گزارش ایسکانیوز از وضعیت این روزهای «کنکوری ها» در فضای مجازی؛

دانشگاه آزاد یا دولتی؟ مسأله این نیست!

سه‌شنبه 16 مرداد 1397 - 12:00
کد مطلب: 964153
فضای مجازی

این روزها مهم ترین سوال داوطلبان این است که دانشگاه آزاد را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند یا در دانشگاه های سراسری، غیر انتفاعی و پیام نور مشغول به تحصیل شوند. پای این بحث به فضای اجتماعی نیز کشیده شده است.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، 5 روزی می شود که نتایج کنکور 97 اعلام شده است. برخی از داوطلبان دقیقا می دانند که در چه رشته و دانشگاهی می خواهند ادامه تحصیل دهند، برخی دیگر نیز به دلیل عدم شناخت کافی از رشته ها و دانشگاه های مختلف، سردرگم شده اند.

برخی از داوطلبان برای اینکه انتخاب بهتری داشته باشند، در شبکه های مجازی انتخاب های خود را مطرح کرده و از دانشجوها یا افرادی که تجربه کافی دارند، خواسته اند تا آن ها را راهنمایی کنند. مهم ترین سوال داوطلبان این بود که دانشگاه آزاد را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند یا در دانشگاه های سراسری، غیر انتفاعی و پیام نور مشغول به تحصیل شوند. برخی از پاسخ های کاربران شبکه های مجازی در گزارش زیر آمده است:

مدرک فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی، در دنیا قابل قبول است

یکی از کاربران فضای مجازی معتقد است مدرک فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی، در دنیا قابل قبول است. او در صفحه مجازی خود نوشته است: «فرد اگر از دانشگاه آزاد اسلامی رودهن هم با معدل متوسط فارق التحصیل شده باشد، تمام دانشگاه های اروپا، مدرک، نمرات و سطح معلومات وی را قبول دارند؛ وقتی که وارد هرکدام از کشورهای اروپایی می شود، می‌تواند در مقطع بعدی ادامه تحصیل دهد.»

دانشگاه آزاد هایی هستند که از سراسری بهترند

یکی از کاربران فضای مجازی معتقد است دانشگاه خوب و بد از نظر مقاله های سال تحصیلی، ژورنال ها و جلسات مباحث علمی تشخیص داده می شود. او در صفحه مجازی خود نوشته است: «چنین بحثی نیست که دانشگاه آزاد بهتر است یا سایر دانشگاه ها بدتر هستند، دانشگاه آزاد داریم که از سراسری بهتر است، البته به رشته هم بستگی دارد، بعضی دانشگاه ها دارای یک یا دو دانشکده خوب هستند، این موضوع خیلی پیچیده ای است، نمی توان آن را سطحی بررسی کرد.»

تحصیل در رشته مورد علاقه تان در دانشگاه آزاد یا پشت کنکور ماندن؟

یکی از کاربران فضای مجازی از کاربران خواسته بود در نظر سنجی مبنی بر اینکه در صورت عدم قبول رشته های مورد علاقه شان، حاضرند رشته مورد علاقه شان را در دانشگاه آزاد ادامه دهند، شرکت کنند. 55 درصد افراد، گزینه دانشگاه آزاد اسلامی را انتخاب کرده بودند و 45 نفر اعلام کرده بودند که برای کنکور سال بعد خودشان را آماده می کنند.

نقش دانشگاه ها در بزرگ شدن و پا به دنیای واقعی گذاشتن

یکی دیگر از کاربران توئیتر معتقد است نقش دانشگاه ها در بزرگ شدن و پا به دنیای واقعی گذاشتن و روابط اجتماعی افراد بسیار مهم است. او در این باره در صفحه توئیتر خود نوشته است: «مثلا دانشگاه های آزاد، اصلا برنامه های فوق برنامه انجمن های فرهنگی و سیاسی و نشریات دانشجویی قوی ندارند یا حراست دانشگاه سراسری های شهرستان کوچک، دوران دانشجویی را برای دخترها زهر می کنند.»

آزاد یا سراسری؟ مساله این است!

یکی از کاربران فضای مجازی معتقد است مدرک دانشگاه دولتی و آزاد با یکدیگر تفاوتی ندارند. او در این باره در صفحه توییتر خود نوشته است: «از من بشنو؛ مدرک دولتی یا آزاد هر دو یکی هستند، من شرکت دارم، ترجیح می دهم آن هایی را به کار بگیرم که بلد باشند چون باید کار را تحویل بدهیم، حالا طرف میخواهد آزاد خوانده باشد یا دولتی، حتی دانشگاه نرفته باشد، ولی بلد کار مورد نظر را بلد باشد.»

یکی از کاربران توییتر در صفحه شخصی خود نوشته است: «طرف لیسانسش را در دانشگاه آزاد سنندج ۵ ساله تمام کرده و می گوید برای من کار نیس، فوق لیسانس دانشگاه تهران در اسنپ کار می کند، ادعایی هم ندارد!»

واکش یکی دیگر از کاربران توییتر در زمینه دانشگاه آزاد و سراسری به شرح زیر است: «واقعا اگر توانایی مالی پرداخت شهریه را دارید، به دانشگاه آزاد بروید. سراسری هیییییییییییییییییییچ برتری ای نسبت به آزاد ندارد. از خیلی لحاظ بدتر هم هست.»

همه چیز به هدف شما بستگی دارد

یکی از کاربران معتقد است جوی که در زمینه رتبه و کنکور ایجاد شده، مسخره است! او در توییتر خود نوشته است: «همه چیز به هدف شما بستگی دارد، اگه هدف شما کار فنی است، اشتباه کرده اید که کنکور داده اید، وقتتان را تلف کرده اید، اگه میخواهید در ایران کار کنید، دانشگاه دولتی متوسط و آزاد خوب کافی است، اگر می خواهید در شرکت های خیلی بزرگ کار کنید، باید رتبه بالا داشته باشید.»

استادان دانشگاه آزاد از دولتی بهتر هستند

یکی از کاربران در توییتر خود نوشته است: «خودم بارها دیده ام استادان دانشگاه آزاد از دولتی بهتر هستند، یا حتی دانشجوهایش. بعضی رشته ها هم اتفاقا از لحاظ علمی در دانشگاه آزاد خوب است.»

یکی دیگر از کاربران در صفحه توییتر خود نوشته است: «من خودم دانشگاه سراسری درس خوانده ام ولی انصافا در محل کارم، افرادی را می بینم که فارغ التحصیل دانشگاه آزاد هستند و یا حتی بعد از دو سال درس خواندن از دانشگاه، انصراف داده اند و واقعا از لحاظ کاری در سطح بالاتری قرار دارند.»

زمانی که 2 کاربر در زمینه تخصص فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد بحث می کنند

یکی از کاربران توییتر با فرد دیگری در زمینه دانشگاه آزاد اسلامی بحث کرده است. او در توییتر خود نوشته است: «نه تخصص دارن نه تحصیلات مرتبط، یا نه حتی تحصیلات درست و حسابی، فقط آدم را عصبی می کنند، دانشگاه آزاد مثلا سبزوار واقعا چگونه به خودش اجازه می دهد که در مورد حسابداری و مدیریت علامه بحث کند؟»

کاربر دیگری اینگونه پاسخ وی را داده بود: «در مورد نداشتن تخصص و تحصیلات مرتبط باشما موافقم؛ اما در مورد اینکه چون طرف دانشگاه سبز‌وار بوده پس اجازه اظهار نظر ندارد، باشما موافق نیستم. من در یک کنفرانس، یک دانشجوی دکتری ایرانی از برکلی دیدم که از دانشگاه آزاد علی‌آباد کتول لیسانس گرفته بود.»

انتهای پیام/

31 / 167

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

سه‌شنبه 10 دی 1398 - 14:54
  • 0
  • 0
آخر نفهمیدیم ازاد یا دولتی

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار