واکسن های مورد نیاز برای 1.5 میلیون نوزاد سالانه در کشور برای امسال و سال آینده تأمین شده و مشکلی از این نظر نداریم.

علیرضا رئیسی افزود: صرف نظر از تحریم ها و مشکلات آن، می خواهیم کاری انجام دهیم که در مورد واکسن ها به سمت تولید داخل برویم.

صرف نظر از تحریم ها و مشکلات آن، می خواهیم کاری انجام دهیم که در مورد واکسن ها به سمت تولید داخل برویم


معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: تولید واکسن کاری پیچیده و زمان بر است. انتقال تکنولوژی زمان می برد و نیاز به رایزنی دارد.
رئیسی گفت: طی هفته های گذشته چند شرکت دانش بنیان برای انتقال تکنولوژی و تولید واکسن در کشور اعلام آمادگی کردند.
وی ادامه داد: واکسن آنفلوآنزا یکی از واکسن هایی است که برای آغاز تولید آن بازدیدهایی از شرکت های دانش بنیان کردیم تا بتوانیم سال آینده این واکسن را در داخل کشور تولید شود. تولید اولیه واکسن آنفلوآنزا حدود 6 ماه آینده آغاز می شود که خبر خوبی است.
رئیسی گفت: اگر در سال 200 هزار دوز واکسن آنفلوآنزا نیاز داشته باشیم، می توانیم 50 هزار دوز آن را در این مرحله در داخل تولید کنیم. البته باید مجوزها و استانداردهای لازم کسب شود، ظرف 6 ماه آینده مقدمات کار انجام می شود و از سال آینده واکسن را تولید می کنیم.
معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: همچنین با همکاری انستیتوپاستور و مجلس شورای اسلامی، بودجه ای برای تولید واکسن پنوموکوک (برای پیشگیری از سینه پهلو) و روتاویروس (اسهال نوزادی) تخصیص یافته تا تولید داخل آن اتفاق بیافتد.

اگر در سال 200 هزار دوز واکسن آنفلوآنزا نیاز داشته باشیم، می توانیم 50 هزار دوز آن را در این مرحله در داخل تولید کنیم. البته باید مجوزها و استانداردهای لازم کسب شود، ظرف 6 ماه آینده مقدمات کار انجام می شود و از سال آینده واکسن را تولید می کنیم


رئیسی با بیان اینکه باید پتانسل های موجود را بسنجیم، گفت: انستیتو پاستور اقدامات خوبی برای تولید این واکسن ها انجام داده و امیدواریم طی سه تا پنج سال آینده این دو واکسن نیز در کشور تولید شود.
وی تاکید کرد: در حال حاضر سالانه بین حدود 5 تا7 میلیون دلار برای تأمین واکسن 1.5 میلیون نوزادی که متولد می شود هزینه می کنیم و با تولید واکسن در کشور می توان در این هزینه ها صرفه جویی کرد.
700

20 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار