غرق شدگی جان  ۱۲۸ نفر  را در سال 96 گرفت

معاون فنی و مدیر گروه پیشگیری از حوادث دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیرغرق شدگی در سواحل را یک مشکل بهداشتی دانست و از فوت ۱۲۸ نفر بر اثر غرق شدگی در سال ۹۶ خبر داد.

به گزارش ایسکانیوز علیرضا مغیثی گفت: طبق گزارش جهانی در سال ۲۰۱۲ سالانه ۳۷۲۰۰۰ نفر موارد غرق شدگی در دنیا روی می‌دهد. غرق شدگی سومین عامل مرگ در کودکان زیر ۱۵ سال بعد از بیماری‌های سل و سرخک است و جزء ۱۰ عامل اصلی مرگ در افراد زیر ۲۵ سال است. در دنیا بیشترین غرق شدگی در حوضچه و سپس در آبگیر اتفاق می‌افتد. غرق شدگی در دریا و دریاچه ۷ درصد کل مرگ‌های ناشی از غرق شدگی در دنیا را تشکیل می‌دهد.

وی افزود: الگوی غرق شدگی در سه استان شمالی کشور بسیار متفاوت با سایر مناطق است. در این مناطق خانواده‌هایی که برای گذراندن تعطیلات و به قصد تفریخ به شمال کشور سفر می‌کنند به طور ناخود آگاه درگیر این پدیده می‌شوند. سواحل شمالی کشور در استان‌های مازندران، گیلان، و گلستان با دارا بودن مجموعاً ۷۴۰ کیلومتر ساحل که باید رودخانه‌های محلی را به این مقدار افزود، بطور سنتی بعنوان تفرّجگاه عمومی مورد استفاده مسافرین قرار می‌گیرند.

۹۰ درصد بیشترین موارد غرق شدگی در گروه سنی ۲۵ تا ۳۰ سال بوده اندوی ادامه داد:، ولی غرق شدگی خطری است که جان مهمانان این مناطق را تهدید می‌کند. وسعت منطقه خطر بسیار فراخ است؛ ۳۳۸ کیلومتر از این خط ساحلی، مربوط به مازندران، ۳۰۰ کیلومتر آن مربوط به گیلان و ۱۰۲ کیلومتر مربوط به استان گلستان است.

معاون فنی و مدیر گروه پیشگیری از حوادث دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر گفت: هر سال تابستان آمار کسانی که در اثر غرق شدگی جان خود را از دست داده اند، مرتب از رسانه‌ها پخش می‌شود و مسئولان سعی می‌کنند به مردم راجع به این خطر هشدار دهند. اما شاید بسیاری ندانند که خطر غرق شدگی فقط در ساحل‌های شلوغ و مناطق طرح سالم سازی دریا نیست. بلکه بیشترین موارد غرق شدگی در مناطق خارج از طرح دریا و در مناطق خلوت و ممنوع شنا و یا در زمان‌هایی که دریا طوفانی بوده و مناطق حفاظت شده طرح سالم سازی دریا تعطیل بوده، رخ می‌دهد.

مغیثی افزود: متأسفانه تعداد زیادی از هموطنان که برای شنا و تفریح وارد آب می‌شوند به دلیل آشنا نبودن به فن شنا در دریا و رودخانه با جریان تند آب و پدیده‌های خاصی مانند جریان‌های شکافنده Rip Currents روبرو و در اینگونه موارد غرق می‌شوند.

وی ادامه داد: بر اساس ثبت‌های موجود، کل تعداد غرق شدگان در سال نود و شش، ۵۳۰ نفر بوده است که متأسفانه ۱۲۸ نفر (۲۴ درصد) از آن‌ها فوت شدند. ا. ز. نظر جنسیت، از کل کسانی که دچار حادثه غرق شدگی شدند، ۷۳.۴ درصد مرد و ۲۶.۶ درصد زن بودند و از کل فوت شدگان این حادثه ۸۲.۰۳ درصد مرد و ۱۷.۹۷ درصد زن بودند.

مغیثی بیان داشت: ۶۰ درصد از قربانیان غرق شدگی در این سال، زیر سن ۳۰ سال سن داشتند و ۱۱ درصد از آنان، زیر سن ۱۰ سال بودند. در آمار‌های جهانی گفته می‌شود که غرق شدگی دومین عامل مرگ در سن ۱ تا ۱۴ سال در اثر آسیب‌های غیرعمدی است.

وی افزود: رقم مرگ در محدوده سنی زیر ۱۵ سال ناشی از غرق شدگی در شمال کشور با توجه به ثبت‌های موجود ۲۱ نفر بوده است که ۱۶.۴۱ درصد موارد مرگ را تشکیل می‌دهد که رقم قابل توجهی است.

معاون فنی و مدیر گروه پیشگیری از حوادث دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت اضافه کرد: تعداد کسانی که در محدوده سنی ۱۵ تا ۳۰ سال فوت شده اند، ۵۹ نفر بوده است که حدود ۴۶.۰۹ درصد موارد مرگ را شامل می‌شود.

وی افزود: از کل موارد غرق شدگان، در محدوده خارج طرح دریا، ۱۶.۷۹ درصد فوت شدند و ۶۳.۰۲ درصد با احیاء نجات یافتند. نسبت توفیق در احیاء (نجات) در گروه سنی ۵۵ تا ۵۹ سال بیشتر بوده است.

مغیثی گفت: ۹۰ درصد بیشترین موارد غرق شدگی در گروه سنی ۲۵ تا ۳۰ سال و بیشترین مرگ ناشی از غرق شدگی در همان گروه سنی بوده است. از کل غرق شدگان ۱۴.۵۳ درصد در محدوده داخل طرح غرق شدند و ۷۹.۸۱ درصد حوادث در محدوده خارج طرح بوده است.

انتهای پیام/

کد خبر: 964603