چرا  ازدواج های قدیمی پایدارتر بودند؟

در میان حجم خبرهایی که در حوزه آسیب های اجتماعی به ویژه طلاق منتشر می شود دیدن زن وشوهرهای مسن که با خوشی کنار هم زندگی می کنند سبب خوشحالی می شود و این سوال در ذهن جرقه می زند که چه عاملی باعث شده ازدواجشان این همه سال پایدار بماند و چطور می توان مانند آن ها برای همیشه کنار یکدیگر زندگی خوبی داشت؟

به گزارش ایسکانیوز ویدا فلاح، روانشناس و مدرس مهارت های زندگی در این یادداشت می نویسد: نتایجی که از یکسری مطالعات به دست آمده است می تواند پاسخ مناسبی برای این سوال باشد. در طی این تحقیقات با زن و شوهرهای مسنی که ۲۰، ۳۰ یا ۴۰ سال با هم زندگی کرده اند صحبت شده و آنها توصیه هایی برای جوانان پیشنهاد کردند.

با یکدیگر گفت‌و‌گو کنید

شاید این مسئله برای بسیاری از ما کلیشه ای باشد؛ اما یکی از رازهای ازدواج های با دوام همین ارتباط هاست.

قبل از ازدواج درباره ارزش های خود بگویید و از سازگار بودنشان اطمینان حاصل کنید به عنوان مثال فقط درباره بچه دار شدن صحبت نکنید درباره تربیت و بزرگ کردنشان هم حرف بزنید.

نکته بعدی اینکه درباره مسائل مالی صحبت کنید، درباره نحوه درآوردن پول و زمانی که می خواهید بازنشسته شوید.

پس از ازدواج درباره خوشحالی ها و ناراحتی ها، درباره چیزهایی که به شما حس خوبی می دهند و بالعکس چیزهایی که حس بدی می دهند، چه چیزی شما را به وجد می آورد و چه چیزی کسل می کند. حرف بزنید.

هیچوقت به بهانه کم حرف بودن این مسائل را نادیده نگیرید. البته کم حرف ها هم ممکن است زندگی موفقی داشته باشند در صورتی که بدانند چگونه درباره احساساتشان حرف بزنند.

به همسرتان بیشتر از فرزندتان توجه کنید

وقتی دارای فرزند می شوید مراقب باشید که تمام تمرکز و توجهتان را به صورت مساوی بین کار و بچه تقسیم نکنید. برای همسرتان هم وقت بگذارید. زوج های شاد می دانند که حتی کودکان هم از یک رابطه خوب بهره می برند.

تمایل به تغییر داشته باشید

با گذر زمان موقعیت ها تغییر می کند. زوج های موفق زمانی که مشکلات بزرگ یا کوچک پیش می آید سعی می کنند خودشان را با شرایط وفق بدهند.

نیازهای همسرتان را در اولویت قرار دهید

در تحقیقاتی که انجام شده است بیشتر زوج های موفق توجه به رضایت همسرشان را در زندگی بسیار موثر می دانستند. آن ها سعی می کنند یک زندگی آسان و لذت بخش برای همسرشان ایجاد کنند و می دانند که این کار برای هر دوی آنها بهترین زندگی را به ارمغان می آورد.

از خودتان مراقبت کنید

این که حواستان به همسرتان باشد به معنی نادیده گرفتن نیازهای خودتان نیست. زوج هایی که یک زندگی بادوام دارند سعی می کنند همیشه خوش پوش و مرتب باشند چون می دانند این کار هم برای خودشان و هم برای همسرشان خوب است.

ازدواج را یک تعهد طولانی مدت بدانید

زوج هایی که یک زندگی بادوام دارند اعتقاد دارند که ازدواج یک تعهد همیشگی است. حتی اگر این زندگی سختی ها و مشقات زیادی هم داشته باشد باید آن را حفظ کنند و این تعهدی است که از همان ابتدا با یکدیگر توافق کرده اند.

انتهای پیام/

کد خبر: 963757